Številni mediji so poročali, da je bila četrta lokacija odkrita na plinovodu Severni tok 2. Foto: AP
Številni mediji so poročali, da je bila četrta lokacija odkrita na plinovodu Severni tok 2. Foto: AP
Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO

"Plin uhaja na dveh krajih na švedski strani in dveh na danski strani," je povedal predstavnik švedske obalne straže, potem ko so v preteklih dneh že potrdili tri lokacije uhajanja plina. Pri tem je pojasnil, da sta lokaciji na švedski strani relativno blizu druga drugi.

Plinovoda Severni tok 1 in 2 sta v zadnjih mesecih v središču geopolitičnih napetosti, saj je Rusija – domnevno iz maščevanja zaradi sankcij Zahoda po invaziji na Ukrajino – zmanjšala oziroma celo prekinila dobavo plina v Evropo. Čeprav plinovoda, ki ju upravlja konzorcij v večinski lasti ruskega energetskega velikana Gazprom, trenutno ne delujeta, je v obeh še vedno plin.

Na fotografijah, ki jih je posnela danska vojska na gospodarskih območjih Švedske in Danske, je bilo videti tri velike gmote mehurčkov na površini vode s premerom od 200 do 1000 metrov. Foto: AP
Na fotografijah, ki jih je posnela danska vojska na gospodarskih območjih Švedske in Danske, je bilo videti tri velike gmote mehurčkov na površini vode s premerom od 200 do 1000 metrov. Foto: AP

Seizmografske merilne postaje na Švedskem in Danskem so v ponedeljek na območju plinovodov, ki ležita na globini med 80 in 100 metri, zaznale dve ločeni eksploziji.

Nato incident označil za sabotažo

Zveza Nato je v sporočilu za javnost izrazila globoko zaskrbljenost zaradi poškodb na plinovodih Severni tok 1 in 2, ki vodita iz Rusije v Evropo. Po informacijah zavezništva gre za sabotažo, uhajanje plina v Baltskem morju pa povzroča tveganja pri dobavi zemeljskega plina ter znatno okoljsko škodo.

Nato je ob tem spomnil, da so članice zavezništva zavezane k preprečevanju uporabe energije kot prisilnega ukrepa ter drugih hibridnih taktik. Napovedal je tudi odločen odgovor na vse napade na kritično infrastrukturo v članicah zavezništva.

Zavezništvo tudi podpira preiskavo vzroka poškodb, ki že poteka.

Moskva zanima, ali za uhajanjem plina stojijo ZDA.

Da gre za "zelo nevarno situacijo", ki zahteva nujno preiskavo, je prepričana tudi Rusija.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je poudaril, da gre za teroristično dejanje. "Težko si je predstavljati, da bi se tako teroristično dejanje lahko zgodilo brez vpletenosti kake države," je dodal.

Za katero državo bi lahko šlo, Peskov ni navedel. Je pa Rusija v sredo sporočila, da mora ameriški predsednik Joe Biden odgovoriti na vprašanje, ali za uhajanjem plina stoji Washington.

Rusija je sicer v sredo uvedla preiskavo, s katero naj bi ugotovili, ali gre za mednarodni terorizem. Kot je danes dejal Peskov, mora pri takšni preiskavi sodelovati več držav, ob tem pa obsodil nepripravljenost več držav na komuniciranje.

Moskva in Washington zavrnila vpletenost

Tako Moskva kot Washington sta že zavrnila vpletenost v incident. O uhajanju plina bo v petek razpravljal tudi Varnostni svet Združenih narodov.

Na plinovodih Severni tok v Baltskem morju je v ponedeljek na treh mestih prišlo do nepojasnjenega uhajanja plina.