Šport > Košarka
17370 ogledov

Durantu se je zatresla roka, Dončić s potezo v obrambi odločil

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so s 96:94 premagali Brooklyn in prišli do četrte zaporedne zmage.

Dallas Mavericks so nanizali tri zmage in se po nekoliko slabšem začetku sezone z razmerjem 5-3 v zmagah in porazih povzpeli na šesto mesto zahodne konference. Na drugi strani so Brooklyn Nets odigrali že 10 dvobojev, zmagali le štirikrat, enega pd šestih porazov pa so doživeli tudi proti zasedbi iz Teksasa. Luka Dončić in soigralci so namreč 27. oktobra po podaljšku slavili v New Yorku, slovenski as je zbral 41 točk in pri tem prišel tudi do trojnega dvojčka.

Nets so od takrat za nameček ostali še brez Kyrieja Irvinga, ki si je tokratni suspenz s strani svojega kluba prislužil zaradi promoviranja antisemitskega filma na socialnih omrežjih, kasneje pa se za svojo potezo nekaj časa ni želel opravičiti. V klubu so mu navedli točke, ki jih mora izpolniti, če se želi vrniti v zasedbo. Zaenkrat bo njegov suspenz trajal vsaj pet tekem.

Kyrie Irving Udarci z vseh strani Šport Pogrom nad NBA zvezdnikom! Javnost ogorčena, zdaj se mu je odpovedal celo...

Nets so kljub novim turbulencam v svojih vrstah predvsem na krilih svojega prvega zvezdnika Kevina Duranta v zadnjem času vseeno nanizali dve zmagi pred tokratnim gostovanjem v Dallasu.

V prvih štirih minutah tekme domači niso zadeli meta iz igre (0/5), vse tri točke so dosegli s črte prostih mete, vse je zadel Dončić. Brooklyn je tako povedel z 9:3, vendar je nato Luka prodrl pod koš in poslal žogo skozi mrežico, v obrambi ukradel žogo in v protinapadu našel Doriana Finney-Smitha za 'alley-oop' zabijanje. Domači so se tako približali na dve točki zaostanka.

Slovenski zvezdnik je nato dosegel še en koš, enega je dodal Christian Wood, a sta bila to edina uspešna meta domačih v naslednjih minutah. Gostje, ki so uspešno pobirali tudi žoge po zgrešenih metih, so se z desetimi zaporednimi točkami natanko štiri minute pred koncem prve četrtine oddaljili na 25:11. Jason Kidd je vzel minuto odmora.

Po njej je na parket pri domačih stopil tudi Maxi Kleber. Nemec je takoj dosegel pet točk, kasneje je dve trojki dodal Tim Hardaway Jr., razliko pa je s koši manjšal tudi Dončić. Po njegovi trojki je Dallas tako prišel le na tri točke zaostanke, vendar se je prvih 12 minut končalo s košem Duranta za vodstvo gostov s 34:29.

Dončić je v osebno statistiko vpisal 14 točk ter po dva skoka, asistenci in ukradeni žogi, prvi del druge četrtine je presedel na klopi.

Dwight Powell in Josh Green sta po prihodu na parket prinesla precej energije, obramba se je izboljšala, v napadu pa sta trojki zadela omenjeni Avstralec in Hardaway Jr., Mavericks pa so povedli z 39:35. Nets so nato sicer odgovorili z delnim izidom 5:0, ob zaostanku domačih za točko pa se je na polovici četrtine v igro vrnil Dončić.

Po njegovem košu se je tri minute kasneje na semaforju izpisal rezultat 46:43 v korist gostiteljev, kasneje pa je še kar trikrat poskrbel za +3 Dallasa, nazadnje 26 sekund pred iztekom polčasa. Ker je bil zadnji napad Brooklyna nato neuspešen, so Mavericks na glavni odmor odšli z naskokom 53:50.

