Tujina

Zakaj napada na Dunaju niso uspeli preprečiti in kdo stoji za njim?

Ljubljana, 03. 11. 2020 17.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 13 min
Avtor
Daniel Fazlić
Komentarji
221

Teroristični napadi v Evropi po letu 2000 niso bili izjema. Od Madrida, Londona, pa kasneje z vzponom Islamske države še Pariz, Nemčija in zdaj tudi Dunaj. V večini primerov je šlo za organizirane napade, dogovorjene v naprej, vprašanje pa seveda je, zakaj jih niso preprečili? Kje so varnostne službe zatajile? Od kod prihajajo bodoči teroristi in kako je na napad vplivala ravno pandemija covida-19?

Avstrija je nadzorovala številne, ki so pokazali elemente radikalizacije, nelegalne migrante, pa tudi tiste, ki popolnoma legalno vstopijo in delujejo v državi. Zakaj se je torej napad zgodil?
Avstrija je nadzorovala številne, ki so pokazali elemente radikalizacije, nelegalne migrante, pa tudi tiste, ki popolnoma legalno vstopijo in delujejo v državi. Zakaj se je torej napad zgodil? FOTO: AP

Pogovarjali smo se z nekaj ljudmi, ki so aktivno vpleteni v reševanje vprašanj terorizma v Evropi. Želeli so ostati anonimni, a so pokazali, kako delovanje v teh organizacijah in organiziran lov na teroriste pravzaprav ne moreta biti vedno učinkovita. Da bi lažje razumeli, kdo je terorist, bi morali vzpostaviti profil povprečne osebe, ki se odloči, ali pa je prepričana, da izvede napad. 

"Nobena skrivnost ni, kako pridejo do ljudi, ki so pripravljeni storiti ta najhujša dejanja," nam je dejal prvi in razložil, da nikoli ni tako enostavno, da bi ga prepoznali na prvi ogled. Kot so nas sogovorniki opozarjali,  je pogosto iskanje radikaliziranih posameznikov načrtno in tudi vedo, kdo so tisti, ki jih morajo opazovati. "Samo iskanje radikalnih islamističnih vsebin ni še razlog za izvedbo racije ali aretacije, zato se sestavljajo ogromni seznami ljudi, ki jih nato postavljajo na različne stopnje nevarnosti," pa nam je dejal drugi sogovornik. Da ima policija lahko legitimen razlog, se mora ta oseba dejansko aktivno vključiti v izvedbo napada in to morajo varnostne službe zaznati.

Ravno te stopnje radikalnosti so razlog za pogost spregled posameznikov, ki bodo storili korak predaleč. Kot so nam dejali sogovorniki, je v veljavi, sicer zelo površno pravilo (za lažje razumevanje), 90-10-10. Ta pravi, da devetdeset odstotkov ljudi, ki jih zaznajo varnostne službe, ne bo nikoli, razen delovanja na družbenih omrežjih, kar samo po sebi še ni prepovedano, imelo poguma, da bi izvedli kakšne napade. V večini primerov gre za mlade posameznike, ki so razočarani nad svetom okoli njih, pogosto gre za priseljenske družine, ki se ne asimilirajo, sami pa se počutijo odtujene. "To so pogosto tihi, pridni ljudje, ki so aktivni obiskovalci lokalnih mošej in tam se pogosto te posameznike spodbuja k bolj konservativnem pogledu," še pravijo. 

Te posameznike je težko slediti, ne zaradi tega, ker bi se samo dobro skrivali, ampak ker jih je na tisoče, desettisoče po Evropi. Od teh tisočih bo mogoče samo 10 odstotkov tistih, ki bodo svojo vlogo videli kot bolj pomembno, bolj aktivno, našli bodo svoje mesto v lokalni islamski skupnosti, ki bo s strogim sledenjem islamske interpretacije te posameznike še bolj prepričala v "pravo smer".

