Tujina

Velika zmaga ekologov: luksuzno golf letovišče z okoli 200 vilami in hotelom morajo porušiti

Madrid, 11. 02. 2022 11.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
0

14 let je trajala sodna bitka med španskimi ekologi in lastniki luksuznega letovišča na zahodu Španije, ki so jo slednji izgubili. Sodišče je namreč odločilo, da je letovišče zgrajeno na zaščitenem območju, prav tako je odločilo, da mora lastnik podreti celotno golf igrišče, marino, umetno izdelano peščeno plažo ter hotel in okoli 200 počitniških vil.

Kot poroča CNN, je špansko vrhovno sodišče v torek odločilo, da mora lastnik luksuznega letovišča Marina Isla de Valdecanas zrušiti vse objekte in stanje zemljišča vrniti v čim bolj prvotno obliko. Gre za ogromno golf igrišče, marino, hotel s štirimi zvezdicami ter okoli 200 apartmajskih vil. 

Pravna bitka traja že 14 let, zoper investitorja in lastnika luksuznega letovišča pa je tožbo na sodišče vložila španska okoljevarstvena organizacija Ekologi v akciji oziroma Ecologistas en Accion, ki so z odločitvijo vrhovnega sodišča zadovoljni.

Luksuzno letovišče, ki so ga zgradili na otoku La Isla de Valdecanas, mora lastnik porušiti, prav tako mora odstraniti umetno peščeno plažo, saj je posegel na naravno območje, ki je zaščiteno in takšni posegi niso dovoljeni. Gre za rezervat v skupnosti Estremadura na zahodu Španije, kjer je načrtovana gradnja še več sto vil in še najmanj enega luksuznega hotela.

Letovišče je od Madrida oddaljeno okoli 160 kilometrov, reklamira pa se kot prestolnici najbližja peščena plaža. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Julija 2020 je sodišče v Estremaduri odločilo, da hotel, golf igrišče in vile, ki so že v uporabi, lahko ostanejo, ostalo, kar je načrtovano in še v gradnji, pa mora lastnik odstraniti. Ekologi so se na odločitev sodišča pritožili.

Po oceni sodišča bi odstranitev objektov in povrnitev območja v prvotno stanje lastnika stala okoli 34 milijonov evrov, kompenzacija lastnikom zemljišč pa še okoli 111 milijonov evrov. Prav zaradi izredno visokih stroškov rušenja je sodišče takrat odločilo, da objekti v uporabi ostanejo, saj del finančnega bremena nosijo tudi lokalne oblasti. 

Tokrat pa je vrhovno sodišče sprejelo drugačno odločitev in zavrnilo prvotno sodbo. Investitor in lastnik objektov mora vse odstraniti, prav tako poskrbeti za ustrezno odškodnino lastnikom zemljišč, ki so bili zaradi posega oškodovani.

Ekologi v akciji so z navdušenjem pozdravili sodbo, saj upajo, da bo ta sodba vzorčni primer tudi za druge podobne zgodbe gradnje nelegalnih in okolju nevarnih objektov. 

Predsednik regionalnih oblasti v Estremaduri, Guillermo Fernandez Vara, je že sporočil, da bo naredil vse, da prepreči rušenje in reši luksuzno turistično točko. Načrtuje pritožbo na ustavno sodišče. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3