Rashford je bil junak otoškega derbija, Američani boljši od Irana

Doha, 29. 11. 2022 20.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Skupina A na svetovnem prvenstvu v Katarju je bila prva odločena, napredovala sta Senegal in Nizozemska, ki sta čakala svoja nasprotnika v osmini finala. Tja so se teoretično pred zadnjim krogom lahko uvrstile vse reprezentance v skupini B. V otoškem derbiju so Angleži po zadetkih Marcusa Rashforda (50., 68.) in Phila Fodena (52.) zmagali 3:0 proti Valižanom in osvojili skupino. Na drugi tekmi sta igrala Iran in ZDA. Prvi zadetek na obeh tekmah je padel v 38. minuti tekme, ko je Christian Pulišić Američane povedel v vodstvo proti Irancem in postavil končni izid 1:0. Američani bodo v osmini finala igrali proti Nizozemcem.

Angleži in Valižani se zelo dobro poznajo. Pred zadnjo tekmo v skupini B sta se reprezentanci po podatkih Sofascora soočili že neverjetnih 105-krat. Prvič davnega leta 1879. Angleški selektor Gareth Southgate je v primerjavi s prvima tekmama na prvenstvu proti Walesu na zelenico od prve minute poslal občutno spremenjeno enajsterico igralcev, kar se je na koncu tekme izkazalo za odlično odločitev. Od prve minute so prvič v Katarju zaigrali Marcus Rashford, Jordan Henderson, Kyle Walker in Phil Foden.

Pred zadnjim krogom so na vrhu skupine B bili Angleži s štirimi točkami in za napredovanje iz skupine jim je zadostoval tudi remi z Walesom. Iran je po dveh tekmah zbral tri točke, ZDA pa dve. Wales je na zadnjem mestu imel zgolj točko.

Angleži so na igrišču zavladali že od prve minute. Najbližje zadetku v prvem polčasu je že v 10. minuti bil Rashford, ki je po hitrem protinapadu stekel v kazenski prostor nasprotnikov in streljal naravnost v vratarja Dannyja Warda. V 38. minuti so Angleži po seriji podaj s peto pripravili lepo priložnost za Fodena, ki je streljal preko vrat. Minuto pozneje je Rashford poskušal s strelom s "škarjami", ampak je meril mimo vrat. Njegov čas je prišel v drugem polčasu, ko je v 50. minuti z izjemno močnim prostim strelom premagal nemočnega Warda. Zgolj dve minuti pozneje so Angleži vodili že 2:0 po zadetku Fodena.

A Rashford še ni zaključil svojega dela na tekmi. V 68. minuti je po izjemnem prodoru po desni strani s strelom s šibkejšo levo nogo še drugič na tekmi ugnal Warda in Angleži so si zagotovili prvo mesto v skupini in dvoboj s Senegalom v osmini finala.

Več kot zgolj nogometna tekma

Na drugi tekmi dneva v skupini sta se soočili reprezentanci Irana in Združenih držav Amerike. Politična zgodovina obeh držav je dolga in zapletena, nogometna pa tudi ni popolnoma nedolžna. Leta 1998 sta se moštvi srečali na zadnji tekmi skupinskega dela, tako kot danes. Takratno tekmo so novinarji in navijači obeh moštev poimenovali kot "najbolj politično nabito tekmo v zgodovini svetovnih prvenstev". Takrat so tekmo zmagali Iranci z izidom 2:1. Kljub njihovi zmagi pa obe reprezentanci nista napredovali iz skupine. Torkova tekma je s tega vidika popolnoma drugačna. Moštvo, ki bi zmagalo, bi si zagotovilo napredovanje v osmino finala, Irancem bi ta podvig uspel prvič.

Tekmo so bolje začeli Američani, ki so v prvih 20 minutah večkrat "obiskali" iranski kazenski prostor, vendar si omembe vredne priložnosti niso priigrali. Tako je tudi ostalo do 38. minute, ko je podajo Serginha Desta v mrežo Irancev preusmeril prvi zvezdnik Američanov Christian Pulišić. Pred koncem polčasa se je iranska mreža znova zatresla, tokrat je bil natančen Timothy Weah, ki pa se je po mnenju stranskega sodnika znašel v prepovedanem položaju.

V drugem polčasu so Iranci zaigrali bolje, v 65. minuti je Saman Ghoddos za las zgrešil vrata Matta Turnerja. A Američani so se zbrali in umirili Irance, ki so znova imeli velike težavi pri organizaciji napadov in do konca niso resnično zapretili Turnerju. Američani so po zmagi osvojili drugo mesto v skupini in bodo v osmini finala igrali proti Nizozemski.