Slovenija

Kako si je zdravniška zbornica zamislila institut svobodnega zdravnika?

Ljubljana, 06. 04. 2023 08.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kot smo že poročali, je zdravniška zbornica pripravila svoj predlog Zakona za povečanje dostopnosti do zdravstvenih storitev in okrepitev javne zdravstvene mreže. Ta med drugim predvideva institut neodvisnega ponudnika zdravstvenih storitev oziroma t. i. svobodnega zdravnika, ki bi omogočil večjo fleksibilnost. Za tak status bi se verjetno odločil manjši del zdravnikov.

Zdravnica s pacientko
Zdravnica s pacientko FOTO: Shutterstock

Predlog zakona Zdravniške zbornice Slovenije je pridobila in na svoji spletni strani objavila civilna iniciativa Glas ljudstva. V njem Zdravniška zbornica navaja več rešitev, med drugim predvideva tudi povečanje agregatne ponudbe dela zdravnikov z uvedbo instituta neodvisnega ponudnika zdravstvenih storitev.

Zakon bi zdravnikom omogočil bolj fleksibilno delo v javnem in zasebnem sektorju, kar bi po navedbah snovalcev zakona povečalo skupno ponudbo dela na vseh ravneh zdravstvene dejavnosti.

Status neodvisnega ponudnika zdravniške službe oziroma svobodnega zdravnika bi namreč zdravnikom z licenco, ki bi se za status odločili, omogočil prosto dogovarjanje z izvajalci zdravstvene dejavnosti o opravljanju dodatnih storitev.

Za opravljanje zdravniške službe bi svobodni zdravniki potrebovali le status samostojnega podjetnika, izpolnjevanje pogojev za samostojno opravljanje zdravniške službe in priglasitev opravljanja dejavnosti ministrstvu za zdravje.

"Z namenom zagotavljanja čim večje motivacije za delo zdravnikov bi zakon v zvezi s tem institutom izrecno določal tudi, da se dohodek, ki bi ga pridobil na tej podlagi, ne šteje kot dohodek iz zaposlitve, temveč kot dohodek iz opravljanja dejavnosti," navaja predlog zakona.

Zdravniki v svobodnem poklicu že v antiki

"Svobodni poklic je pravzaprav nekaj, kar je značilno za zdravniški poklic in še za nekatere druge poklice že iz antike," je v torek medijem dejala predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Glede na pogovore s kolegi zdravniki bi se za opravljanje dela kot svobodni zdravnik verjetno odločil manjši del zdravnikov, je pojasnila.

Ker bi institut omogočal fleksibilnejše delo, s tem pa več opravljenega dela, bi bilo ob tem po njenih besedah treba zagotoviti tudi neodvisno agencijo za kakovost in varnost v zdravstvu.

Na ministrstvu za zdravje bodo predlog še preučili

Zdravniška zbornica je osnutek zakona že posredovala tudi ministrstvu za zdravje. "Osnutek bomo vsekakor preučili, v zvezi s tem pa komuniciramo tudi z razširjenim strokovnim kolegijem za družinsko medicino," so za STA navedli na ministrstvu za zdravje.

Razširjeni strokovni kolegij je predlog zbornice obravnaval 15. februarja, je razvidno iz zapisnika seje, ki je objavljen na spletni strani ministrstva.

V zapisniku so zapisali, da podpirajo vse dejavnosti države, ki so usmerjene v izboljšanje kakovosti obravnave pacientov in boljše dostopanje državljanov do zdravstvenih storitev na področju družinske medicine. Stališče kolegija o institutu neodvisnega ponudnika zdravstvenih storitev iz zapisnika ni razvidno.

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je zdravnike v torek sicer pozval, naj vladi posredujejo z vsemi deležniki zdravništva usklajen dokument s predlogi sprememb in rešitev.

Ideja z Nizozemske?

Predlog o svobodnem zdravniku so pripravili nedolgo po delovnem obisku na Nizozemskem, ki so se ga v novembru udeležili predstavniki zdravniške zbornice in ministrstva.

Obiska so se udeležili podpredsednik zbornice Boštjan Kersnič, lastnik zasebnega zdravstvenega zavoda Zdravje, kjer je delno zaposlen tudi Danijel Bešič Loredan, in družbe Kirurgija Bitenc Marko Bitenc, članici skupine Mladi zdravniki Slovenije Lea Bombač Tavčar in Polona Gams, predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri zdravniški zbornici Rok Ravnikar, pa tudi državna sekretarka na ministrstvu Azra Herceg.

Delegacija je po obisku med drugim predlagala vpeljavo delovnopravnega položaja zdravnika v svobodnem poklicu za reševanje dostopnosti na primarni ravni in dvig produktivnosti na sekundarni ravni.

Članica delegacije Polona Gams v poročilu po delovnem obisku, ki je objavljeno na spletni strani zdravniške zbornice, navaja, da so nizozemski zdravniki v osmih univerzitetnih bolnišnicah, ki so v državni lasti, zaposleni, v preostalih 71 bolnišnicah, ki so v zasebni lasti, pa je polovica zdravnikov zaposlenih, polovica pa v svobodnem poklicu.

