Novice

Ali je COVID-19 spremenil svetovno trgovino?

Pandemija COVID-19 je v recesijo potisnila skoraj vsa svetovna gospodarstva. Globalni BDP naj bi se glede na ocene medletno zmanjšal za 4,5 odstotka.

Izbor urednice

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

IZVOZNIKI
Novice
Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja
PRO
Izvozniki.si
Izvozniki.si
NoviceFinance PRO Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja (PRO)

Izšla je brezplačna tematska priloga Novosti v uspešnih podjetjih

05.02.2021 06:00
Čas branja: 5 min

Na spletnem dogodku, ki je potekal v organizaciji vodilnega svetovnega ponudnika storitev zavarovanja terjatev z lokalno navzočnostjo v več kot 50 državah po svetu Atradius, je tekla razprava o prihodnosti svetovne trgovine in izzivih v letu 2021. Poglejmo nekaj poudarkov.

Svetovna trgovina se ni spremenila, se je pa pospešila

Ian Goldin, profesor globalizacije in razvoja na Univerzi v Oxfordu, nekdanji podpredsednik Svetovne banke in svetovalec za razvoj Nelsona Mandele, je poudaril, da so se zaradi pandemije v zadnje leto strnili dogodki, za katere bi v normalnih razmerah potrebovali dobro desetletje ali dve. Meni tudi, da je globalizacija zaradi spremenjenih razmer še bolj napredovala. Dober primer za to je razvoj cepiv.

Azija je postala svetovni voditelj globalizacije

Vsi sogovorniki so se strinjali, da so se s pandemijo najbolje spopadle vzhodnoazijske države in si tako pridobile pomembno prednost. Na vseh glavnih področjih so se odzvale bolje od ZDA in tudi Evropske unije. Žarišče svetovne trgovine se je tako premaknilo na vzhod. Ta premik je postal dolgoročni trend.

Pred Kitajsko je svetla prihodnost. »Med pandemijo je veliko pridobila in se odlično odzvala,« pove Goldin. »Postaja največje gospodarstvo in njen vpliv se bo samo širil.«

Spremenil se je način dela

Emma Marcegaglia, izvršna direktorica in predsednica družbe Marcegaglia Holding Spa & Marcegaglia Investments Srl (Italija) ter nekdanja predsednica Confindustrije in Businesseurope, se je strinjala, da se vsi poslovni procesi v pandemiji razvijajo hitreje. Potrebno je tudi več prilagajanja. To so prvi izkusili v Italiji, ko so že spomladi iskali nove trge, ki se še niso zapirali. Takrat so spremenili strategijo, ne pa same proizvodnje.

Johan Melander, kreditni direktor pri Electroluxu APAC & MEA, je povedal, da se danes ne moreš več zanašati več le na enega dobavitelja.

»Naši kupci manj zapravijo za potovanje in več časa preživijo doma. Več namenijo za izdelke domače porabe, vse bolj pozorni so tudi na trajnost,« poudarja.

Dejstvo je, da velike korporacije postajajo čedalje bolj zelene in marsikje ne sodelujejo več s podjetji, ki ne morejo dokazati svoje trajnostne naravnanosti. Hitreje napreduje tudi področje robotike in avtomatizacije.

Povečuje se socialna neenakost

V času pandemije se povečuje tudi socialna neenakost. »Če se ne bomo odzvali pravilno na pandemijo, se bodo nadaljevali slabi trendi, tako da je pomembno, da se zdaj ti premagajo, saj pospešujejo socialno neenakost in populizem,« so se strinjali vsi gostje panela.

»Pandemija nam je pokazala, da lahko krizo premagamo le s sodelovanjem. Prevzeti moramo odgovornost za globalne izzive. Nekaj je na politiki, velik del pa je tudi na gospodarstvu. Podjetja se morajo postaviti za svoja poslanstva in postati trajnostna,« dodaja Marcegaglijeva.

Največji poraženci te krize so revne države, saj nimajo denarja, da bi pomagale svojemu gospodarstvu. Večje države si bodo opomogle hitreje.

Obrestne mere morajo ostati nizke

BDP je upadel na skoraj vseh trgih. Položaj se še ni umiril, čeprav so bili spodbujevalni paketi v večini državi uspešni, opaža Edwin Kuhlman, Atradiusov vodja globalne skupine za komercialno zavarovanje in vodja zavarovalništva na Nizozemskem. Podjetja so ostala visoko likvidna, tudi v panogah, ki so bile močno prizadete. Pri tem igra pomembno vlogo monetarna politika z nizkimi obrestnimi merami.