Kot pravijo naši sogovorniki, niso vse mošeje takšne, ravno nasprotno, večina aktivno poskuša to preprečiti, a v nekaterih to ni tako enoznačno. Islamske študije, popoldanski pouk, sestanki, kjer niso prisotne elektronske naprave, so tipični primeri, kjer takšni posamezniki pridejo v stik z radikalnimi elementi iz lastne države ali tujine. Te mošeje so zelo pogosto pod nadzorom varnostnih služb, a sredstva so enostavno omejena, število posameznikov, ki jih morajo nadzorovati, pa je pogosto zelo visoko. Od teh 10 odstotkov, ki pridejo v stik z bolj konservativnimi elementi, jih samo 10 odstotkov pride v stik z radikalnimi elementi znotraj različnih ustanov, ki ponujajo zavetje pred očmi obveščevalcev. Naloga obveščevalcev postaja še težja, saj morajo prepoznavati odklonska dejanja, ki pogosto niso digitalno opredeljena - komunikacija ne poteka preko digitalnih omrežij, če pa, je dobro zavarovana.

Islamska država je bila precej uspešna pri prikrivanju urjenja posameznikov. Te je pogosto urila v tujini, državljani iz evropskih držav pa so se tako pogosto lahko brez težav vrnili domov.
Islamska država je bila precej uspešna pri prikrivanju urjenja posameznikov. Te je pogosto urila v tujini, državljani iz evropskih držav pa so se tako pogosto lahko brez težav vrnili domov. FOTO: AP

In to je gordijski vozel, ki ga morajo obveščevalci vedno razbijati in prepoznati tistega posameznika od desettisočih, ki bi dejansko bil pripravljen storiti teroristični napad. A hkrati se moramo zavedati, da morajo vsaj okvirno nadzorovati vse, da jim mogoče ne bi kdo ušel. "Napad na Dunaju je bil napaka varnostnih organov, ne poznam vseh podrobnosti, a podobne zgodbe o enostavnem zasičenju obveščevalnih podatkov smo že videli v napadih v ZDA leta 2001, napadih v Londonu, Parizu in nenazadnje tudi Madridu," je dejal eden od sogovornikov. Avstrija je nadzorovala številne, ki so pokazali elemente radikalizacije, nelegalne migrante, pa tudi tiste, ki popolnoma legalno vstopijo in delujejo v državi. "Enostavno se lahko zgodi, da je informacij preveč, naredi se napačna ocena in zgodi se napad." V preteklosti je Avstrija sicer že zaprla številne mošeje in izgnala imame, ki so bili osumljeni ekstremizma in financiranja iz tujine, nazadnje leta 2018 sedem mošej in več deset imamov.

Opozarjajo, da so v nasprotju, kar večina misli, te operacije zelo lokalizirane. "Tudi če se posameznik radikalizira, to ne pomeni, da je sposoben napad izvesti. Potrebni so trening, učenje in tudi pranje možganov, da lahko nekdo izvede napad z noži, kalašnikovko ali pa se razstreli. Večina tihih in asocialnih ljudi tega ne more narediti," je še rekel drugi sogovornik. Kot je dodal, je usposabljanje teh posameznikov dobro organizirano in čas je njihov sovražnik. "Več časa kot potekajo usposabljanja, težje jih bodo uspeli prikriti pred obveščevalci. Napad na Dunaju je pokazal, da ta posameznik verjetno ni bil preveč dobro izurjen. Samo za silo je vedel, kako uporabljati kalašnikovko, nosil je lažno bombo, pri napadu pa ni bil tako uspešen kot v primeru nekaterih drugih napadov," je dejal.