Svobodni zdravniki se, tako Gams, združujejo v skupinske prakse, kjer sami organizirajo zdravniško službo. Plačani so glede na storilnost in jim je večinoma v interesu, da naredijo čim več in da so pri delu učinkoviti. O plačilu se skupine svobodnih zdravnikov vsako leto pogajajo z vodstvi bolnišnic.

"Med svobodnimi zdravniki v skupini se denar razdeli enakomerno. Vsi pa delajo s polno paro – velja stroga delovna etika. V skupino dobrih svobodnih zdravnikov se ne pride zlahka, ker povabijo medse samo ustrezno kvalificirane in priporočene. Pričakuje se, da vsi vlagajo maksimalen trud. Če nekdo ne doseže podobnih rezultatov kot ostali, ga bo skupina izločila," pojasnjuje Gams.

V družinski medicini pa je po njenih besedah na Nizozemskem 80 odstotkov svobodnih zdravnikov, kar pomeni, da od zavarovalnic dobijo denar za svoje storitve in sami razpolagajo z njim. Plača svobodnega družinskega zdravnika je približno med 6000 in 8000 evri na mesec po plačilu davkov.

Za primerjavo: povprečna mesečna bruto plača je na Nizozemskem po podatkih, objavljenih na Izvoznem oknu, v januarju 2023 znašala 2855 evrov, v Sloveniji pa po podatkih državnega statističnega urada 2145 evrov.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Levcekk
06. 04. 2023 17.30
Toliko institucij in za vsemi stoji politika.Politična mafija oz.država mi je 2012 načrtno uničila transplantirano ledvico(mimogrede dokaze so mi želeli uničiti,ko sem jih želel fotokopirati) oz.so mi jo v UKC.LJ po navodilu in sodelovanju politike in njej podrejene policije in to zato ker sem kritičen do kriminalnih dejanj politike ter njim podrejenih institucij na čelu s policijo ter nasploh sistema.Zanimivo kako politika združuje oz.ustrahuje in kako sodelujejo s policijo ter delajo po napotkih policije,ko me je treba utišati ter vse prikriti in disciplinirati kakor to želi država.
kr en 123
06. 04. 2023 11.06
-1
Vlada dela dobro.. bi jim bilo treba plače dvignit..
brabusednet
06. 04. 2023 10.10
+1
Meni ni mar,kako se reče zdravniku,važno da je dosegljiv,ko ga rabim.
petka5
06. 04. 2023 10.07
+5
res cudno da je zz popolnoma tiho ob vseh napakah njihovih belih po zdravstvenih ustanovah... sram jih bodi... sam zase jih skrbi, ni vazno koliko vsega narobe naredijo, oni raje pisejo predloge zakonov zase
petka5
06. 04. 2023 10.05
+4
nedopustno.... ravno obratno je treba naredit... postavit jasne zahteve opravljenega dela, pregledov v js in samo pridni delovni zdravniki v js, ki bi tam dosegali uspesnost plus se opravili doloceno količino dodatnega dela, bi smeli dobiti dovoljenje za delo drugje
VoxP
06. 04. 2023 09.42
+8
Samo ne vzeti iz tujine malo tu in malo tam kar vam paše - če želite biti privatniki SI PRIČNETE ZIDATI PRIVAT USTANOVE sp ali doo. To pa pomeni: odkup zemljišča-dovoljenje za gradnjo-načrt-zidanje-oprema in šele nato odprtje. Seveda vse to plačano iz privatnega fonda. kER PRI NAS SI JE TREBA NEKAJ RAZČISTITI - PRIVATNIK/KONCESIONAR NE MORE IN NE SME DELATI V JAVNEM ZAVODU/USTANOVI KOT DA JE TISTO NJIHOVA PRIVAT LASTNINA. Lepo je imeti svoje lastne (privatne) stranke in jih naročati kot privatnik/koncesionar KASIRATI PRIVAT TARIFE potem pa operacije in vse ostalo delati v javnih ustanovah za katere se ne plača NITI CENTA in pri tem delati čakalne vrste da imate od tega dobičk!!
kr--en
06. 04. 2023 11.42
Bučke. Bol kot bo razsuto javno zdravstvo bolj se bo bogatim lastnikom kapitala splačalo vlagati v zdravstvo. Rezultat: namesto ohranitve nekoliko bolje plačanih zdravnikov v javnem zdravstvu, bomo plačevali samoplačniške storitve zelo dobro plačanim privatnikom. Dobili bomo točno tisto, kar vas najbolj moti.
kr--en
06. 04. 2023 11.43
punkracij
06. 04. 2023 09.40
+5
Dobimo tudi gorskega zdravnika.
vvvilice
06. 04. 2023 09.32
+1
BRAVO! To, zdravnik ki je svoboden, osvobojen farmakomafije! To je ta pravo.
jutri_pa_res
06. 04. 2023 09.11
+4
Končno malo gledajo naokrog in manj razmišlajo o izumu tople vode. Pogledati po EU in izbrati sistem, ki dobro deluje, kjer so zadovoljni tako zdravniki kot bolniki in ni govora o korupciji. Najslabše pa je trmoglaviti v smer javnega zdravstva, ki dokazano ne deluje zaradi lenobe, kraje in korupcije, ki požreta tretjino do polovico zdravstvenega proračuna.