Svet

'Pri zunanjem izvajalcu se gara, plačan pa si manj'

Ljubljana, 13. 02. 2023 19.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Rebeka Tomaduz
Komentarji
3

"Biti zaposlen pri matičnem podjetju ali pa pri zunanjem izvajalcu je kot dan in noč," pripoveduje Kornelija Kianec, ena izmed sobaric, ki je v skupini delavcev, ki jih je Sava Turizem leta 2013 prezaposlila k zunanjemu izvajalcu, takrat Aktivi čiščenje. Slednje podjetje bo preostale sobarice iz Primorske prevzelo s 1. marcem. Pri zunanjih izvajalcih se gara, plačan pa si manj, še pravi sogovornica, ki je o zunanjih izvajalcih pri podjetjih, ki so v večinsko državni lasti, govorila tudi z ministrstvom za delo. Je "outsourcing" oziroma delo preko zunanjih izvajalcev dober zgled in res ni druge poti?

Delali so tudi 14 dni zaporedoma, dogajalo se je, da so morali v enem dnevu počistiti 35 sob. Kar je dobrih 10 minut na sobo. Kornelija Kianec, predsednica Sindikata delavcev Samsic, se spominja: "S čistili smo imeli težave, niso bila vedno na voljo. Včasih je bila tudi samo voda, nismo imeli zadosti krp." Leta 2013 so jih namreč prodali Aktivi čiščenju, takratno situacijo s Sava Turizmom, ki je na las podobna tokratni, opiše Kornelija Kianec: "Savini delavci so imeli večjo izhodiščno plačo za kar 150-200 evrov, imeli so regres, ki je bil letos 650 evrov višji od našega, božičnico so dobivali vsako leto ali v denarni obliki ali bone. Mi od 2013 božičnice nismo videli."

Od leta 2018 Kiančeva dela pri zunanjem izvajalcu Samsic, kjer so pogoji boljši, a še vedno za nižjo plačo dela več kot prej, zato se sprašuje: "Kaj pravi država, zakaj dovoli, da se to dela?"

Situacijo tako komentira Dan Juvan, državni sekretar na ministrstvu za delo: "Če bo Sava Turizem šla v outsourcanje preostalih 10 odstotkov sobaric in čistilk, definitivno ne bomo mogli reči, da je bila država dober zgled preprečevanja outsourcinga. Ministrstvo za delo definitivno stoji na strani zaposlenih, zato je tudi naš minister na vladi že večkrat opozoril in tudi javno smo pozvali SDH, da naj v tem primeru ukrepa in poskusi preprečiti outsourcanje še ostalih sobaric pri Sava Turizmu."

Vendar je vpliv ministrstva precej omejen, nadaljuje Juvan, saj ima zadnjo besedo vlada. Ta se je lansko leto ob podpisu koalicijske pogodbe glede prekarnega dela zavezala, da bo javni sektor postal pozitiven zgled. Pa je res? Od 19 ministrstev imata čistilke zaposlena le dva, in sicer ministrstvo za javno upravo in ministrstvo za delo. "Trudimo se poiskati tudi redne zaposlitve za naše varnostnike," pravi Juvan. 

Da je to možno, kaže tudi Fakulteta za družbene vede, ki je pred šestimi leti od zunanjega izvajalca prezaposlila šest čistilk in naknadno še eno. Danes si z zunanjimi izvajalci pomagajo le pri nadomeščanju bolniških odsotnosti.  

Če naj bi se vodstvo, kot so nam zaupali delavci Sava Turizma, sklicevalo na bolj kakovostne storitve pri zunanjih izvajalcih, pa na FDV ugotavljajo, da so prostori enako dobro očiščeni oziroma ponekod zaradi stalne prisotnosti in nadzora čistilk celo bolje. 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nace Štremljasti
13. 02. 2023 21.55
+2
čistilke na obali,pojdite čistiti v italijo,tu pa pustite delo upravi ter lastnikom pa da vidimo kakšen svinjak bodo imeli
slovenc59
13. 02. 2023 19.46
+4
Bo aktiva počistila, nema problema, samo da žohari šibajo po sobah ....Banda hoštaplarska faulasta pejte čistit, pa boste videli kako sd gnar služi.....
zibertmi
13. 02. 2023 19.36
+5
bodo spustili cel turizem na minimum.že tako je marsikje čistoča ,da se bog usmili.začela se je ta praksa sava turizma v prekmurju