Sogovorniki so si bili enotni, da se je v Evropi v zadnjih letih veliko naredilo, da bi se preprečilo nabavo eksplozivnih sredstev in ta je kar dobro nadzorovana. "Glede usposabljanja bi domneval, da posameznik, na srečo, ni bil izurjen v pripravi in uporabi eksplozivov, teroristična celica pa je verjetno imela omejeno znanje, zato je nosil lažno bombo," je dejal eden. Pravijo tudi, da napadi v Avstriji niso bili tako nepričakovani, saj so zadnja leta opazili, da je Islamska država aktivno agitirala nemško in angleško govoreče posameznike, tudi aktivnosti so bile pogosto usmerjene proti Nemčiji in zaničevanju vrednot te države. Po drugi strani pa "velike turške in druge priseljenske populacije predstavljajo velik zalogaj tudi za nemško obveščevalno skupnost, ki velja za eno boljših, tako kot avstrijska." 

Islamska država po njihovo ni bila poražena v idejnem smislu, ampak zgolj uničena kot nekakšna lažna entiteta na območju Bližnjega vzhoda: "Spletna aktivnost je nižja, a ni izumrla. Ravno posamezniki, predvsem strokovnjaki, ki so jih dobili na Zahodu, so omogočili, da sta se njihova spletna aktivnost in marketing dobro razširila in naredila nekakšno biblijo pravil, kako odkriti in spraviti posameznike na njihovo stran."

Amira Abase, Kadiza Sultana in Shamima Begum so bile le nekatere od državljanov EU, ki so odšli v Islamsko državo. Tam so želeli živeti v skladu s strogimi pravili, ki jih je določala salafistična ideologija.
Amira Abase, Kadiza Sultana in Shamima Begum so bile le nekatere od državljanov EU, ki so odšli v Islamsko državo. Tam so želeli živeti v skladu s strogimi pravili, ki jih je določala salafistična ideologija. FOTO: AP

Kot pravijo sogovorniki, bo zdaj potekala natančna analiza, kje se je zalomilo in na kaj morajo biti bolj pozorni. Pereče vprašanje bo zdaj tudi, kako so uspeli pridobiti vojaško orožje, vsi sogovorniki pa so nam s prstom kazali na t. i. Balkansko pot, ki je pogosto bila izvor orožja za teroriste po Evropi.

Pandemija koronavirusa vplivala na napad?

Razlogi glede vpliva pandemije koronavirusa so kompleksni, a ni slučajno, da se je napad zgodil dan pred omejevanjem javnega življenja v Avstriji. Teroristi, kot smo videli že prevečkrat, iščejo civilne žrtve, in sicer tam, kjer se ljudje zbirajo v skupinah. Tako je bilo v Parizu, Nici, Berlinu, Madridu, Londonu ... Pandemija je verjetno prekrižala številne načrte, saj so ljudje bolj ostajali doma, pa tudi če bi bil napad izveden, ne bi bilo toliko žrtev, kar pa ni cilj teh napadov.

Pandemija je vplivala na vse države sveta in tudi na njihove varnostno-obveščevalne strukture, ki so bile pod pritiskom okužb v lastnih vrstah. V državah, kjer so še aktivni sledilci Islamske države, so pogosto imeli na voljo manj vojakov in policistov, ki so te skupine uspešno nadzorovali in na njih vršili pritisk ali jih tudi uničevali. "Islamisti so lahko malo zadihali, saj je ta pritisk omogočil nekakšno reaktivacijo nekaterih struktur," je v zaključku dejal eden od sogovornikov. Takšno zmanjšanje protiterorističnih operacij je bilo možno videti v Maliju, Iraku in tudi v Siriji. Torej, kolikor je pandemija zmanjšala število tarč, je omogočala, da so se teroristične organizacije lahko vsaj delno organizirale. 

Epidemija je verjetno pospešila spletno radikalizacijo in iskanje grešnega kozla v vsem, kar evropske kulturne vrednote za konservativne islamiste tudi predstavljajo. Iskanje rešitev na spletu je bilo možno videti tudi s porastom teorij zarot, radikalizacija posameznikov, ki verjamejo v konservativne vrednote Islama pri tem ni bila izjema.

