Tirana, 25. 05. 2022 20.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
A.V., Ž.K.
12

Nogometaši Rome so v finalu novoustanovljene Konferenčne lige na National Areni v Tirani z izidom 1:0 premagali nizozemskega predstavnika Feyenoord. Ta je bil celoten drugi polčas precej boljši tekmec od favoriziranih Italijanov, ki jih je z izjemnimi posredovanji večkrat rešil odlični portugalski vratar Rui Patricio. Mož odločitve je bil Nicolo Zaniolo, ki je z mojstrskim zadetkom v 32. minuti prvega polčasa Sinovom volkulje prinesel sploh prvi evropski klubski naslov.

Gol Nicola Zaniola za 1:0

Pred sklepnim dejanjem uvodne sezone Konferenčne lige so glavni akterji iz obeh taborov poudarjali, da bodo o zmagovalcu odločale malenkosti. Tako Jose Mourinho kot tudi strateg Feyenoorda Arne Slot na drug strani sta v začetno enajsterico svojih moštev uvrstila preverjene moči, uvodne minute dvoboja pa so pripadle favorizirani italijanski zasedbi.

Statistika tekme: Roma vs. Feyenoord (1:0)
Statistika tekme: Roma vs. Feyenoord (1:0) FOTO: Sofascore.com

Kljub terenski premoči si Roma vse do 24. minute ni priigrala omembe vredne priložnosti, še bolj pasivni v napadalnih akcijah pa so bili nogometaši Feyenoorda, ki so bili očitno v uvodnih 20 minutah pod vtisom pomembnosti dvoboja. Kot zapisano, so prvi zapretili Romini nogometaši, natančneje mladi 22-letni napadalec Nicolo Zaniolo, ki pa v zaključku lepe globinske podaje kapetana Lorenza Pellegrinija ni uspel spremeniti v vodilni zadetek. Le dve minuti pozneje je Roma izvedla nov napad, v katerem je Tammy Abraham z visokim predložkom želel najti Pellegrinija, ki pa je bil nekoliko prekratek. To je bilo obdobje popolne prevlade Mourinhove čete, ki je s poletno in obenem organizirano igro povsem onemogočila neprepoznavne Nizozemce. Kar Zaniolu ni uspelo v omenjeni 24. minuti, je popravil osem minut pozneje, ko je Gianluca Mancini podal v kazenski prostor Feyenoorda, tam pa je Zaniolo žogo mojstrsko sprejel s prsmi in v nadaljevanju akcije s prefinjenim strelom ukanil nemočnega Justina Bijlowa.

V zaključku prvega dela se je ritem igre malce umiril, Roma pa je na veliki odmor odšla z minimalno prednostjo 1:0. Varovanci trenerja Arneja Slota so v drugi polčas krenili povsem drugače - agresivno in odločno na sredini igrišča, kjer so v prvem delu igre Nizozemci vajeti igre povsem prepustili Romi - in prisilili Italijane v podrejen položaj. Napadi so se vrstili kot po tekočem traku, že v drugi minuti nadaljevanja je podajo Guusa Tila z desne strani Mancini odbil v lastno vratnico, nato pa je Reiss Nelson poskusil še z roba kazenskega prostora, a je Rui Patricio odlično posredoval. Z odlično obrambo se je Portugalec izkazal tudi v 51. minuti po pravi bombi Tyrella Malacia, ko je s skrajnimi napori žogo odbil v vratnico.

Pritisk Feyenoorda ni pojenjal, ravno nasprotno: v 62. minuti je Malacia prestregel podajo branilca Rome in takoj podal do Nelsona, ki pa je slabo zadel žogo in nova izjemna priložnost za izenačenje izida je splavala po vodi. Italijanska zasedba se je nekoliko otresla hudega pritiska, v 73. minuti je tako rezervist Jordan Veretout močno sprožil z roba kazenskega prostora, toda Bijlow je vnovič izvrstno posredoval. Do zaključnega žvižga glavnega sodnika srečanja, Romuna Istvana Kovacsa, smo videli še dve lepi priložnosti - po eno na vsaki strani. Najprej je za nizozemsko moštvo v 81. minuti poizkusil Cyriel Dessers, ko je ob samostojnem prodoru po desni strani na robu kazenskega prostora Rome preveč okleval in tako tekmečevi obrambi omogočil, da ga je pravočasno zaustavila. Pet minut pred koncem tekme pa je na drugi strani vodstvo svojega moštva na 2:0 skušal povišati odlični kapetan Sinov volkulje Pellegrini, a je Bijlow njegov strel uspel ukrotiti.

Konferenčna liga, finale, izid:
Roma - Feyenoord 1:0 (1:0)
Zaniolo 32.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

23.25

Najlepša hvala za vašo pozornost, bodite z nami znova v soboto od 20.00 dalje, ko bomo v živo spremljali veliki finale Lige prvakov!

23.18

Po premierni in atraktivni sezoni smo dobili končni epilog. Roma se veseli končne zmage, Feyenoord pa je po izvrstni sezoni doživel razočaranje.

Tudi Slovenija je imela v skupinskem delu svojega predstavnika in sicer Muro, upajmo da bo slovenske barve tudi v prihodnji sezoni branil kateri izmed klubov.

23.14

Mourinho je prišel še do pete evropske klubske lovorike:

Poleg Konferenčne lige je dvakrat osvojil Ligo prvakov (2004 s Portom in 2010 z Interjem), enkrat Ligo Evropa (2017 z Manchester Unitedom) in enkrat Uefin pokal (2003 s Portom).