142865

Hamilton zmagovalec v Katarju

Avtor: Marko Premrl
21. 11. 2021, 17.36

Lewis Hamilton (Mercedes) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva formule 1 v Katarju. Z uspehom je še nekoliko zmanjšal zaostanek v seštevku SP za Nizozemcem Maxom Verstappnom (Red Bull), ki je bil danes drugi. Zdaj branilec naslova zaostaja še za osem točk. Tretji je bil španski veteran Fernando Alonso (Alpine).

Hamilton je dosegel sedmo zmago v sezoni in skupno že 102. v karieri.

Pred današnjo dirko je imel Nizozemec 332,5 točke, Britanec pa 318,5, zdaj pa sta pri 351,5 in 343,5. Tretji je drugi Mercedesov voznik Finec Valtteri Bottas z 203, četrti pa drugi Red Bullov dirkač Mehičan Sergio Perez s 190.

Nekaj ur pred dirko je Verstappen, ki je bil sicer v soboto v kvalifikacijah drugi za Hamiltonom, dobil kazen zaradi kršenja pravil oziroma neupoštevanja rumenih zastav, zato je moral začeti s pet mest slabšega izhodišča. A se je že pred tretjino dirke prebil na drugo mesto. Zmage Hamiltona ni mogel ogroziti, je pa z najhitrejšim krogom dobil eno dodatno točko v SP.

Odločitev vodstva dirke nazadnje ni preveč vplivala na razplet; Hamilton je bil premočan, tako kot že ves konec tedna, in bržkone bi ga Verstappen težko ugnal, tudi če bi začel z drugega mesta.

Hamilton je tako nalogo opravil odlično in vrgel rokavico tekmecu. Nizozemec se je zdaj že na drugi dirki v nizu po Braziliji moral sprijazniti s tem, da se njegova prednost topi. Če se bo takšen trend nadaljeval do konca sezone, pa se bo veselil branilec naslova: prvo mesto namreč prinaša 25 točk, drugo 18 in tudi če bi Verstappen na dveh še preostalih dirkah dobil dodatni točki za najhitrejša kroga, to ne bo dovolj. Za prvi naslov v karieri bo moral vsaj na eni dirki premagati Hamiltona ali pa upati, da bo zmagal kdo drug in Britancu odščipnil točke za prvo mesto.

“Bil sem precej osamljen na dirki, a vsi skupaj smo opravili odlično delo. Hvala ekipi, ker smo te točke res potrebovali. Lepo je, da sem dosegel zaporedni zmagi, to je res velika spodbuda pred koncem sezone,” je bil zadovoljen zmagovalec.

če so bili pri Mercedesu lahko zadovoljni s Hamiltonom, pa je imel dirko za pozabo Bottas. Tudi on je zaradi kazni, podobno kot Verstappen, začel s treh mest slabšega izhodišča. A zelo slab start ga je potisnil celo na 11. mesto, potem je potreboval ogromno časa, da se je spet prebil v ospredje, pred koncem dirke pa se je zaradi počene pnevmatike komajda rešil v peščenem izteku in moral k mehanikom, nazadnje je dirko predčasno končal. Tudi nekateri drugi so imeli težave s pnevmatikami, za kar naj bi del krivde nosilo tudi dirkališče oziroma robniki ob stezi, ki niso narejeni za bolide formule 1.

“Na srečo sem imel vsaj dober start. Kazen je malo pokvarila načrte, a nazadnje sem dosegel vsaj točko za najhitrejši krog in malo zmanjšal škodo,” pa je dejal Nizozemec.

Drugi mož Red Bulla Perez je svoje delo opravil bolje kot Bottas, toda višje kot do četrtega mesta ni mogel, čeprav se je v zadnjih krogih močno trudil, da bi se prebil na stopničke.

A poleg obeh v boju za skupno lovoriko je imela katarska dirka, prva formule 1 na tem dirkališču, ki je sicer bolj znano kot prireditelj dirke v motociklizmu, še enega junaka. Tvegana taktika enega postanka se je obrestovala Alonsu, ki je zdržal na tretjem mestu, na katerem je bil v drugi polovici preizkušnje. Za Španca je to prva uvrstitev na oder za zmagovalce po vrnitvi v karavano in sploh prva po Budimpešti 2014.

“Sedem let je minilo. Končno sem spet tukaj, tako sem vesel, tudi zaradi ekipe. Avto je bil odličen in je zdržal vse, tako da se je moje čakanje končno obrestovalo,” je bil presrečen Španec, ki so ga ljubitelji formule 1 v glasovanju izbrali tudi za dirkača dneva.

Do točk so se prebili še drugi Alpinov dirkač Francoz Esteban Ocon na petem mestu, Kanadčan Lance Stroll (Aston Martin), oba Ferrarijeva dirkača Španec Carlos Sainz in Monačan Charles Leclerc, Britanec Lando Norris (McLaren) in Nemec Sebastian Vettel (Aston Martin).

Do konca sezone sta le še dve dirki, 5. decembra v Savdski Arabiji, 12. decembra pa v Abu Dabiju.

VIR: STA

1

Skrit doprinos k uspehu: Spoznajte poslanstvo in delovnik fizioterapevta ekipe HRC Honde (VIDEO)...Več

2

Matej R. Mavrič: Zeljković in Radosavljević se odlično poznata, Olimpija – Koper bo atraktivna tekma! (VIDEO)...Več

3

Učna šola Tima Gajserja v Španiji, doktor motokrosa sotekmovalcem odčital lekcijo prehitevanja (VIDEO)...Več

1

Sanjska Slovenija v sanjskih Stožicah: Cristiano in soigralci pokleknili z 2:0!...Več

2

Cvijanovič: Jojo se dviguje! Ni še v stari formi, a dela Maribor boljši! (VIDEO)...Več