Do okrevanja je še nekaj časa in države bodo morale še nekaj časa pomagati gospodarstvu. Tudi mednarodna solidarnost bo morala priti v ospredje. Pri tem je pomembno, da obrestne mere ostanejo nizke.

Goldin ne izključuje niti možnosti državnih bankrotov v prihodnjih letih in odpisov dolga, kot smo jih poznali v devetdesetih letih prejšnjega stoletja.

Moč se je vrnila v roke politikov

Voditelji držav so tisti, ki določajo ukrepe za spopad s pandemijo. Imajo moč, ki si je pred pandemijo niso mogli niti predstavljati. Podpirajo gospodarstvo in delijo denar prebivalcem. Vprašanje je, ali je to trajnostno. ZDA in Brazilija so se tega lotile slabo. Kitajska ima na drugi strani boljše rezultate. Pandemija krepi moč držav in njenih voditeljev.

Močni karakterji, kot smo jih videli v ZDA in Braziliji, se v tej krizi niso obnesli. »Ženske so matere, bolj empatične in bolje skrbijo za svoje ljudi. Znajo biti tudi stroge – in to je to,« je pripomnila Marcegaglijeva, ki opaža, da tudi v poslovnem svetu uprave z več ženskami delujejo bolje.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
IZVOZNIKI
Novice
Herz je zasut z naročili in nujno potrebuje novo tovarno
Izvozniki.si
200 NOVIH DELOVNIH MEST
NoviceMateja Bertoncelj Herz je zasut z naročili in nujno potrebuje novo tovarno

Pričakujejo od 15- do 20-odstotno rast prodaje in dobička; odprli so nove trge, tudi Švico in Ukrajino, ter razvili vrsto novih izdelkov.

IZVOZNIKI
Novice
Ljubljančani bodo digitalizirali tudi grški zdravstveni sistem
Izvozniki.si
NoviceMladen Miković Ljubljančani bodo digitalizirali tudi grški zdravstveni sistem

Digitalna zdravstvena platforma podjetja Better bo temelj Nacionalnega elektronskega zdravstvenega kartona v Grčiji.

IZVOZNIKI
Novice
Nemčija v težavah, Kolektor Etra pa z družbo E.ON podpisal 80-milijonsko pogodbo
Izvozniki.si
ENERGETIKA
NoviceMateja Bertoncelj Nemčija v težavah, Kolektor Etra pa z družbo E.ON podpisal 80-milijonsko pogodbo

Nemškemu energetskemu velikanu bodo dobavili 53 energetskih transformatorjev; lani izjemen rezultat.

IZVOZNIKI
Novice
Zasavski ETI z dvema rekordoma: pri rezultatu in naložbah
Izvozniki.si
REZULTATI IN LASTNIŠKE SPREMEMBE
NoviceMateja Bertoncelj Zasavski ETI z dvema rekordoma: pri rezultatu in naložbah

Avstrijci ETI Elektroelementu iščejo novega lastnika; s prodajo varovalk in zaščitnih stikal so lani v ETI prodajo povečali za 3,5 odstotka, čisti dobiček pa za 22 odstotkov.

IZVOZNIKI
Novice
Pfizer je slovenski Cleangrad že drugič izbral za najboljšega dobavitelja
IZVOZNIKI
Novice
To so ambiciozne naložbe Pomurskih mlekarn
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj To so ambiciozne naložbe Pomurskih mlekarn

Lani je bilo za Pomurske mlekarne uspešno leto; v dveh letih bodo za naložbe namenili več kot deset milijonov evrov

IZVOZNIKI
Novice
M. Batagelj Postojnski jami in slovenskemu turizmu napoveduje rast
Izvozniki.si
TURIZEM
NoviceMateja Bertoncelj M. Batagelj Postojnski jami in slovenskemu turizmu napoveduje rast

Marjan Batagelj sebi in slovenskemu turizmu za letos napoveduje od 10- in 12-odstotno rast

IZVOZNIKI
Novice
Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb
Izvozniki.si
REKORDNI REZULTATI
NoviceMateja Bertoncelj Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb

Po 18 letih bodo v Podčetrtku začeli graditi nov hotel; nova bazena bosta prve kopalce sprejela še pred koncem leta.