Terorizem z Balkana in sodelovanje obveščevalnih struktur

Ker so sogovorniki omenjali, da je pogosto prišlo do izvoza orožja in tudi idej z Balkana, smo se za nekatera pojasnila tudi obrnili na nekdanja direktorja slovenske obveščevalne varnostne organizacije (Sova), Marjana Miklavčiča in Damirja Črnčeca. Glede nedavnega pojavljanja terorističnih napadov v Evropi je Miklavčič dejal, da gre za kompleksno zgodbo: "Gre za zaskrbljujoč pojav, ki je povezan tudi s konfliktom med Azerbajdžanom in Armenijo in z vlogo Turčije v ozadju. Potem ne smemo pozabiti na dogodke v Franciji, ko je prišlo tudi do konflikta Turkov in Armencev. Vse to so razlogi, ki so dali nekakšen ponovni zagon radikalizmu in izvedbi terorističnih napadov v Evropi." Dejal je tudi, da ni nobena skrivnost, da je bil Balkan že nekaj časa povezan z nekaterimi terorističnimi dejanji: "Ko govorimo o tem območju, je bilo skozi balkanske vojne več oči uperjenih v Bosno in težave z radikalizmom, a pomemben je tudi ta široki lok, od Severne Makedonije, Kosova, čez Bosno do Albanije." Kot je dejal, radikalizacija nikoli ni bila ustavljena in je bila vedno prisotna.

Miklavčič prav tako pravi, da je ta nevarnost terorizmu prisotna na celotnem evropskem območju, ki je povezano z migracijami, tudi nezakonitimi: "Pojavlja se vedno tam, kjer je prisoten tehnični in človeški potencial. Gre za vprašanje evropske varnosti in pri graditvi evropske varnostne arhitekture, kjer moramo vsi slediti in sodelovati." Kot še pravi, da če temu ne bomo sledili, to pomeni ogrožanje evropske kulture, vrednot, demokracije in bomo z ukrepi to morali ubraniti. Varnostne strukture so na takšne primere pripravljene in imajo ustaljene komunikacijske kanale, preko katerih kontinuirano poteka izmenjava ključnih informacij.

"Terorizem je ena oblika varnostnega tveganja, ki je predstavlja enako stopnjo tveganja za vse evropske države, med katerimi poteka latentna izmenjava informacij," je še dejal Miklavčič. Kot pravi, bo po napadih v Dunaju prišlo do več aktivnosti med avstrijsko in severnomakedonskimi varnostnimi strukturami, ki bodo poskušale priti do dna celotni zgodbi. "Tako bi, recimo, če bi šla ta oseba tudi preko Slovenije, bolj intenzivno sodelovale tudi naše varnostne strukture," je še dejal.

Za zaustavitev bo potrebno več sodelovanja, saj bomo le tako lahko uspešni v boju proti radikalnim elementom islamizma.
Za zaustavitev bo potrebno več sodelovanja, saj bomo le tako lahko uspešni v boju proti radikalnim elementom islamizma. FOTO: AP

Damir Črnčec je v začetku razložil, da gre pri terorizmu v Evropi za zgodbo, "ki se vleče že desetletja. Nekatere države na Bližnjem vzhodu so v postkolonialnem obdobju začele prakticirati bolj skrajne verzije islama in se kasneje vključile tudi v aktivni spopad z zahodnimi vrednotami." Kot izpostavlja, gre za kompleksno zgodbo, ki se je verjetno začela že v prvi afganistanski vojni v osemdesetih letih prejšnjega stoletja: "Ta vojna je bila osnovno bojišče in gojišče teroristov. Od tukaj je tudi zgodba in izvor Osame Bin Ladna, ki se je nato vrnil v Savdsko Arabijo in kot številni drugi, trdil, da se Zalivske države umikajo od "pravilne", bolj konservativne, interpretacije islama." Iz te prve vojne je nastalo ogromno mudžahidov, islamskih borcev, ki so se nato razpršili po vseh državah na območju in tudi začeli svoje ideje aktivno projecirati. "Nato pa so bile vse te intervencije, prva zalivska vojna, druga zalivska vojna, kot posledica napadov na ZDA leta 2001, vse to je prilivalo gorivo na ogenj."

