Umrla je Mimi Reinhardt, tajnica, ki je v nacističnem koncentracijskem taborišču Plaszow blizu Krakova leta 1944 natipkala znan Schindlerjev seznam – seznam več kot tisoč Judov, ki so delali po tovarnah industrialca Oskarja Schindlerja. Stara je bila 107 let.

Rešil več kot 1000 Judov

Mimi Reinhardt je bila Judinja, toda zaradi svojega znanja nemščine in ker je znala stenografirati, je lahko delala v taboriščni pisarni. Na seznam judovskih delavcev je dodala tudi svoje ime. Popis je znan, saj je pripomogel k rešitvi več kot tisoč teh Judov pred smrtjo.

Schindler je bil Nemec in član nacistične stranke, ki je živel v takratni Češkoslovaški. Svoje judovske delavce je ščitil pred nemško oblastjo in jih izkoriščal za delo v svoji tovarni. Oblast je prepričal, da so njegove judovske delavce premestili v koncentracijsko taborišče na Češkoslovaškem, češ da jih potrebujejo za proizvodnjo streliva. Zato niso bili poslani v Auschwitz, kjer bi jih zagotovo čakala bolj tragična usoda. V koncentracijsko taborišče na Češkoslovaškem je bila poslana tudi Reinhardtova, poroča RTV Slo.

Schindler je zaslovel, ko je Thomas Keneally napisal roman Schindlerjev seznam. 1993 je Steven Spielberg po njem posnel večkrat nagrajeno filmsko uspešnico.

Po vojni je živela srečno in dolgo življenje

Kot je povedala Reinhardtova Schindler ni “bil noben angel“, toda očitno ni mogel prenesti, kaj so z Judi počeli. Zato je zanje nenehno tvegal svoje življenje.

Mimi Reinhardt se je rodila leta 1915 v Avstriji kot Carmen Koppel. Ime je kasneje spremenila. 

Mimi Reinhardt je tako preživela holokavst, kot njegova tajnica sestavila Schindlerjev seznam in rešila več kot tisoč Judov. Po drugi svetovni vojni je živela polno in srečno življenje z družino. Ponovno se je namreč združila s sinom, se drugič poročila z Albertom Reinhardtom in imela še hčerko. Večino časa po drugi svetovni vojni je živela v New Yorku, ko sta umrla njena hčerka in kasneje še njen mož, pa se je leta 2007 preselila v Izrael, kjer je delal njen sin. Tam je 8. aprila tudi umrla.