Ukrajina

Rusija naj bi odbila napad na Kačji otok, Putin napovedal uporabo sodobnih orožij

Kijev/Moskva, 21. 06. 2022 15.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
STA, M.P.
Komentarji
0

Ruska vojska je sporočila, da je v ponedeljek odbila ukrajinski napad na strateško pomemben Kačji otok v Črnem morju, ki ga je Moskva zavzela že ob začetku invazije. Prav tako naj bi ruske sile odrezale ukrajinsko vojsko od oskrbe na širšem območju Severodonecka in Lisičanska. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem na srečanju z diplomanti vojaške akademije v Moskvi izjavil, da je ponosen na ruske vojake v Ukrajini, in dodal, da "delujejo pogumno, profesionalno, kot pravi junaki". Obljubil je uspešno spopadanje s sankcijami proti Rusiji in napovedal uporabo sodobnejših orožij.

Estonija je na pogovor povabila ruskega veleposlanika. Državo je namreč obtožila, da je s poletom ruskega helikopterja mejne straže kršila zračni prostor države. Ruski helikopter MI-8 naj bi namreč v soboto zvečer za dve minuti brez dovoljenja vstopil v estonski zračni prostor, poroča Euronews.

Incident se je zgodil na južnem območju Koidula nedaleč od ruskega mesta Pskov, je sporočila estonska vojska."Helikopter ni imel načrta leta, izklopljen pa je bil tudi transponder," so zapisali v izjavi. Prav tako ni imel dvosmerne radijske komunikacije z estonsko kontrolo zračnega prometa, so dodali.

Gre sicer za drugo kršitev zračnega prostora v Estoniji v letošnjem letu, v katero so vpletena ruska letala.

Ruskega veleposlanika so sicer tudi v petek poklicali na pogovor, a takrat na dansko zunanje ministrstvo, ko je rusko vojaško plovilo dvakrat vdrlo v teritorialne vode države ob otoku Bornholm v Baltskem morju. "Ruskemu veleposlaniku je bilo zelo jasno sporočeno, da so tovrstna dejanja popolnoma nedopustna," je dejal danski zunanji minister Jeppe Kofod. "Naj bom jasen: metode ustrahovanja ne delujejo na Danski. Ne bomo sprejeli tovrstne ruske provokacije," je dodal.

Nov poskus napada na Kačji otok naj bi Rusija uspešno odbila

"V ponedeljek ob 5. uri zjutraj je kijevski režim izvedel nov poskus zavzetja Kačjega otoka," je dejal tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov. Ukrajinske sile so po njegovih besedah načrtovale obsežno zračno in artilerijsko bombardiranje pred izkrcanjem in zavzetjem otoka.

Kačji otok
Kačji otok FOTO: POP TV

V zračnem napadu naj bi sodelovalo 15 ukrajinskih napadnih in izvidniških brezpilotnih letal, vendar so ruski sistemi zračne in protiraketne obrambe prestregli vse rakete in sestrelili 13 brezpilotnih letal, kar je ukrajinskim silam onemogočilo izkrcanje na otok, je dejal Konašenkov. Opozoril je tudi, da so ruski radarji na območju otoka zaznali ameriško izvidniško brezpilotno letalo serije RQ-4 Global Hawk, in dodal, da so ukrajinske sile po neuspešnem napadu na otok napadle še naftne ploščadi v Črnem morju.

Moskva je v preteklosti večkrat zatrdila, da je preprečila napade ukrajinskih sil za zavzetje otoka, vendar se je napad, ki je bil izveden v ponedeljek, razlikoval zlasti po obsegu uporabljenih sredstev.

Kačji otok je sicer strateško pomemben zaradi svoje lege ob ukrajinski in romunski obali, saj predstavlja odlično opazovalno točko in prostor za namestitev sistemov zračne obrambe.

Prav tako je Konašenkov dejal, da so ruske sile odrezale ukrajinsko vojsko od oskrbe na širšem območju Severodonecka in Lisičanska. Ukrajinske sile naj bi v napadih utrpele velike izgube. Od 57. mehanizirane brigade, nameščene v Severodonecku, je ostalo le še 28 vojakov, več sto ukrajinskih vojakov pa naj bi dezertiralo, je dejal.

