Slovenija

Golob: Slovenija za vstop BiH v EU rezervirala dodaten milijon evrov

Sarajevo, 13. 03. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, U.B., K.K.
Komentarji
528

Premier Robert Golob je na uradnem obisku v Bosni in Hercegovini. Srečal se je že s predsednico sveta ministrov BiH Borjano Krišto, glavna tema pogovorov pa so evropske integracije BiH. Ob tem je premier dejal, da Slovenija želi biti ne le zaveznica, ampak prijateljica BiH, in da je vlada v proračunu rezervirala dodaten milijon evrov, s katerim bo neposredno podprla prve aktivnosti.

Predsedujoča svetu ministrov BiH Borjana Krišto se je Golobu zahvalila za podporo Slovenije BiH pri pridobitvi statusa kandidate za članstvo v EU. Ta po njeni oceni pošilja pomembno sporočilo, da je mesto BiH v uniji.

BiH je prošnjo za članstvo v EU vložila februarja 2016. Evropska komisija ji je nato leta 2019 postavila 14 pogojev, ki bi jih morali v Sarajevu izpolniti za status kandidatke. BiH pogojev še ni izpolnila, a so se ji v luči vojne v Ukrajini v EU vseeno odločili podeliti status kandidatke.

Vpliv vojne v Ukrajini je po Golobovi oceni bistveno prispeval k spremembi atmosfere v Bruslju, ko gre za širitev unije na Zahodni Balkan. "Sprememba je zgodovinska. 20 let se je proces širitve v resnici zaustavljal s t. i. tehnično-administrativnimi vprašanji. Danes je širitev EU postala politično vprašanje in ta trenutek je treba izkoristiti," je poudaril po srečanju z gostiteljico, predsedujočo svetu ministrov BiH.

"BiH je v zgodovinskem trenutku, da izkoristi spremenjene okoliščine," je dejal in državi napovedal tako tehnično kot finančno pomoč Slovenije na njeni evropski poti. 

'Slovenija ne želi biti samo prijateljska, ampak največja zaveznica'

"Slovenija ne želi biti samo prijateljska državam, ampak največja zaveznica, zato bomo nudili vso možno pomoč, da to zgodovinsko priložnost izkoristi, od strokovnjakov do finančnih sredstev," je dejal. Ob tem je BiH svetoval, naj med 14 točkami najprej reši tiste, ki so najenostavnejše. To je po njegovih besedah način, kako oblasti v Sarajevu Bruslju lahko najlaže dokažejo iskreno željo po napredku.

Golob je še povedal, da znotraj EU poteka strateški pogovor, na kakšen način najbolje povezati EU s svojimi sosedami. Eden od možnih scenarijev, ki ga podpira tudi Slovenija, je scenarij fazne širitve. To po njegovih besedah pomeni, da bi država imela konkretne koristi že med procesom evropske integracije, še pred vstopom v EU, še posebno na področju izobraževanja, mladih in gospodarskega razvoja.

"Ambicioznost pri sprejemanju reform je pomembna, ker vsaka sprejeta reforma odpira prostor za to, da pride do konkretnega sporazuma z EU pred članstvom, od katerega imajo potem lahko neposredne koristi prebivalci te države," je pojasnil.

Po Golobovih besedah se je pomembna sprememba zgodila tudi v slovenski zunanji politiki, ki da zdaj striktno sledi principu solidarnosti med narodi, da bi dosegli politično stabilnost v svetu. "Samo če bomo imeli politično stabilnost, bomo lahko govorili o gospodarskem razvoju in blaginji vseh ljudi," je dejal. "Ni skritega tiska, vodi nas želja po napredku cele regije, ker s tem prosperira tudi Slovenija," je dodal.

