Iskanje novih podob v Simulakru

24.10.2023 | 08:20

Tomislav Herega / Osebni arhiv Ajde Kadunc

Tomislav Herega / Osebni arhiv Ajde Kadunc

Nevena Aleksovski, Ivana Bajec, Neža Jurman, Ajda Kadunc, Miha Perne in Leon Zuodar

Galerija Simulaker

petek, 27. oktober 2023, ob 19. uri

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

V novomeški Galeriji Simulaker je na ogled skupinska razstava Iskanje novih podob, ki poglobljeno raziskuje razvoj risbe in slikarstva v Sloveniji v zadnjih petnajstih letih. Na razstavi so predstavljene_i avtorice_ji srednje in mlajše generacije – Nevena Aleksovski, Ivana Bajec, Neža Jurman (Nez Pez), Miha Perne in Leon Zuodar (Beli sladoled). Preko javnega poziva Prva priložnost 2023 se je na razstavo uvrstilo tudi predstavnico najmlajše generacije – Ajdo Kadunc. Osrednji poudarek razstave je na  raziskovanju praks, ki zavestno zavračajo medijsko »čistost« in se nenehno prepletajo z vplivi popularne kulture, družbeno-političnega okolja in sprememb, ki jih spodbuja tehnološki razvoj. Risba, kot primarno izrazno sredstvo, na tej razstavi izstopa zaradi svoje gestualnosti in osebne zaznamovanosti, obenem pa presega omejitve tradicionalnih formatov papirja ali platna ter meji na področja fanzinov, ulične umetnosti, arte povera, naivne umetnosti in tudi angažiranih pristopov.

Razstava si prizadeva izzvati tradicionalne okvire risanja in slikanja, ob tem pa poudarja vplive sodobnih umetnikov, kot sta Dan Perjovschi, ki s pronicljivimi družbenimi komentarji presega meje medija, in David Shrigley, ki s svojimi norčavimi risbami raziskuje vsakdanje življenje in absurdnost okoli nas. Pomembno vlogo na razstavi igrajo tudi razširjene prakse, ki se prepletajo z animacijo, videom in gledališčem. Eksperimentalno pripovedovanje zgodb Dona Hertzfeldta in družbeno-politična angažiranost Williama Kentridgea ponazarjata, kako se je risba razvila in sprejela nove načine izražanja in pripovedovanja. V edinstvenem, kontekstu slovenske umetniške krajine bi lahko izpostavili še angažirana dela Vesne Bukovec, politično satiro ilustracij in risb Mateja Stupice ter konceptualno in tehnično dodelan pristop k slikanju Staša Kleindiensta, ki ponazarjajo bogato raznolikost umetniških izrazov na Slovenskem in dokazujejo, da inovacije uspevajo tudi v manjših skupnostih, kjer omejitve navdihujejo ustvarjalni preboj.

Za celovito razumevanje razstave je ključno zavedanje prepiha, ki ga je v lokalno umetniško sceno prinesel tandem Beli sladoled (2005– ). Miha Perne in Leon Zuodar sta dvojec, ki je s svojim zgodnjim delom in razstavami uvajal bolj neposreden pristop k risbi, kakršnega prej ni poznala Akademija za likovno umetnost v Ljubljani. Izpostaviti pa je nujno to, da sta risbo obravnavala večmedijsko, kot prostor (slikarske instalacije) in kot del družbenega tkiva. S tem sta odprla vrata drugim ustvarjalkam_cem in oblikovala skupnost, ki še vedno združuje raznolike akterke_je. Ta razvoj je bil opazen že pred leti, npr. s porastom kulture fanzinov in presekom »visoke« in »nizke« umetnosti, kar je pripeljalo do večje raznolikosti izražanja.

