REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Policija znova zaznala »neprijavljen shod«, ne zaznava pa, da postaja politično orodje Janševe vlade

Policija znova zaznala »neprijavljen shod«, ne zaznava pa, da postaja politično orodje Janševe vladePetkov protest, 29. 10. 2021. Vir: Protestna ljudska skupščina

Na Trgu republike v Ljubljani so se včeraj na petkovem protestu že osemdesetič zbrali petkovi protestniki.

Izpostavili so problematiko infrastrukture, zelene mobilnosti, javnega potniškega prometa in stanovanj.

Na tokratnih protestih so se zavzemali za gradnjo zelene infrastrukture, gradnjo 30.000 novih neprofitnih stanovanj do leta 2030, dopolnitev 78. člena ustave s tem, da je »država dolžna zagotoviti dostojne bivanjske pogoje vsem prebivalcem«, za podporo stanovanjskim zadrugam, prepoved »oderuških« najemnin in za več urejenih kolesarskih stez.

Tokrat jih je bilo le nekaj sto, vendar za 12. november napovedujejo nov veliki, vseslovenski protest, so sporočili iz Protestne ljudske skupščine.

Tokrat jih je bilo le nekaj sto, vendar za 12. november napovedujejo nov veliki, vseslovenski protest, so sporočili iz Protestne ljudske skupščine.

Tokrat sta se jim pridružila Svetlana Makarovič in Zlatan Čordić – Zlatko, ki sta predstavila svoji novi pesmi.

Govorniki so opozorili, da so nekateri predstavniki vlade po njihovem mnenju v preteklem tednu s »skrajno sumljivimi pošiljkami poskušali preusmeriti pozornost« zaradi obtožb o koruptivnosti in nesposobnosti na svojo domnevno ogroženost.

Protestniške zahteve
Protestniške zahteve. Vir: Protestna ljudska skupščina

»Izjemno vprašljiva 'grozilna pisma', (ki po varnostnem protokolu pošte sploh ne bi mogla priti do naslovnikov!) ne bodo preprečila ljudem, da utemeljeno kritiziramo delo vlade in izražamo svoja stališča,« so zapisali v sporočilu.

Policija 'prijavljen ali neprijavljen shod, ki je miren in miroljuben, ne razpušča, nima pristojnosti, da ga razpusti.'

Protestniki so istočasno odposlali »navadne« pisemske pošiljke premierju in obrambnemu ministru in v njih zahtevali – volitve.

Okoli 20. ure so se zato po ljubljanskih ulicah odpravili do ene od poštnih poslovalnic, kjer so odposlali pisemske pošiljke premierju Janezu Janši in obrambnemu ministru Mateju Toninu.

Govorniki so poudarili, da vsebina ni »grožnja s smrtjo, ampak odločna, argumentirana zahteva za odstop in takojšnje volitve.«

Pošiljko so poslali tudi policiji, ki da je »prejšnji teden izvajala represijo in na petkovem protestu omejevala pravico do protesta.«

Medtem pa je policija sporočila, da so več udeležencev popisali in enega pridržali.

Več protestnikov so popisali, ker so stali na ulici pred stavbo ministrstva za kulturo in pred Pošto, kjer so ustavili promet.

Policisti so »zaznali skupno 12 kršitev«, eno osebo pa so odpeljali na policijsko postajo z namenom ugotavljanja identitete, nato pa jo izpustili.

Kot so sporočili s PU Ljubljana, so policisti v petek opravili »varovanje neprijavljenega shoda, ki se je pričel okoli 19. ure na Trgu republike.«

Protest 29.10.2021
Protest 29. 10. 2021, Trg republike, Ljubljana. Vir: Protestna ljudska skupščina

»Policisti so opravljali naloge za varovanje Državnega zbora, vzdrževali javni red, zagotavljali varnost udeležencev in cestnega prometa ter izvajali nadzor nad upoštevanjem Odloka o začasni prepovedi zbiranja ljudi zaradi preprečevanja okužb s covidom-19 je zapisala tiskovna predstavnica PU Ljubljana Aleksandra Golec.

Na shodu je Policija do zdaj »zaznala kršitev Zakona o javnih zbiranjih, osem kršitev cestno prometne zakonodaje, kršitev Zakona o osebni izkaznici, kršitev Zakona o varstvu javnega reda in miru ter kršitev iz pristojnosti drugega prekrškovnega organa, ki bo o tem obveščen.«

Vendar so se tudi protestniki ob intervencijah policije sklicevali na svoje pravice, končne sodbe pa bodo v primeru, da se bodo pritožili dala sodišča - in ne policija.

Vendar so se tudi protestniki ob intervencijah policije sklicevali na svoje pravice, končne sodbe pa bodo v primeru, da se bodo pritožili dala sodišča - in ne policija.

Kot je namreč na svojem blogu opozoril ustavni pravnik dr. Andraž Teršek policija »prijavljen ali neprijavljen 'shod', ki je miren in miroljuben, ne razpušča, nima pristojnosti, da ga razpusti.«

»Vse, kar mora in sme je zagotavljati varnost vseh ljudi. Pika. Tu se začnejo dolžnosti policije in končajo njene pristojnosti. Miren shod je ustavna pravica ljudi. Zato je 'popisovanje' in 'izrekanje glob' mirnim udeležencem javnega shoda početje, ki nima pravnega temelja – kot tako je neustavno in nezakonito,« sklene Teršek.

Zanimivo je tudi, da policisti zaznavajo kršitve le pri protestnikih, nikoli pa v lastnih vrstah, čeprav so jih spremembe zakonodaje prejšnji teden še bolj spremenile v tarčo čistk in orodje sedanje vlade.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek