Urok Windsorja je končan: Slovenija, Euro je pred vrati (VIDEO)

Nogomet 17. Okt 202322:39 1 komentar

Tekma med Severno Irsko in Slovenijo bi bila uspavanka, če ne bi bilo drama. Epilog? Izjemno pomembna zmaga varovancev Matjaža Keka, ki so storili še en velik korak k uvrstitvi na Euro 2024 v Nemčiji. Junak že šeste slovenske zmage v teh kvalifikacijah je bil smrtonosno natančni Adam Gnezda Čerin. Slovenski mrk, ki je sledil izključitvi Shee Charlesa, pa je k sreči (in zaradi znova sijajne naveze Jaka Bijol - Jan Oblak) ostal nekaznovan.

Kvalifikacije za Euro 2024, skupina H, 8. krog

Severna Irska – Slovenija 0:1 (0:1)

Gnezda Čerin 5.

Severna Irska: Peacock-Farrell, Lewis, J. Evans, Toal, Hume, S. Charles, Taylor (od 63. Saville), Thompson (od 63. Price), Llyons (od 87. McMenamin), Smyth (od 63. D. Charles), Magennis (od 46. Washington).

Slovenija: Oblak, Janža (od 84. Verbič), Bijol, Blažič, Karničnik, Mlakar (od 75. Lovrić), Elšnik, Gnezda Čerin Stojanović, Šeško, Šporar (od 75. Kurtić).

Rumeni kartoni: S. Charles, Thompson, Smyth, J. Evans; Elšnik, Šporar.

Rdeči karton: S. Charles (58.).

Stadion Windsor Park v Belfastu je bil do tega večera stadion nesrečnega imena za slovensko reprezentanco. Fantje s Triglavom na prsih so tu igrali trikrat, izgubili dvakrat, dosegli pa niti enega gola. A imamo to srečo, da smo priča vzponu generacije, ki podira vse mite o slovenskem nogometu. Od skandinavskih in otoških do tistih, da nismo pripravljeni za naskok na veliko tekmovanje.

A tokrat severnoirska nogometna katedrala ni dajala vtisa mogočnosti, kakršnega smo pričakovali. Morda tudi zato, ker je domača reprezentanca že davno položila orožje v boju za Euro in tudi pregovorno vročekrvni otoški navijači v tem večeru niso bili ravno najbolje razpoloženi. Njihovo vnemo so slovenski nogometaši še dodatno pogasili že v 5. minuti.

Domači so na robu kazenskega prostora storili neroden prekršek nad Benjaminom Šeškom, slednji pa je prosti strel s sedemnajstih metrov nerad prepustil Adamu Gnezdi Čerinu. A vse boljši vezist naše izbrane vrste je imel še kako prav pri svojem vztrajanju, da prav on izvede ta udarec. Idrijčan je pogledal proti vratom, natančno pomeril in s pomočjo vratnice matiral Baileyja Peacocka-Farrella. Sijajen gol za vodstvo Slovenije z 1:0 in sanjski začetek Kekovih varovancev.

Zadetek Gnezde Čerina:

Severni Irci so se nato prebudili. Za to je poskrbelo nekaj njihovih zelo moških duelov, ki so malce prestrašili Slovence, domača ofenziva se je stopnjevala, nasprotnike pa je serijsko zaustavljal znova odlični Jaka Bijol. Domača vnema je pojenjala, Kekovi varovanci pa so spet zapretili v 30. minuti, ko je s strani udaril Petar Stojanović, a je Peacock-Farell njegov strel odbil.

V naslednjem napadu je Windsor Park znova onemel, po seriji slabih reakcij domače obrambe je zadel Benjamin Šeško, Slovenci so se veselili drugega zadetka, ko se je vmešal VAR. V akciji gostov je bil po mnenju sodnikov v prepovedanem položaju Andraž Šporar in zadetek je bil razveljavljen. Zelo sumljiva situacija.

Razveljavljen gol Slovenije

Namesto mirne končnice nekaj drame, a s srečnim koncem

Prvi polčas se je končal brez posebnosti, enako lahko trdimo tudi za začetek drugega. Naslednji prelomni trenutek tekme je prinesla 58. minuta, ko je nerodni vezist Southamptona Shea Charles na sredini igrišča pokosil Šporarja. Zelo zaposleni romunski sodnik Istvan Kovacs je domačemu nogometašu s precejšnjim zamikom pokazal rumeni karton, ob dejstvu, da je rumeno kazen severnoirska devetnajstica na svojem hrbtu nosila že od uvodnih minut tekme, pa je bil Charles izključen.

Izključitev Charlesa

A trdoživi Severni Irci se niso dali. V 70. minuti je po napaki Erika Janže nevarno zapretil rezervist George Saville, a je bil Oblak na pravem mestu. Dve minuti kasneje pa se je Sloveniji ponudila zlata priložnost za povišanje prednosti, ko se je pred domačim vratarjem povsem sam znašel Jan Mlakar. A napadalec Pise je v zaključku popolnoma zgrešil žogo in ostalo je pri 1:0. Selektor Kek je dolgo vztrajal z začetno postavo, vidno načetim Slovencem pa so začele pešati moči. Po 75 minutah je prvi mož Slovenije vendarle namesto Mlakarja in Šporarja v igro poslal Sandija Lovrića in Jasmina Kurtića.

Slovenija je z igralcem več dominirala v polju, a si ni več ustvarjala priložnosti. Na drugi strani je moral znova svoje kvalitete demonstrirati Oblak, v končnici tekme pa so šle Sloveniji na roko tudi odločitve romunskega sodnika. Pritisk domačih v zadnjih minutah k sreči ni obrodil sadov, naša reprezentanca ima na svojem računu že devetnajst točk in je zelo blizu uvrstitve na Euro v Nemčiji!