Robert Golob na obisku v BiH
Robert Golob na obisku v BiH FOTO: Bobo

Slovenska vlada za pomoč BiH rezervirala dodaten milijon evrov

Pojasnil je, da je slovenska vlada za tehnično pomoč BiH v proračunu rezervirala dodaten milijon evrov. "Z njimi bodo podprli prve aktivnosti na področju državne statistike in pregona mednarodnega kriminala. Slovenska policija ima odlične odnose s policijo BiH. To sodelovanje bi radi dvignili tudi na raven pri usklajevanju zakonodaje," je izjavil.

Sodelovanje med državama na področju reform je potrdila tudi Krištova. Napovedala je podpis sporazuma o nudenju strokovne in tehnične pomoči BiH na njeni evropski poti in ob tem izpostavila, da je svet ministrov BiH že izvedel nekatere reforme.

"Koraki in fokus sveta ministrov so prav na evropskih reformah, svet ministrov pa je že storil določene korake, ko gre za vprašanje reforme javne uprave, notranjega trga, konkurenčnosti, za infrastrukturne projekte in drugo," je izjavila.

Poudarila je, da mora svet ministrov BiH posebno pozornost posvečati tudi notranjepolitičnemu dialogu, glede na to, da je BiH po ustavi država treh konstitutivnih narodov in drugih državljanov, ki živijo v njej. "Naša obveznost je opraviti omejene spremembe ustave BiH in reformo volilne zakonodaje na principih ustavne enakopravnosti vseh treh konstitutivnih narodov in drugih državljanov, ki živijo v BiH," je še dejala.

Krištova in Golob sta govorila tudi o krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama, kjer premier vidi priložnosti predvsem na področju obnovljivih virov energije. "BiH ima izjemen potencial na ravni obnovljivih virov energije, v katere želimo v prihodnosti vlagati velika investicijska sredstva tudi mi in naši slovenski vlagatelji," je izjavil.

Krištova pa je poudarila, da je v fokusu sveta ministrov BiH tudi regionalno sodelovanje z vzdrževanjem in krepitvijo dobrih sosedskih odnosov. Ponovila je, da ima BiH s Slovenijo tradicionalno dobre odnose v vseh segmentih življenja in da je Slovenija tudi med tremi največjimi tujimi vlagateljicami v BiH.