Kot še pravi Črnčec, so ideje islamskih teokracij, ki so jih zahtevali ti posamezniki, bile močna protiutež za "koruptivne" oblasti v državah, v katere so se vrnili. Več tez namreč kaže na to, da se je bliskoviti ekonomski razvoj, ki so ga doživele zalivske države na račun ogromnih zalog nafte, poznal na neenakomernem razvoju v družbi in veliko manjšino, ki s takšnim napredkom znotraj ene generacije (ali pa še manj), niso bili zadovoljni. Pridobivanje novih kadrov in sledilcev je tako bilo lažje in precej uspešno. Druga afganistanska vojna, ki se pravzaprav še vedno ni končala, je bila močan destabilizacijski element v regiji, invazija na Irak leta 2003 pa je pravzaprav dvignila pokrov različnim skupinam, ki so želele prevzeti oblast.

Odstranitev Moamerja Gadafija, arabske pomladi po letu 2010 in razpad Sirije so omogočili nastanek ogromnega območja, na katerem so te skupine uživale relativno samostojnost in priložnost za širjenje idej. Ravno v tem brezvladju je nastala Islamska država, ki je bila odcepljena entiteta Bin Ladnove Al Kaide, a veliko bolj organizirana, pomembne kadre pa je začela pridobivati z Zahoda. Slednji so predvsem skrbeli za komunikacijske in strukturne elemente, ki so teroristični organizaciji omogočali razcvet. Sama tvorba je bila uničena šele z mednarodnim posredovanjem, a ideja in manjše celice še živijo naprej. 

"Tukaj moramo tudi dodati turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki je v zadnjem času glavni promotor skrajnega islamista," pravi Črnčec. Kot pravi, samo delovanje Turčije ni skrivnost, Erdogan tudi javno pove, kaj bo počel in tudi aktivno spodbuja muslimanske manjšine po Evropi, da obdržijo svojo identiteto, jo ščitijo in tudi promovirajo. "Erdogan ne skriva aktivnega posredovanja v Libiji, Siriji, Azerbajdžanu in še marsikje," je dejal Črnčec in dodaja, da je turška povezava do Balkana zgodovinska in se zadnja leta njihov vpliv le povečuje.

Balkanske države so po razpadu Jugoslavije postale pomemben cilj številnih muslimanskih držav, od Savdske Arabije, Katarja do Turčije, ki so na takšen ali drugačen način poskušale  pridobiti lojalnost lokalnega prebivalstva. Če potujete po Severni Makedoniji, od koder je prišel tudi napadalec na Dunaju, 20-letni Kujtim Fejzul, je Savdska Arabija obnovila ali zgradila številne mošeje. Te je sicer lahko prepoznati po značilni gradnji, jih je pa v zadnjih desetih letih bilo zgrajenih več, kot je bilo potreb prebivalstva. Pogojevanje pomoči teh držav pa že dolgo ni nobena skrivnost, najbolj očitna je vsiljevanje učnega programa po vahabitski ideološki usmeritvi. Slednje je bil razlog za škandal v Londonu, ko so novinarji s pomočjo skrite kamere posneli izvajanje programa, ki je v Veliki Britaniji prepovedan in je spodbujal odrekanje Zahodu in zahodnim vrednotam.

Balkan je od leta 1990 užival nekakšen poseben status med islamisti, obiskali so ga tako Osama Bin Laden kot Abu Bakr Al Bagdadi, oče Islamske države, vahabitska naselja pa še danes predstavljajo varnostno grožnjo. Ravno skozi Bosno so potovali številni borci, ki so nadaljevali pot v Sirijo, in obratno, ko so se vračali. Balkanska pot, ki je ena bolj kompleksnih tihotapskih poti, je vse te zadeve le olajšala. Orožje, ki so ga uporabili v napadu v Parizu leta 2015, je prišlo iz nekdanjih vojaških zalog držav Balkana, izdelala ga je Zastava, s koruptivnimi dejanji in krajami pa je kriminalno podzemlje prišlo do večjih zalog le-tega.

