Tujina

Nova premierka v Belfastu tesno povezana z irsko republikansko armado

Belfast, 04. 02. 2024 10.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
N.V., STA
Komentarji
5

Regionalni parlament v Belfastu je po dveh letih politične krize za premierko izvolil 47-letno Michelle O'Neill iz stranke Sinn Fein, ki je postala prva republikanka na čelu severnoirske vlade, poročajo tuje tiskovne agencije. To je zgodovinski dan, ki predstavlja novo obdobje za Severno Irsko, je dejala po izvolitvi.

O'Neillova bo vladala skupaj z največjo protestantsko stranko, Demokratsko unionistično stranko (DUP), ki se zavzema za politično unijo z Veliko Britanijo. Za namestnico premierke je bila izvoljena Emma Little-Pengelly iz DUP.

V skladu z velikonočnim sporazumom iz leta 1998, ki je končal tri desetletja prelivanja krvi med protestantskimi unionisti in katoliškimi republikanci, morata vlado namreč sestaviti najmočnejši stranki obeh taborov. Pri tem stranka z največ glasovi postavi premierja, druga pa njegovega enakopravnega namestnika.

Sinn Fein, ki si prizadeva z ponovno združitev z Irsko, je na regionalnih volitvah maja 2022 prvič postala najmočnejša stranka na Severnem Irskem. Vendar pa so severnoirski unionisti doslej blokirali oblikovanje deljene izvršne oblasti v Belfastu zaradi nezadovoljstva s severnoirskim protokolom, ki ureja trgovinske odnose Severne Irske z Veliko Britanijo po brexitu. V začetku minulega tedna je stranka DUP oznanila, da je dosegla dogovor z Londonom, na podlagi katerega bi lahko odpravila blokado.

Irska republikanska armada, ustanovljena leta 1919 z namenom končati britansko vladavino na Severnem Irskem, se je borila za neodvisnost in ponovno združeno republiko, velikokrat v tandemu z irsko republikansko stranko Sinn Fein. Leta 1969 se je IRA razdelila na dve frakciji: uradno in začasno. Uradna si je za neodvisnost prizadevala na miren način, medtem ko so začasne sile pogosto uporabljale nasilje za dosego svojih ciljev, kar je povzročilo tudi okoli 1800 smrtnih žrtev. In medtem ko so začasna IRA in druge paravojaške skupine vodile vse bolj nasilno kampanjo in se je britanska vojska maščevala, je regijo skoraj 30 let pretresalo nasilje in prelivanje krvi.

O'Neillova, ki je sicer rojena v Republiki Irski, a je odraščala na severu, prihaja iz družine, ki je tesno povezana z militantno Irsko republikansko armado (IRA). Njen oče je bil nekaj časa zaradi svojega članstva v zaporu, njen stric pa je aktivno zbiral denar za financiranje skupine. Pa tudi sama zdajšnja premierka ni bila tako skrivnostna glede svojih simpatij, udeleževala se je namreč veliko dogodkov v spomin na IRO.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

avgust.
04. 02. 2024 12.45
+8
Očitno se po celi EU krepi nacionalizem, kar je po teh enormnih migracijah pričakovano in se bo verjetno še stopnjevalo, zato se na veliko uvaja obvezno služenje vojaškega roka in podobno. To nam je prinesla politika EU- v glavnem Nemčije, ki je pripravljena vzeti kogar koli, pa čeprav bušmane, saj je s svojo demografsko politiko popolnoma zamočila. Mi gremo sedaj po njeni poti, urad za demografijo je bil namreč ena prvih stvari, ki jih je Golob ukinil, zakaj, pa ni povedal.
pope p
04. 02. 2024 13.17
+3
vbistvu so nam migracije pripeljale elite, ki so njim razdejale države :D
pope p
04. 02. 2024 13.20
+0
2. kaj bi nam demografski urad ? vsak ve kako se delajo otroci haha mladi pa jih nimamo zato ker vidimo starše kako trpijo v revčlini.. ta urad je bil ustanovljen samo za molzenje javnega denarja...
Beli sekret
04. 02. 2024 14.04
+2
Golob dela po naročilu nadrejenih, narod ni pomemben. Tako je trenutno po celi Evropi, zato folk izgublja potrpljenje in prav je tako.
avgust.
04. 02. 2024 14.44
+2
Pepe, recimo demografski urad pripravlja predloge zakonov, ki starševstvo mladim olajšajo, npr. očetovski dopust, dodatki,... definitivno te ne bo učil delati otroke.