Območje okoli Severodonecka in Lisičanska je trenutno epicenter oboroženih spopadov v Ukrajini. Ruska vojska naj bi že vstopila v industrijsko območje obleganega mesta Severodoneck, je v ponedeljek sporočil guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj in dodal, da kemična tovarna Azot ostaja edini del industrijskega območja, ki ga ruske enote še niso zavzele.

Poškodovana naftna ploščad v Črnem morju še vedno gori

Požar na naftni ploščadi v Črnem morju, ki so jo domnevno napadle ukrajinske sile, še vedno gori in se približuje naftni vrtini, je navedla ruska senatorka na Krimu Olga Kovitidi. Po njenih besedah se iskanje sedmih pogrešanih še nadaljuje, tri osebe naj bi bile v napadu ranjene in so v bolnišnici. Medtem je še en ruski uradnik na Krimu Oleg Krijučkov zapisal, da vsi delavci niso bili rešeni, a dodal, da zanje še vedno obstaja upanje.

Sergej Aksjonov, guverner Krima, ki si ga je Rusija priključila že leta 2014, je v ponedeljek za napad obtožil Kijev in dejal, da so bili po napadu na črnomorsko naftno ploščad trije ljudje ranjeni, sedem pa jih pogrešajo. 94 ljudi naj bi po njegovih besedah uspešno evakuirali.

Ukrajinske oblasti so medtem nocoj priznale, da so njihove sile res napadle naftno ploščad, saj naj bi jo ruske sile uporabljale kot vojaški objekt. Napad je bil usmerjen na ploščad s štirimi stolpi približno 70 kilometrov od Krimskega polotoka.

"Na teh stolpih je bila tako majhna posadka ruskih sil kot tudi skladišča opreme za zračno obrambo, radarsko vojskovanje in izvidništvo," je povedal član regionalne vojaške uprave v Odesi Sergej Bratčuk. Po njegovih besedah je Moskva naftno ploščad spremenila v utrdbo, ki je Rusom pomagala doseči popoln nadzor nad severozahodnim delom Črnega morja.

To je bil prvi znani napad na rusko energetsko infrastrukturo v Črnem morju od začetka ruske invazije na Ukrajino 24. februarja. Te naftne ploščadi so v lasti naftne in plinske družbe Čornomornaftogaz s sedežem na Krimu. Ta družba je od leta 2014 pod sankcijami Združenih držav Amerike.

Putin ponosen na vojake: "So pravi junaki"

Ruski predsednik Vladimir Putin je na srečanju z diplomanti vojaške akademije v Moskvi v zvezi s sankcijami Zahoda dejal, da bodo premagane, zaradi novih groženj in tveganj pa naj bi bila po njegovih besedah do konca leta ruskim silam v uporabo predana nova medcelinska balistična raketa Sarmat. Poleg tega bodo po novem ruske sile lahko računale tudi na sisteme zračne obrambe S-500, za katere je Putin dejal, da jim "ni para nikjer na svetu", in obenem dodal, da ni dvoma, da bo Rusija postala še močnejša.

S-500 je najsodobnejši protizračni obrambni sistem ruske izdelave, z dosegom 500–600 kilometrov. Po navedbah ruske vojske lahko S-500 sestreli satelite in hipersonično orožje.

Ter še, da je ponosen na ruske vojake v Ukrajini. Kot je dejal, "delujejo pogumno, profesionalno, kot pravi junaki".

Putin je sicer že večkrat zatrdil, da je rusko gospodarstvo uspešno prestalo vrsto mednarodnih sankcij, ki so bile uvedene proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino 24. februarja.

Vladimir Putin
Vladimir Putin FOTO: AP

Bela hiša zgrožena: Rusija ne bo izključila smrtne kazni za ameriška državljana

"Še vedno poskušamo izvedeti več o dveh posameznikih, ki ju je zajela Rusija," je dejal koordinator za strateško komuniciranje pri Svetu za nacionalno varnost John Kirby. Bela hiša je sicer zgroženo sporočila, da Rusija ne želi izključiti smrtne kazni za Američana, ki sta se bojevala v Ukrajini.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je v ponedeljek dejal, da Ženevska konvencija – listina, ki določa, kako se ravna z vojaki in civilisti v vojnem času, vključno s prepovedjo usmrtitev vojnih ujetnikov – ne velja za dva priprta državljana ZDA. Smrtne kazni tako ni mogoče izključiti, je dejal, a ob tem poudaril, da bo o tem odločalo sodišče v Kremlju

Peskov je dejal, da smrtne kazni ni mogoče izključiti, vendar je to odločitev sodišča in ne Kremlja. A ne glede na to, ali je možnost smrtne kazni resnična ali zgolj hipotetična, pa je zagotovo zaskrbljujoča, je dejal Kirby.

