Vipotnik izenačil Zahovićev rekord, slovenskega lahko kmalu

Nogomet 27. Feb 202318:03 0 komentarjev

Žan Vipotnik je v nedeljo nadaljeval sijajen strelski niz in zadel še na sedmi prvenstveni tekmi v nizu. Preverili smo, ali je v zgodovini slovenske nogometne lige še komu uspelo kaj takega.

Žan Vipotnik je strelski niz začel lani, ko je v 18. prvenstvenem krogu ob domači zmagi Maribora nad Bravom s 3:0 zabil dva gola. Krog za tem se je pri zmagi nad Radomljami s 7:0 izkazal s svojim prvim in do zdaj edinim “hat-trickom”, v 20. krogu pa nadaljeval z dvema goloma pri zmagi nad Gorico z 2:1.

V prvem nastopu v letošnjem letu je zabil edini gol pri zmagi v Kopru z 1:0 v 21. krogu, že en teden pozneje pa zadel tudi na derbiju v Ljudskem vrtu, kjer je Maribor Olimpijo premagal z 2:0, med tednom v 23. krogu pri remiju v Domžalah z 1:1 in bil med strelci tudi na nedeljskem štajerskem derbiju, ko so Mariborčani v 24. krogu Prve lige Telemach doma z 2:0 odpravili Celje.

Mladi, komaj 20-letni napadalec Maribora je torej zabil na sedmih prvenstvenih tekmah v nizu. Je od sezone 1991/92 in začetka prve slovenske nogometne lige komu že uspelo kaj takega? Odgovor je pritrdilen.

Trem je uspel še daljši niz

Trije nogometaši so imeli še daljši strelski niz. Rekorder je Novica Nikčević, ki je zadel v zadnjih sedmih nastopih v sezoni 1997/98, med strelci pa se znašel tudi v uvodnih treh krogih sezone 1998/99, tako da je niz legendarnega strelca Gorice trajal kar deset tekem.

Legendarni Štefan Škaper je za Beltince v sezoni 1993/94 zadel na osmih tekmah zapored. Zanimivo, na vsaki je dosegel po en gol. Nusmirju Fajiću je enako uspelo v sezoni 2011/12, ko je bil član Mure.

Nusmir Fajić je v dresu Mure blestel v sezoni 2011/12. FOTO: Aleš Fevžer.

Še dva nogometaša se lahko ob Vipotniku pohvalita, da sta se med strelci znašla na sedmih tekmah v nizu. Prvi je Jože Benko, ki mu je v dresu lendavske Nafte to uspelo v sezoni 2010/11, drugi pa Luka Zahović, čigar strelski niz je v Mariboru sedem tekem trajal v sezoni 2016/17. Vipotnik torej ni edini nogometaš v zgodovini Maribora, ki se lahko pohvali s takšnim podvigom.

Še dva nogometaša Maribora najdemo na seznamu nogometašev, ki so bili strelci na šestih prvenstvenih tekmah v nizu. Igor Poznič v sezoni 1991/92, legendarni Marcos Tavares, najboljši strelec v zgodovini slovenske lige, pa v sezoni 2017/18.

Dvema nogometašema je na šestih tekmah v nizu uspelo zadevati kar dvakrat. Edmond Dosti kot član Olimpije v sezoni 1994/95, Novica Nikčević pa pri Izoli v sezoni 1993/94 ter v majici Gorice v sezoni 1997/98.

Preostali nogometaši, ki so strelski niz raztegnili na šest tekem, so Vlado Milošević (v sezoni 1991/92 za Eurospekter), Robert Marušič (v sezoni 1992/93 za Izolo), Nedeljko Topić (sezona 1991/92 za Olimpijo), Ermin Šiljak (sezona 1994/95 za Olimpijo), Ismet Ekmečić (sezona 1997/98 za Olimpijo) in Dražen Žeželj (sezona 2003/04 za Ljubljano).

Najdaljši strelski nizi nogometašev v SNL:

-10 tekem:

Novica Nikčević (za Gorico med 23. in 36. krogom sezone 1997/98 ter 1. in 3. krogom sezone 1998/99)

-8 tekem:

Nusmir Fajić (za Muro med 21. in 28. krogom sezone 2011/12)

Štefan Škaper (za Beltince med 5. in 13. krogom sezone 1993/94)

-7 tekem:

Žan Vipotnik (za Maribor med 18. in 24. krogom sezone 2022/23)

Luka Zahović (za Maribor med 18. in 24. krogom sezone 2016/17)

Jože Benko (za Nafto med 5. in 12. krogom sezone 2010/11)

-6 tekem:

Novica Nikčević (za Izolo med 2. in 7. krogom 1993/94 ter za Gorico med 23. in 29. krogom 1997/98)

Edmond Dosti (za Olimpijo med 2. in 7. krogom sezone ter med 10. in 21. krogom sezone 1994/95)

Nedeljko Topić (za Olimpijo med 16. in 21. krogom sezone 1991/92)

Marcos Tavares (za Maribor med 15. in 21. krogom sezone 2017/18)

Dražen Žeželj (za Ljubljano med 17. in 22. krogom sezone 2003/04)

Ismet Ekmečić (za Olimpijo med 28. in 33. krogom sezone 1997/98)

Ermin Šiljak (za Olimpijo med 14. in 19. krogom sezone 1994/95)

Robert Marušič (za Izolo med 14. in 19. krogom sezone 1992/93)

Vlado Milošević (za Eurospekter med 34. in 39. krogom sezone 1991/92)

Igor Poznič (za Maribor med 2. in 8. krogom sezone 1991/92)

*krogi se pri nekaterih igralcih s številom tekem v nizu ne ujemajo, ker so nekatere tekme vmes izpustili.