Slovenski državljan Rok Žavbi naj bi na zahtevo voditelja skrajne muslimanske ločine vahabitov v Bosni in Hercegovini, tam zaprtega imama Bilala Bosnića, v Italiji pridobil dva borca, ki sta nato odšla v Sirijo, Ismarja Mesinovića in Minferja Karamalskega. Eden je bil v Siriji ubit leta 2014.
Slovenski državljan Rok Žavbi naj bi na zahtevo voditelja skrajne muslimanske ločine vahabitov v Bosni in Hercegovini, tam zaprtega imama Bilala Bosnića, v Italiji pridobil dva borca, ki sta nato odšla v Sirijo, Ismarja Mesinovića in Minferja Karamalskega. Eden je bil v Siriji ubit leta 2014. FOTO:

Strokovnjak za terorizem na ljubljanski Fakulteti za družbene vede Iztok Prezelj pa je za STA dejal, da gre pri napadu na Dunaju za očitne povezave islamistov z Zahodnim Balkanom: "Vmes v tem prostoru je pa Slovenija. V enem od člankov skupaj s kolegom ugotavljava, da je Slovenija na prvi pogled država, v kateri ni bilo nobenega uspešno izvedenega terorističnega napada, ki nima neke stalne delujoče teroristične skupine. A ko začnemo preučevati 20- ali 30-letne indikatorje islamistične radikalizacije, nas lahko zelo skrbi. Ležimo pa seveda med Dunajem in Zahodnim Balkanom."

"Poznamo gibanja teh ljudi čez slovensko ozemlje v Avstrijo, finančne tokove ... Spomnimo se tudi zgodbe izpred nekaj let, da naj bi se nekateri islamisti urili pri Dolu pri Ljubljani. Pri nas dokazov za to nismo našli, naj bi pa to novico medijem tedaj posredovala avstrijska obveščevalna služba. In tega oni niso nikoli preklicali," je še izpostavil profesor.