Luka je dosegel zadnjih devet točk svoje ekipe v drugi četrtini, skupno je bil pri številki 23 in je tako petič v sezoni presegel mejo dvajsetih doseženih točk v enem polčasu.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Če je na uvodu tekme Dallas zgrešil pet metov, je bil na začetku tretje četrtine neuspešen 'samo' štirikrat. Tudi tokrat so Nets to izkoristili in s šestimi zaporednimi točkami znova prevzeli vodstvo. Nadaljevanje je bilo precej izenačeno, štiri minute pred koncem četrtine je Dončić s trojko domače popeljal do 67:64. To so bile njegove prve točke v drugem polčasu.

Nato so na sceno stopili delilci pravice. Dallas so namreč ustavile dve osebne napake v napadu, nato pa si je Slovenec prislužil še 'take foul' (osebna napaka, ko igralec po mnenju sodnikov ne igra na žogo, ampak namerno ustavlja nasprotnika; op.p.), ki je Brooklynu ponudil prosti met in žogo s strani. Nets so se tako vrnili v vodstvo, a je Dončić odgovoril s trojko za + 1.

To prednost so gostje izničili s prostima metoma, zadnji napad domačih v tretji četrtini pa so sodniki znova ustavili zaradi osebne napake v napadu. V zadnjo četrtino se je tako krenilo z vodstvom gostov s 73:72.

Njihova prednost je narastla na štiri točke (78:74), ko je Luka, ta je tokrat počival le slabe tri minute in pol, znova zadel izza črte za tri točke, z atraktivnim zabijanjem Greena pa se je Dallas vrnil v vodstvo pri 79:78. Ostalo je še sedem minut; Nets so zahtevali posvet na klopi.

Po minuti odmora je Durant zgrešil met, na drugi strani pa je znova udarila slovensko-avstralska naveza. Dončić je podal za hrbrom, Green pa je zadel met za tri točke. Ko je nato koš in dodaten prosti met prispeval še Finney-Smith, so Mavericks povedli s 85:78, delni izid 14:0 pa sta s tremi prostimi meti (eden od njih je bil posledica Durantove tehnične napake) dokončala Dončić in Green (88:78).

Ko je Luka 2:45 pred koncem stopil na črto prostih metov, so se v dvorani razlegali klici MVP, MVP, z enim zadetim metom pa je svoje moštvo vrnil na +10. A hitro sta sledili dve trojki gostov za njihov zaostanek 88:92. Kidd je posegel po minuti odmora, do zadnjega piska sirene sta bili še dve minuti.

Po vrnitvi na parket so sledili trije neuspešni napadi domačih, a tudi gostje so zapravili dve priložnosti za priključek z domačimi, 34 sekund pred koncem pa so tudi sami zahtevali 'timeout'. Cam Thomas je nato zadel trojko za 91:92.

Dončić je imel 14 sekund do konca na voljo dva prosta meta, oba je zadel za 94:91. Pri tem je dosegel 35. in 36. točko in tako povsem izenačil svoje povprečje doseženih točk v tej sezoni.

Dallas se je odločil prednost treh točk braniti z osebno napako. Durant je tako z dvema prostima metoma 11 sekund pred koncem poskrbel za 93:94. Po novi hitri osebni napaki je bil na drugi strani Finney-Smith prav tako dvakrat uspešen.

Nato pa je isti igralec napravil neumnost in pri metu za tri točke storil prekršek nad Durantom. Ta je pred tem v ligi NBA nanizal 61 zaporednih uspešnih prostih metov. A tokrat je zgrešil drugega. In nato namerno tudi tretjega. Nets so preko Royca O'Neala celo prišli do žoge, a sta njegovo pot do koša družno zaustavila Powell in Dončić. Sprva so statistiki ukradeno žogo pripisali Slovencu, kasneje Kanadčanu. Dvoboj je bil odločen.

Luka je ob znova odličnem metu (11/22 iz igre, 6/13 za dve točki, 5/9 trojke, 9/12 prosti meti) zbral 36 točk, 6 skokov, 6 podaj, blokado in 2 ukradeni žogi. Finney-Smith je k zmagi prispeval 18, Green pa 16 točk. Durant jih je za Nets dosegel 26, Thomas 19, O'Neale 15.