Moskva EU obtožuje stopnjevanja napetosti zaradi litovske omejitve tranzita blaga

Rusko zunanje ministrstvo je medtem na pogovor poklicalo veleposlanika Evropske unije v Moskvi Markusa Edererja. Izrazili so mu odločen protest zaradi litovskih "protiruskih omejitev" tranzita določenega blaga iz Rusije v njeno eksklavo Kaliningrad. "Opozorili smo na nedopustnost tovrstnih dejanj, ki kršijo ustrezne pravne in politične obveznosti Evropske unije in vodijo v stopnjevanje napetosti," so sporočili.

Ederer je po pogovoru povedal, da je rusko stran pozval k mirnosti in diplomatski rešitvi vprašanja, je poročala ruska tiskovna agencija TASS. Pred tem je Rusija zagrozila Litvi z resnimi posledicami, ker je prepovedala železniški prevoz blaga, za katerega veljajo sankcije EU, iz celinske Rusije v Kaliningrad.

Vodja ruskega varnostnega sveta Nikolaj Patrušev je na regionalni varnostni konferenci v Kaliningradu danes Litvi zagrozil s povračilnimi ukrepi. Napovedal je, da bo Moskva proti Litvi, članici EU in Nata, "v bližnji prihodnosti sprejela ustrezne povračilne ukrepe, ki bodo imeli resen negativen vpliv na prebivalce Litve".

Litva je prejšnji teden sporočila, da prepoveduje železniški prevoz blaga, za katerega veljajo sankcije EU, iz celinske Rusije v Kaliningrad, ki leži med Litvo in Poljsko. Na seznamu sankcioniranega blaga so premog, kovine, gradbeni material in napredna tehnologija.

Rusko zunanje ministrstvo je že v ponedeljek zahtevalo takojšnjo odpravo litovskih "odkrito sovražnih" omejitev pri železniškem prevozu blaga. "Če v bližnji prihodnosti prevoz tovora med Kaliningrajsko regijo in preostalim ozemljem Ruske federacije prek Litve ne bo v celoti obnovljen, si Rusija pridržuje pravico, da sprejme ukrepe za zaščito svojih nacionalnih interesov," so na ministrstvu zapisali v izjavi.

Visoki zunanjepolitični predstavnik Unije Josep Borrell je po ponedeljkovem zasedanju zunanjih ministrov EU izpostavil, da Litva pri blokadi zgolj izvaja sankcije EU proti Rusiji. Obtožbe, da izvaja svoje sankcije, je zavrnil kot laž in propagando. Kljub temu pa je zagotovil, da bo Evropska komisija dvakrat preverila, da je ukrepanje Litve v skladu z vsemi pravili.

V Sloveniji doslej še brez zamrznitev premoženja ruskih državljanov

MZZ
MZZ FOTO: Bobo

Ministrstvo za zunanje zadeve, ki je pristojno za izvajanje zakona o izvajanju mednarodnih sankcij, doslej nima informacij, da bi bilo ruskim državljanom v Sloveniji od izbruha vojne v Ukrajini zamrznjeno kakršno koli premoženje.

Prejšnja vlada je namreč marca, kmalu po začetku ruske invazije na Ukrajino, sprejela novelo zakona o omejevalnih ukrepih, ki jih Slovenija uvede ali izvaja skladno s pravnimi akti in odločitvami, sprejetimi v okviru mednarodnih organizacij. Ta naj bi po besedah takratnega zunanjega ministra Anžeta Logarja omogočila bistveno boljše izvajanje enotnih sankcij EU proti Rusiji zaradi vojne v Ukrajini, predvsem ko gre za zamrznitev premoženja ruskih državljanov.

Spremenjeni zakon odpravlja nekatere pomanjkljivosti iz preteklosti in daje organom, kot sta Finančna uprava RS in Geodetska uprava, vse pristojnosti, da izvajajo nadzor in da v primeru posameznika ali pravne osebe na kazenskem seznamu Evropske unije z nepremičnino v Sloveniji izvedejo plombo na premoženju, je marca pojasnil Logar na novinarski konferenci po zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.