Skrivnosti, kako so vinogradniki nekoč pridelovali vino, so odkrite. Foto: Reuters
Skrivnosti, kako so vinogradniki nekoč pridelovali vino, so odkrite. Foto: Reuters

V izraelskem mestu Javne, ki se nahaja okoli 30 kilometrov iz Tel Aviva, so izkopali "tovarno" vina. Kar 1500 let stara vinarna je velika kot sodobno igrišče za nogomet, kamnite strukture pa so tako dobro ohranjene, da naj bi si bilo zlahka mogoče predstavljati proces pridelave vina.

Najdba iz antičnih časov je razkrila skrivnosti, kako so vinogradniki oziroma trgovci z vinom v Jeruzalemu ugodili povpraševanju po zelo kakovostnem belem vinu. Poleg ploščadi, kjer je počivalo grozdje, so se ohranile tudi stiskalnice. "Pet vinskih preš, ki so postavljene druga poleg druge, prikazujejo, da je obstajal industrijski način pridelave," je dejal Jon Seligman, eden izmed voditeljev izkopavanja. Oblast namerava najdišče odpreti tudi za javnost.

V vrčih je bilo mogoče hraniti tudi okoli 25 litrov vina. Foto: Reuters
V vrčih je bilo mogoče hraniti tudi okoli 25 litrov vina. Foto: Reuters

Vrči naj bi se imenovali po Gazi

Obrat naj bi na leto proizvedel okoli dva milijona litrov vina, na območju nekdanje vinarne pa so odkrili tudi več deset vinskih vrčev, v katerih so pijačo zbirali in hranili. Ozke in visoke posode naj bi hranile tudi do 25 litrov vina. To naj bi bili tako imenovani vrči gaza, ki nosijo tako ime po bližnjem pristanišču, od koder so jih potem poslali v tujino. Tovrstne posode so sicer našli tudi po Evropi – dokaz, da je bilo povpraševanje po vinu zelo obsežno.

Vino je bila namreč v antičnih časih izjemno pogosta pijača, stregli so ga tudi otrokom. Velikokrat naj bi ga uporabljali kot nadomestek za vodo, ki ni bila vedno varna za uživanje. Vino so v vodo tudi dodajali – za izboljšanje okusa in hranilne vrednosti. Čeprav je nemogoče vedeti, ali je končni izdelek iz antike imel podoben okus kot današnja pijača, naj bi jo antična besedila opisala kot lahko belo vino prijetnega okusa.