Revizija

Avtocestna policija pod drobnogledom, podani sumi kaznivih dejanj

S.R./STA
1. 8. 2022, 14.25
Posodobljeno: 1. 8. 2022, 14.37
Deli članek:

Vršilec dolžnosti generalnega sekretarja na notranjem ministrstvu Gregor Novak je v današnji izjavi za javnost potrdil, da je bil sporazum med ministrstvom za notranje zadeve, ministrstvom za infrastrukturo, policijo in Darsom, povezan z ustanovitvijo avtocestne policije, junija predmet notranje revizije.

Bobo
Fotografija je simbolična.

V okviru revizije je bilo ugotovljenih večje število nepravilnosti, pri čemer je revizor pod vprašaj postavil tudi zakonitost oziroma dopustnost samega sporazuma. Posledično so sporazum odstopili v presojo Komisiji za preprečevanje korupcije, uradu za nadzor proračuna in državnemu odvetništvu. Po navedbah Novaka so navedene službe prišle do podobnih zaključkov kot  revizija, hkrati pa so ugotovile, da so v nekaterih delih podani sumi storitve kaznivih dejanj. Ministrstvo za notranje zadeve je posledično ustavilo črpanje sredstev iz tega vira financiranja, pri čemer je policija, da bi se "odpravil dvom v zakonitost in neodvisnost delovanja policije v razmerju do Darsa," pristopila k drugačni ureditvi delovanja avtocestne policije.

Kot je namreč poročal Dnevnik, naj bi bila problematična nekatera pavšalna nakazila, za katera naj ne bi bilo povsem jasno, za kaj so namenjena, ter donatorske pogodbe, ki po svoji vsebini niso bile donacije. Ovadbe naj bi v kratkem prejel oddelek Specializiranega državnega tožilstva. Očitki naj bi bili uperjeni predvsem v direktorja uprave avtocestne policije Andreja Juriča in še dva zaposlena v policiji.

Notranja ministrica Tatjana Bobnar je za portal 24ur.com potrdila, da je Komisija za preprečevanje korupcije ocenila, da so podani sumi kaznivih dejanj iz naslova oškodovanja premoženja. Tudi v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav je potrdil, da je revizija pokazala hude pomanjkljivosti.

Dodatno kopičenje delovnih mest

Z ustanovitvijo avtocestne policije je bilo sistematiziranih precej novih, visoko rangiranih delovnih mest policijskih vodij, prav tako je bilo sistematiziranih in popolnjenih več dodatnih režijskih delovnih mest, je za portal dejal Lindav. Na drugi strani pa policistov, ki delajo na terenu, ni nič več, kot jih je bilo prej, saj so bili zgolj premeščeni iz enot, kjer so delali prej, je dodal.

Prejšnja garnitura je ustanovila samo še eno upravo na državnem nivoju več z direktorskim mestom, je soglasna Bobnarjeva. Ocenjuje, da je šlo za dodatno kopičenje delovnih mest v upravi, zato podpira odločitev Lindava o ustanovitvi posebne delovne skupine, ki bo proučila možne organizacijske rešitve za zagotovitev učinkovitega nadzora cestnega prometa na avtocestah in hitrih cestah ter za njihovo ustrezno sistemsko in organizacijsko umestitev v sistem policije.

Celjska, mariborska in koprska specializirana enota avtocestne policije so bile s 1. avgustom začasno ukinjene, njihovi pripadniki pa priključeni lokalnim postajam prometne policije, ki bodo ponovno zadolžene tako za nadzor tako lokalnih in regionalnih kakor tudi hitrih cest in avtocest. Delovanje sicer nadaljuje ljubljanska enota avtocestne policije.