V nadaljevanju obiska se je slovenski premier srečal s predsedujočima in kolegijema Predstavniškega doma in Doma narodov Parlamentarne skupščine BiH dr. Nikolo Špirićem in  dr. Denisom Zvizdićem ter namestnikoma Kemalom Ademovićem ter Draganom Čovićem, s predsedujočo in članoma Predsedstva BiH Željko Cvijanović, Željkom Komšićem in dr. Denisom Bećirovićem. Na delovnem kosilu s predsednico Krišto sta se pridružila zunanji minister BiH Elmedin Konaković in Staša Košarac, minister za zunanjo trgovino in ekonomske odnose BiH.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (528)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Itakkk
14. 03. 2023 09.39
+1
Vemo kaj Golob išče v Bosni in zakaj bomo nakazali 1 miljonček .. vse za molk o poslih GEN-I.
Ugovor vesti 133.člen
14. 03. 2023 09.10
Najuspešnejši obisk do sedaj.
jodr
14. 03. 2023 08.25
+0
Radodaren je tale naš golobček.
?rnogled
14. 03. 2023 08.22
-1
Torej denar je,če ga tako razmetava. No, zaenkrat ga še samo obljublja.
St. Gallen
13. 03. 2023 20.23
+2
Kdo pa je dal premierju mandat, da mora BiH pomagati pri vstopu v EU? Pa tisti milijon naj da kar iz lastnega zepa, ne pa iz davkoplacevalskega.
Janez23
13. 03. 2023 20.11
+2
Dragi Bosanci v Bosni, ne verjemite temu Golobu, okradel vas bo še bolj , kot Hilda Tovšak.
24bata
13. 03. 2023 20.01
+3
Volite svobodo pa boste jedli perje,ocvirki so zgodovina.
za naše
13. 03. 2023 19.43
+9
Sramoti,in zaničuje nas ,kjer se pojavi! Kaj ste nam izvolili oprančki bebavi...
Oknaj 4
13. 03. 2023 19.40
+1
Goloba Krištovi podarim
Paskakvali
13. 03. 2023 19.32
-3
Kevder v iberturah.....saj jih bo še razneslo.....
WedontneedmoneyWeneedTIME
13. 03. 2023 18.59
+14
janša je hodil v Francijo, Avstrijo, Nemčijo...Holob pa Bosna in podobne "cvetoče" države...ako bi bili volivci domoljubni, bi ne imeli protislovenske vlade, tako pa...nam vlada Yuga...
za naše
13. 03. 2023 19.39
+8
cakra
13. 03. 2023 18.46
+11
Obljubljat milijon eur v vstopu v E.U. neki državi, ko veš da še 15 let ne bodo članica je norčevanje iz države pa samega sebe.
lcePower
13. 03. 2023 18.44
+11
a toj e ta jedrna evropa kh kateri se nagiba golobova slovenija???
Mnogo
13. 03. 2023 18.34
+6
Kje pa ima svojo prileznico, sveto ljubico!!!!!
Mnogo
13. 03. 2023 18.33
+13
Taksno deljenje denarja niso normalne poteze, taksne poteze z denarjem pocne bolan clovek, ljudje a vam je to normalno, ce je pa naj bo, ce ste tako prepricani!!!
aviktora
13. 03. 2023 18.27
+10
Dodaten milijon, ki bo šel v tvoj žep.
JanezNovakJohn
13. 03. 2023 18.25
+3
Torej denar Bosni je pravilna odločitev. Bravo. Le zakaj je v Bosni uradni jezik Bosanščina, Srbščina, Hrvaščina. Le zakaj ne bi bila še Slovenščina. Krvavo potrebujemo zidarje, gostince, zdravstveni kader.
branko-r
13. 03. 2023 18.23
+12
Kako mrzi ta vlada nas slovence za tujce denarja kolkr hočeš za naše upokojence pa ne pospešeno se vračajo nazaj v jugoslavijo razvitega severa pa ne omenja ali obišče nihče
BeGood
13. 03. 2023 18.14
+15
Tukaj živeči Bošnjaki si ne želijo, da njihova matična država vstopi v EU, saj bodo s tem izgubili številne ugodnosti, ki jim jih nudi naša država. Z vstopom v EU bodo naši CSD-ji namreč pridobili vpogled v njihove nepremičnine, bančne račune ..., kar lahko marsikomu odvzame pogoj za dodelitev raznoraznih subvencij, socialnih transferjev ipd. Trenutno se jim upošteva samo premoženje v Sloveniji, marsikdo pa se rad pohvali, da ima v Bosni hišo ali celo dve, lep kupček na računu ...
JanezNovakJohn
13. 03. 2023 18.20
+7
Kar nekaj Bosancev poznam, ki ne vejo kaj bi z hišo v Bosni. Otroci so se asimilirali v naše okolje, stari starši so pomrli in niti na misel jim ne pride da bi šli v Bosno... Tako je to
branko-r
13. 03. 2023 18.25
+8
v bosno dati denar je kot bi ga vrgel v smeti korupcija vse pobere
JanezNovakJohn
13. 03. 2023 18.03
+8
Takole je. Bosna naj izšola čim več zdravstvenega kadra, s tem da dvigne raven znanja. Potrebna je pri šolanju dvojezičnost, Slo - Bih. Slovenija bo v zameno sprejela zakonodajo ki bo tiste z diplomo 10 takoj zaposlila. Za ostale kadre se bi sproti dogovarjali..... Priporočljivo bi bila uvedba slovenščine v osnovne šole.
branko-r
13. 03. 2023 18.26
+4
prej se bomo mi slovenci morali učiti albanščine in bosanščine če bomo hoteli še normalno funkcionirat