Vsi sogovorniki pa so bili enotni, da bo za zaustavitev potrebno več sodelovanja, saj bomo le tako lahko uspešni v boji proti radikalnim elementom islamizma, pa tudi, da je treba več storiti, da bi preprečili radikalizacijo posameznikov. Ko do nje enkrat pride, je zelo težko storiti korak nazaj, zapori pa niso rešitve, saj so študije pokazale, da so ravno zapori pogosto točke, kjer je prišlo do pospešene radikalizacije posameznikov. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (221)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FAUSTOS1
04. 11. 2020 14.26
+1
sds ima v bih svojo enklavo ,ki jo vodi madžarski računovodja slovenskih korenin-ves denar gre preko bih kjer sds vara slovenijo in evropo kot mafija,saj ne plačuje davka prav tako se ne ve odkod priteka umazan denar,tako orban in janša pereta umazan denar-in vse tiho je bilo.
Bojan-F
04. 11. 2020 11.07
+2
Guruji komuniciranja t.j. virtualni škvadristi ... a morate tudi pod tem prispevkom kazati strah vašega delodajalca pred ga. Fajon Tanjo?
User1538643
04. 11. 2020 08.40
-1
Naša tajna služba & co. se, po domače, bolj nedoraslo ukvarjajo s tistimi, ki jim gredo na živce, jih se ne bojijo in niso ubogljive živalce, kakor s tistimi, ki so dejanska nevarnost, ter doktrino in strokovnost nredko podrejajo, tudi dnevni politiki in medstrankarskem boju, ter zapravljajo čas in resurse na nenevarnosti. Nimajo pravega odnosa do okolja in gazijo, česar ne razumejo, razumeti pa, res je, ni vedno lahko.
User1538643
04. 11. 2020 08.37
-3
Diferencijalna prednost ISIS-a je, da planarno, ravninsko, nadnacionalno vključujejo vse svoje kadre, ljudstvo, v borbeno enakovredno skupnost, pripadnike in obveševalce, med tem se zahodne tajne službe, ki so celo tudi nekoliko odtujene od lastnih, nacionalnih delodajalcev, zaradi tega in onega, gredo nekakšnih situacij in vojn v ozadju, tudi medsebojnih, ter izključujejo javnost z meglico o dobri in zagotovljeno varni varnostni sliki, kot nekašen presejalni tampon. Imamo opravka z verskim, nadnacionalnim in naddržavnim, panteritorijalnim pristopom, ki je morda celo v začasni službi enega tretjega interesa. Brez ustreznega panevropskega, vseljudskega obrambnega pristopa, nam najbrž ne bo dobro šlo. Prva eksplozija je bila Prva zalivska vojna, zadnje si ne želimo, vendar se vse bolj in gotovo usiljuje.
Volga Malek
03. 11. 2020 21.43
+4
Dejstvo je da je tajna sluzba zatajila da o kontraobvescevalni ne govorim...v Sloveniji je pa tak opravilno nesposobna. KNOVS je zgolj orodje ki so naredi opravilno se bolj nesposobno.
orthodox rs
03. 11. 2020 21.54
+3
No koncno ena pametna tudi od vas gospa....
muci007
03. 11. 2020 21.34
+8
Vladavina prava je razlog, da so islamskega skrajneža predčasno izpustili iz zapora. Fajonova je presrečna, da mu niso kratili osebne svoboščine.
Bojan-F
04. 11. 2020 11.00
+3
Ta ista vladavina prava je dopuščala še nadaljnje bivanje v zaporu ... kar pa mimogrede dvomim, da bi prineslo pozitiven rezultat ... v obeh slučajih so stremljenja ga. Fajon Tanje za spoštovanje vladavine prava zadovoljena ... oz. kako se potem ona lahko najde v teji zgodbi?
Lzak128
03. 11. 2020 21.23
+10
Bla bla bla. Dejstvo je da severni medved nikoli ni bil v afriki in nima kaj tam iskati!
Petur
03. 11. 2020 21.07
+8
prodrli so že,oz odprli smo jim vrata v politiko.policijo,institucije,pa cerkve jim dovolimo na krščanski zemlji.....
+1
Pa Opus Dei bi se Tut lohka aktiviral...če bi se malo manj ukvarjali z domačo politiko in bi svoj vpliv in moč preneseli na to, za kar naj bi tudi nastali.Saj so vendar napadli Dunaj,kje so zelo močni.
akmt
03. 11. 2020 20.51
+10
Bla, bla,bla,bla...spet eno samo nakladanje, kaj bomo naredili... Potem pa ZE ZAPREJO islamskega skrajneza, ki sodeluje z ISIS, obsojen je na 22 mesecev, potem ga pa PREDCASNO IZPUSTIJO?!? PA KDO JE TUKAJ SE NORMALEN?!? ISIS se nam smeji. Vedeli so sami, da bo ta terorist predcasno izpuscwn, v zqporu se je le se psihicno pripravljal na izvedbo....Kaj boste rekli svojcem zrtev?!?!!! 😠 😠 😠 😠