Postavitev razstave Iskanje novih podob odraža raznolikost izrazov in pristopov posameznih umetnic_kov. Nevena Aleksovski ni le likovna ustvarjalka, ki že vrsto let skrbno goji svoj izraz, s svojim delom se navezuje na vsebine migracije in spreminjajoče se človeške identitete, ki jih povezuje s koncepti osebnega in javnega, iracionalnega in racionalnega ter stvarnega in imaginarnega. Njena umetniška praksa združuje slikarstvo, risbo ter najdene objekte, s čimer naslavlja tako svojo osebno zgodovino kot družbeni kontekst znotraj katerega biva. Ivana Bajec ostaja zvesta slikarskemu platnu in raziskuje intuitive in raziskovalne pristope, ki spretno združujejo figurativno in abstraktno motiviko. Prav to prehajanje med različnimi pristopi odpira razmišljanje o raznolikosti podob in metod, ki obogatijo slikarstvo in mu omogočajo tretjo pot med stvarnim in abstraktnim. Neža Jurman (Nez Pez) se izraža preko različnih umetniških disciplin, vključno s slikarstvom, risbo, kiparstvom, umetniško grafiko in ulično umetnostjo. Njen prepoznaven slog gestualnih in teksturiranih risb ponazarja razmišljanje o modernem človeku, ki je razpet med iskanje smisla in sistemsko potrebo po produktivnosti. Ajda Kadunc, predstavnica najmlajše generacije, na razstavi premišljuje sodobno slikarstvo v kontekstu prostora. Njena dela se navezujejo na trenutke sprememb, ki izhajajo iz razpadajočih struktur, ob tem pa ni zanemariti situacijskih postavitev, ki vzpostavijo kontekst njenih slik, risb in objektov. Miha Perne v našem prostoru izstopa kot izjemen risar, ki prepleta eksperimentalne in izkustvene pristope. Njegove risbe odražajo sposobnost prepletanja različnih tehnik in materialov, ki presegajo en sam slog izražanja. Leon Zuodar pa se odlikuje s konceptualnim pristopom, ki spaja šivanje in tekstilni kolaž v svojo slikarsko prakso. S tem povezuje materialnost slik z vsebinskimi koncepti, ki so povezani v nerazdružljivo celoto.

Izbrane_i umetnice_ki na razstavi z odločnostjo preizprašujejo uveljavljene konvencije likovne oz. vizualne umetnosti. Njihova dela izžarevajo svežino in raznolikost slovenske umetniške scene, kjer se osebno, politično, humor in eksperimentacija prepletajo v bogatem ustvarjalnem tkivu.

Adrijan Praznik

kurator

_______________________

Nevena Aleksovski (1984, Bor) je diplomirala iz slikarstva na Akademiji umetnosti v Novem Sadu ter magistrirala iz kulturologije na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. Aktivna je na področjih risbe, slikarstva, ilustracije in pedagoškega dela. Večkrat je razstavljala samostojno (Kino Šiška, P74 / Kapsula, Hiša kulture v Pivki, Likovni salon Celje, Ravnikar Gallery Space, DobraVaga, PrivatePrint Skopje in dr.) ter na raznih skupinskih razstavah v Sloveniji in tujini (MGLC Ljubljana, Vodnikova domačija, Center sodobnih umetnosti Celje, ŠKUC, Cukrarna idr.). Svoja dela tudi redno predstavlja na različnih mednarodnih umetnostnih sejmih (Art Rotterdam, Viennacontemporary, Positions Berlin idr.). Leta 2021 je bila prejemnica delovne štipendije Ministrstva za kulturo RS. Zastopa jo Ravnikar Gallery Space. Živi in dela v Ljubljani.

Ivana Bajec (1990, Pula) je leta 2012 diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je tudi končala podiplomski študij pri mag. Žigi Karižu in dr. Levu Kreftu. Ukvarja se z risbo, grafiko in slikarstvom. Sodelovala je na različnih skupinskih razstavah in samostojnih predstavitvah po Sloveniji, kot tudi mednarodnih razstavah. Nekatere njene pomembne razstave vključujejo Avgust in Mental health walk v Ravnikar Gallery Space ter Tourettes by proxy v Hiši kulture v Pivki. Živi in ustvarja v Ljubljani.

