Nekdanji japonski premier Šinzo Abe je bil umorjen 8. julija letos na predvolilnem shodu. Foto: Reuters
Nekdanji japonski premier Šinzo Abe je bil umorjen 8. julija letos na predvolilnem shodu. Foto: Reuters

Osumljenec je pisal bloge, v katerih je kritiziral organizacijo Družinska zveza za svetovni mir in združevanje, znana tudi kot Cerkev združevanja.

Policija meni, da je do organizacije gojil zamero, saj je bil prepričan, da je povzročila stečaj njegove matere in razdor v družini.

Osumljeni Jamagami je preiskovalcem povedal, da so donacije verski skupnosti s strani njegove matere uničile finančno stanje družine. Po besedah njegovega strica je skupen znesek donacij znašal približno 100 milijonov jenov oziroma 720.000 dolarjev.

Zamere do premierja

Sorodna novica Šinzo Abe: trdoživ politik in japonski premier z najdaljšim stažem

Pred atentatom na Abeja je 41-letni nekdanji vojaški častnik v pismu zapisal, da je tudi do njega "gojil zamero". Nekdanjega predsednika vlade je opisal kot enega najvplivnejših simpatizerjev Cerkve združevanja, a je vseeno dodal, da Abe ni bil njegov "prvotni sovražnik".

Abeja si je Jamagami namreč izbral za tarčo šele po tem, ko ni mogel pridobiti dostopa do nobenega od vodij organizacije.

Atentat je izvedel 8. julija, ko je Abeja na predvolilnem shodu v mestu Nara ustrelil v roko in srce. Strelec je bil nemudoma aretiran na kraju dogodka. Abe je umrl nekaj ur zatem v bolnišnici, pokopali pa so ga v torek v Tokiu.