VN Nemčije: Bagnaia prvi na kvalifikacijah v razredu motoGP

Sachsenring, 18. 06. 2022 17.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
A.V., T.Š., M.J., M.D.
15

Pred letošnjo deseto motociklistično preizkušnjo sezone, v Sachsenringu bo šlo za VN Nemčije, so kvalifikacije odločile o startnih položajih dirkačev vseh razredov. Dirkači razreda moto3 so zaključili s kvalifikacijami, ki jih je dobil Izan Guevara. Kvalifikacije v kraljevem razredu motoGP je dobil Francesco Bagnaia, drugi je bil Fabio Quartararo. V srednjem razredu je s stezo najhitreje opravil Sam Lowes.

Tretji in četrti prosti trening motoGP

Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Ducati) je na predzadnjem prostem treningu dirkačev elitnega motociklističnega razreda postavil najhitrejši čas kroga na stezi v Sachsenringu, s čimer je vrgel rokavico konkurentom pred popoldanskimi kvalifikacijami.

Italijan je, zahvaljujoč najhitrejšemu krogu, ugnal trenutno drugouvrščenega dirkača v skupnem seštevku svetovnega prvenstva Aleixa Espargaroja (Aprilia Racing), ki je bil počasnejši za pičlih šest stotink sekunde, Bagnaijev moštveni kolega Jack Miller na tretjem mestu pa je zaostal za dobro desetinko sekunde. Enea Bastianini (Gresini Racing MotoGP), ki predstavlja prijetno  presenečenje v dozdajšnjem delu sezone in je po devetih dirkah na odličnem tretjem mestu skupnega seštevka, je bil tokrat malce zadržan in je tretji trening končal izven najboljše deseterice.

Francoz Fabio Quartararo, aktualni šampion kraljevega razreda, je po zmagi na zadnji dirki še povečal naskok v SP, ima 147 točk, Španec Aleix Esparagro pa 125. Italijan Enea Bastianini je kljub odstopu na VN Katalonije ostal tretji s 94, a se mu je z 91 že povsem približal Francoz Johann Zarco.

Pozitivno sta presenetila oba člana moštva Prima Pramac Racing, izkušenejši Johann Zarco in Jorge Martin, ki sta z zaostankom slabih oziroma dobrih dveh desetink sekunde zasedla četrto in peto mesto. Aktualni svetovni prvak Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP) je zaradi tehničnih težav zaostal za (lastnimi) pričakovanji in zasedel šesto mesto.

Dirkače razreda motoGP je čakal še zadnji trening pred kvalifikacijami. Jack Miller je končal na tleh slabih 23 minut pred koncem treninga, malce pred tem je s steze zdrsnil tudi Aleix Espargaro. Najhitrejši je bil sicer Francoz Quartararo, drugi je bil Bagnaia, tretji Joan Mir, sledili so Miller, Morbidelli in Oliveira.

Kvalifikacije motoGP

Sledile so kvalifikacije razreda motoGP, v prvi skupini sta bila najhitrejša Fabio Di Giannantonio in Marco Bezzecchi, ki sta si zagotovila nastop v hitrejši skupini, kjer bodo odločali o startnih mestih za VN Nemčije.

Glavni del kvalifikacij je potekal v znamenju najhitrejših dirkačev tretjega in četrtega prostega treninga. Bagnaia je bil za 76 stotink hitrejši od Quartararoja in jutrišnjo dirko bosta z najboljših položajev začela glavna favorita za skupno zmago pred sezono. Johann Zarco je peto mesto s tretjega prostega treninga spremenil v tretje mesto na kvalifikacijah, za vodilnim je zaostal za 99 stotink. Aleix Espargaro bo zasedel peto mesto na jutrišnjem startu dirke. Fabio Di Giannantonio nadaljuje z dobro formo v kvalifikacijah, saj je s šestim mestom potrdil, da pole na dirki VN Italije ni ni bil zgolj naključje.

