Kdo zavaja, Golob ali ameriška administracija?!

Datum:

V bavarski prestolnici München poteka že 60. varnostna konferenca, ki bo trajala do nedelje. V okviru dogodka sta se srečala tudi premier Golob in ameriška podpredsednica Harrisova. Vprašanje pa je, kdo od njiju zavaja o vsebini pogovorov, saj Bela hiša navaja, da sta se osredotočala na Ukrajino, Golob pa izpostavlja Gazo. 

“Berite med vrsticami. Opozorilo, da naj Slovenija kot nestalna članica VS OZN ne pozabi, da tam predstavlja del sveta, ki spoštuje demokratične vrednote,” se je odzval priznani diplomat Tone Kajzer, sicer nekdanji slovenski veleposlanik ZDA. Vlada v javnih nastopih namreč (pre)pogosto uporablja retorične figure, ki so se izoblikovale v času Josipa Broza Tita in gibanja neuvrščenih, s tem pa slabi enotnost demokratičnega zahodnega sveta, ki se je znašel na zgodovinskem razpotju, s tem pa škoduje tudi Sloveniji.

Smo v času, ko resno grozi, da bo politične vajeti sveta v roke prevzela “os zla” (Rusija, Kitajska in Iran). Spomnimo, da tem istim smernicam neumorno sledi tudi zunanja ministrica Tanja Fajon (tukaj), včasih pa jo celo odkrito zanese na avtokratsko stran (tukaj in tukaj) … Bela hiša je v svojem uradnem sporočilu, sicer med vrsticami, toda jasno poudarila, čemu bi se morala Slovenija bolj posvečati – pomoči Ukrajini, ne pa prikriti podpori Hamasu pod krinko zlagane solidarnosti do Palestincev (tukaj). Vprašanje je, kolikšen del pomoči sploh pride do resnično potrebnih.

Seveda si palestinsko ljudstvo zasluži iskreno pomoč in sočustvovanje, toda ob tem se ne sme pozabiti na širši geopolitični kontekst, ki mu Slovenija pripada. Dejstvo je, da Hamas podpirata Rusija in Iran, medtem ko Izrael demokratični svet pod taktirko ZDA. Po poročanju STA se je Golob v dvostranskih srečanjih na konferenci zavzel za takojšnjo prekinitev spopadov v Gazi. O razmerah v Gazi naj bi Golob govoril tudi z visokim komisarjem ZN za begunce Filippom Grandijem in predsednikom vlade Katarja šejkom Mohamedom bin Abdulrahmanom Al Tanijem.

Premier naj bi sestankoval tudi s Sorošem!
Prav tako naj bi se srečal s Tedrosom Adhanomom Ghebreyesusom, generalnim direktorjem Svetovne zdravstvene organizacije, Mirjano Spoljarić Egger, generalno direktorico Mednarodnega odbora Rdečega križa, ter Alexandrom Sorošem, predsednikom fundacije Open Society. Med obrobnimi dogodki o aktualnem svetovnem dogajanju naj bi se Golob udeležil tudi razprave o nujnih reformah zastarelega institucionalnega okvira svetovnega upravljanja.

O globalnih varnostnih izzivih in rešitvah tudi Janša
Na njej naj bi pozornost posvečali vse večjim delitvam v mednarodni skupnosti predvsem v smeri gradnje trajnostnega in učinkovitega multilateralizma za skupno dobro. V središču letošnjih pogovorov sta vojni v Ukrajini in Gazi ter migracije in podnebje.

Konference se udeležuje tudi opozicijski prvak Janez Janša, kjer se posveča globalnim varnostnim izzivom in rešitvam zanje, med drugim v družbi republikanskega ameriškega senatorja Dana Sullivana, ki je v Bushevi administraciji vodil direktorat za mednarodno gospodarstvo Nacionalnega ekonomskega sveta in osebje Sveta za nacionalno varnost v Beli hiši, hkrati pa je svetoval Bushu. V mednarodni politiki se zavzema za pomoč Izraelu in Ukrajini.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki