Foto: Reuters
Foto: Reuters

Po parlamentarnih volitvah 26. septembra sta tako zmagovalna stranka SPD kot unija CDU/CSU nameravali prepričati manjše Zelene in liberalce v oblikovanje koalicije.

Stranke so v preteklem tednu že opravile uvodne pogovore, v okviru katerih so se najprej sešli Zeleni in FDP, nato pa obe stranki še ločeno s SPD-jem in CDU-jem/CSU-jem.

Danes so Zeleni sporočili, da si želijo nadaljevanja teh pogovorov s SPD-jem in FDP-jem, čemur so že v preteklosti izkazovali večjo naklonjenost. "To predlagamo FDP-ju," je v Berlinu dejala Baerbock, ki z omenjenima strankama vidi večjo možnost dogovorov kot s konservativno unijo CDU in CSU.

Vodja FDP-ja Christian Lindner je zatem sporočil, da so sprejeli predlog pogovorov s SPD-jem. Kot pa je poudaril, ostaja tudi možnost pogovorov o oblikovanju t. i. koalicije jamajka z unijo CDU/CSU in Zelenimi.

FDP bo po njegovih besedah vstopila zgolj v sredinsko vlado, ki bo okrepila "vrednoto svobode" in poskrbela za resničen zagon za prenovo države.

Tudi sopredsednik Zelenih Robert Habeck je že pred tem k odločitvi Zelenih dodal, da to ne pomeni zavrnitve možnosti poznejših pogovorov tudi s CDU-jem in CSU-jem.

Pogovori v zadnjih dneh so po njegovih besedah pokazali, da imajo tudi z njimi nekaj skupnih točk, da pa obstajajo tudi "pomembne razlike". Več prekrivanja naj bi bilo s SPD-jem, vključno na področjih, kot so podnebne spremembe, družbena pravičnost in evropska integracija.

Na nemških parlamentarnih volitvah pred enim tednom je slavil SPD s 25,7 odstotka glasov. Za konservativno unijo CDU/CSU je glasovalo 24,1 odstotka volivcev. Zeleni so bili tretji s 14,8 odstotka, FDP pa četrti z 11,5 odstotka.