Prosti treningi v moto3
V najšibkejšem razredu moto3 je odlično formo v zadnjem obdobju znova potrdil Izan Guevara (GASGAS Aspar Team), ki se po slabi polovici sezone z rojakom in hkrati moštvenim kolegom Sergijem Garcio (GASGAS Aspar Team) krčevito bori za naslov svetovnega prvaka. Med omenjenima dirkačema znaša trenutna razlika 16 točk (150:134) v korist drugega, a glede na izide zadnjega prostega treninga pred kvalifikacijami v Sachsenringu se nam morda že po nedeljski dirki za VN Nemčije obeta sprememba na samem vrhu skupnega seštevka svetovnega prvenstva.

Guevara je tudi postavil najhitrejši čas tretjega prostega treninga (1:25.925), drugouvrščeni Japonec Ayumu Sasaki (Sterilgarda Husqvarna Max), ki se je po dveh izpuščenih dirkah zaradi poškodbe uspešno vrnil v motociklistično karavano, je za španskim dirkačem zaostal za slabi dve desetinki sekunde, medtem ko je bil David Munoz iz moštva BOE Motorsports na tretjem mestu počasnejši še za dodatni dve desetinki. Jaume Masia (Red Bull KTM Ajo), ki trenutno v skupnem seštevku s 103 točkami zaseda tretje mesto, je jutranji preizkus končal na 10. mestu z zaostankom dobrih šestih desetink sekunde.

Guevara najhitrejši tudi v kvalifikacijah razreda moto3

Izan Guevara je zmagovalec kvalifikacijske preizkušnje v razredu moto3 in bo v nedeljsko dirko za VN Nemčije vstopil iz najugodnejšega položaja. Iz počasnejše kvalifikacijske skupine (Q1) sta v hitrejšo z najboljšim časom napredovala Adrian Fernandez (1:26.806) in Riccardo Rossi (+0.262), česar pa kasneje nista nadgradila in se bosta po nove točke svetovnega prvenstva podala s 14. oziroma 15. mesta.

Od vodilne trojice v skupnem seštevku se je torej najbolje odrezal omenjeni Guevara. Sergio Garcia bo startal z osmega mesta (+0.757), kar pomeni, da bo startal iz tretje startne vrste. Jaume Masia, ki zaradi padca ni uspel odpeljati niti enega hitrega kroga in bo imel v nedeljo izjemno zahtevno delo, če se bo želel vključiti v boj za najvišja mesta je podobno kot Garcia razočaral. Guevari se je še najbolj uspel približati Dennis Foggia, ki je ciljno črto prečkal z zaostankom slabih treh desetink sekunde, iz prve startne vrste pa bo krenil še član moštva Red Bull KTM Ajo, Daniel Holgado.

Japonci Ayumu Sasaki (4. mesto), Tatsuki Suzuki (5. mesto) in Ryusei Yamanaka so se razvrstili od četrtega do šestega mesta, medtem ko so David Munoz, omenjeni Garcia in Italijan Matteo Bertelle (QJMotor Avintia Racing Team) zasedli mesta od sedem do devet.

Moto2: Prosti treningi

V srednjem razredu moto2 se je nekoliko presenetljivo najbolje znašel češki predstavnik moštva Gresini Racing Moto2 Filip Salac, ki je s časom 1:23.640 premagal vso konkurenco. Aron Canet (Flexbox HP40), ki na tretjem mestu skupnega seštevka za vodilnim dvojcem Aijem Oguro (IDEMITSU Honda Team Asia) in Celestinom Viettijem (Mooney VR46 Racing Team) zaostaja za osem oziroma 24 točk, je z zadnjim prostim treningom pred kvalifikacijami opravil zelo dobro in ga zaključil na drugem mestu z zaostankom dobrih dveh desetink sekunde.

Tudi Augusto Fernandez (Red Bull KTM Ajo) računa na vidnejšo uvrstitev najprej v kvalifikacijah in nato še na nedeljski dirki. Španec je na tretjem mestu zaostal za dobre tri desetinke sekunde za Salacem, najhitrejšo peterico pa sta s četrtim oziroma petim mestom zaokrožila Bo Bendsneyder (Pertamina Mandalika SAG Team) in Pedro Acosta (Red Bull KTM Ajo). Vodilni dirkač prvenstva Vietti je končal na 15. mestu.