Nin?a1229
03. 11. 2020 21.17
+3
+4
Včasih je obstajala in mislim,da je še vedno aktivna,posebna evropska enota Gladio.Enota za likvidacije.Aldo Mora, med drugim so pospravl...Zakaj jih ne aktivirajo,da poznane ekstremiste, potihoma pospravijo,tko,kot oni to znajo...Evropski šefi pa itak,ne bodo nič priznal.
smiley88
03. 11. 2020 20.40
+12
Aktivni obiskovalci lokalnih mošej tam jih pa učijo bolj radikalnih načel oz. kako postrelit svoje gostitelje?! 🤬
orthodox rs
03. 11. 2020 21.59
+8
Zato smo v Lj. naredili res ogromen minaret z vso dodatno infrastrukturo, da se urijo in napredujejo ... Hvala Zoki dé, k bo prislel caz za placilo, bos prej obvescen, pa se skrij... Da te ne zadane... Vse vec jih je povitih in z bradami pejte mal okol....
Astalaviva1958
03. 11. 2020 20.33
+17
Multikulti ne deluje, Merklova je dala zadnji žebelj v krsto evrope, zakaj pa niso tega morali preprečit pa čivka vsak vrabček na drevesu, ker jih je enostavno preveč v evropi. Pa dnevno jih več hodi, kaj vam ni jasno.
Ici
03. 11. 2020 20.28
+5
Novinarji so intervjuvali obveščevalne službe in te so hotele ostati anonimne? Pa kaj vi imate nas zares za bebce?
bojer
03. 11. 2020 20.27
+12
Nedavno nazaj je nekdo dejal, da so ljudje, ki so nezrelo ravnali v zvezi s širjenjem virusa, odgovorni oziroma soodgovorni za stanje kot ga imamo sedaj. To je mogoče preslikati tudi v vabila nekaterih društev, zavodov in tako naprej za zaščito nezakonitih priseljencev v naša okolja. Torej zagovorniki so soodgovorni za terorizem, ker podpirajo vnos ekstremne "kulture".
borec91
03. 11. 2020 20.16
+19
albanci majo 3drzave pa jim se ni dovol to je najbol podel narod z katerim mamo tudi v slovenijivelike tezave ogromno nas stanejo pa se vecje bomo meli a jih nad puklasti zemo podpira
borec91
03. 11. 2020 20.17
+9
akmt
03. 11. 2020 20.52
+1
Nic baje Res ga je. Ocetu je ime JASHI. Iz Kosovega polja je Jajo, ppsvojen v Grosuplje
Mptric
03. 11. 2020 20.16
+4
Zato ker ni v interesu tele iztrebit...30-40 let nazaj je bilo vse enostavneje ker so drzave ziveli od svoje proizvodnje danes je svet premajhen in dogajajo se taksne stvari...nemcija pod diktirko nekoga drugega dopusta in vabi vsi to zadrgo
ni_mi_vse_eno
03. 11. 2020 20.16
+7
“Kaj naj rečem? Kaj naj rečem?” je na posnetku slišati Fajonovo, ki se meni, kako naj nagovori Albance v Sloveniji. “Dragi Albanci, evropske volitve bodo pomembne. 26. maja pojdite na te volitve, preferenčni glas ena, Tanja Fajon, Socialni demokrati, lista 11, in naredila bom vse, da bodo še Kosovarjem odpravili vizume,”
Uporabnik-1460205
03. 11. 2020 20.13
+14
Zakaj pa evropske države po hitrem postopku ne spremenijo kazenskega zakona. Za teroriste naj velja šeriatsko pravo. To bi bila edina rešitev za preprečitev terorističnih dejanj.
akmt
03. 11. 2020 20.56
+3
Hahahahaha. V Nemciji nimjo nikjer varnostnih kamer, ki bi lahko pomagalw pri kaksni rekonstrukciji teror. dogodka. Zakaj ze? Ker so ti s snemanjem krsene clovwkove pravice... Mi je razlozil brat, ki ze 20let zivi v Nemciji. Ni hudo, ce tw ustreli terorist, pravice so krsene, ce se terorista posname brez njegovega soglasja. BRAVOOOOO
InterReflectlons
03. 11. 2020 20.12
+4
Sedaj sta si NATO in ISIS končno postala enaka. NATO je bil ustvarjen, da ščiti Zahod pred komunizmom. Kaj je potem počel v Iraku in Afganistanu? ISIS pa je bil ustvarjen, da brani Irak in Sirijo pred NATO-om. Zakaj potem teroristični napad v Avstriji? Očitno lažeta obe organizaciji. Obe imata imperialistične težnje in iščeta izgovore, da lahko nekoga napadeta. To vam je največji dokaz, da borci za domovino ne obstajajo. Obstajajo samo borci za širjenje imperijev. Upam, da vam je to postalo jasno!