Neža Jurman (1985, Kranj) ustvarja pod umetniškim imenom Nez Pez. Diplomirala je na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO), smer kiparstvo. Trenutno je samozaposlena v kulturi, ukvarja se z raznolikim spektrom vizualnega umetniškega ustvarjanja od risbe do prostorske instalacije. Njena dela so bila razstavljena na samostojnih in skupinskih razstavah, sejmih in rezidencah po balkanu in v evropi. Med študijem je prejela priznanje ALUO za posebne dosežke, in Univerzitetno Prešernovo nagrado, kasneje pa delovno štipendijo ministrstva za kulturo in umetniško rezidenco v Berlinu – Nemčija, Portu – Portugalska, Pragi – Češka. Njena dela so del zasebnih zbirk v Sloveniji in tudi v tujini Trenutno živi in dela med Ljubljano in Berlinom.

Ajda Kadunc (1995, Ljubljana) je leta 2018 diplomirala na oddelku slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Trenutno zaključuje magistrski študij na isti smeri. V sklopu magistrskega študija je leta 2020 preko programa erasmus+ obiskala tudi Akademijo likovnih umetnosti v Helsinkih. Sodelovala je na več skupinskih razstavah, med drugim v Galeriji Knifer (Osijek, 2022) v Galeriji Alkatraz (Ljubljana, 2021) ter na IV. mednarodnem študentskem bienalu (Split, 2021). Samostojno je razstavljala v Layerjevi hiši (Kranj, 2021) in v galeriji DobraVaga (Ljubljana, 2020). V svoji umetniški praksi raziskuje negotovost kot trenutek v času, ko se žačnejo pojavljati spremembe, ki odpirajo nove možnosti razumevanja. Zanimajo jo zgodbe različnih elementov in površin ter izumljanje podob, ki so umeščene med znano in tuje. Živi in ustvarja v Šentvidu pri Stični.

Miha Perne (1978, Ljubljana) je leta 1997 maturiral na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo, smer fotografija, in nato eno leto študiral umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Leta 1998 je vpisal študij slikarstva na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer je leta 2004 tudi diplomiral. Naslednje leto je z Leonom Zuodarjem ustanovil slikarsko skupino Beli sladoled. Leta 2011 skupaj z Leonom Zuodarjem prejme nagrado OHO. Za seboj ima že mnogo skupinskih in samostojnih razstav, ki so se zgodile tako doma kot v tujini. Zadnja najbolj odmevna skupinska razstava z naslovom Figuralika je bila letos v Cukrarni. Ustvarja na področju slikarstva, grafike, risbe in keramike. Živi in dela v Ljubljani.

Leon Zuodar (1977, Postojna
) je končal študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani leta 2004. Leta 2005 je skupaj z Mihom Pernetom ustanovil slikarsko skupino Beli sladoled in istoimensko zinovsko založbo, ki se navdušuje nad drugačno, marginalno in eksperimentalno risbo. Za svoje delo sta leta 2011 prejela nagrado skupine OHO. Samostojno se Zuodar ukvarja z risbo, grafiko in slikarstvom, v galeriji Hiše kulture v Pivki pa je vodja ustvarjalnega programa ter od leta 2016 vodja zinovske čitalnice Zinko Tiček.

_______________________

Umetnice_ki: Nevena Aleksovski, Ivana Bajec, Neža Jurman, Ajda Kadunc, Miha Perne, Leon Zuodar

Kurator in avtor besedila: Adrijan Praznik

Komisija poziva Prva priložnost 2023: Nadja Kovačič, Neža Perovšek, Adrijan Praznik, Nina Skumavc

Organizacija in vodenje: Gašper Beg, Ema Koncilija, Adrijan Praznik

Tehnična pomoč: Maid Hadžihasanović

Producent razstave: zavod LokalPatriot | Galerija Simulaker

Projekt sofinancirata: Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Mestna občina Novo mesto

Fotografija naslovne podobe: Tomislav Herega / Osebni arhiv Ajde Kadunc

Galerija Simulaker

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava