Domača scena

S sedmo edicijo se vrača Zimski festival Ljubljana

Ljubljana, 30. 11. 2023 09.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Po uspešni šesti ediciji, ki je s koncerti navdušila ljubitelje klasične glasbe, se Zimski festival v prihodnjem letu vrača še bogatejši. Med 18. in 23. februarjem 2024 v Cankarjevem domu in Slovenski filharmoniji v družbi prvovrstnih umetnikov pripravljajo pravo glasbeno poslastico, obljubljajo organizatorji.

S sedmo edicijo se vrača Zimski festival, kot obljubljajo ogranizatorji, pa bo ta še bogatejši in bo s svojim programom navdušil ljubitelje klasične glasbe. Med 18. in 23. februarjem 2024 se bo v Cankarjevem domu in Slovenski filharmoniji zvrstilo šest dogodkov: Glasbena prefinjenost pod taktirko Yana Pascala Tortelierja, Glasbeno doživetje, ki oživlja veličino religioznih in azijskih zgodb, Izbrana klavirska dela s pianistko Olgo Kerm, Večer španske strasti in magije, Virtuoznost na violini in Zaključek 7. zimskega festivala s slovenskim mladinskim orkestrom.

7. Zimski festival Ljubljana
7. Zimski festival Ljubljana FOTO: Festival Ljubljana

V prvem delu otvoritvenega večera, ki bo 18. februarja v Cankarjevem domu, bo nastopil tajvanski pianist Kai-Min Chang, zmagovalec 1. Mednarodnega klavirskega tekmovanja Festivala Ljubljana v letošnjem letu. Kot solist se bo predstavil v enem najzahtevnejših in najobsežnejših klavirskih koncertov, Koncertu za klavir in orkester št. 2 v B-duru  Johannesa Brahmsa, za katerega je skladatelj potreboval kar tri leta, da ga je napisal. V drugem delu koncertnega večera se bodo Simfoničnemu orkestru RTV Slovenija in uglednemu francoskemu dirigentu Yanu Pascalu Tortelieru pridružili še Mešani pevski zbor Glasbene matice Ljubljana, Festivalski zbor Virtuozi, Komorni zbor Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani in sopranistka Sophie Marin-Degor, mezzosopranistka Annalisa Stroppa, tenorist Celso Albelo ter basbaritonist Paul Armin Edelmann z izvedbo Rekviema  Camilla Saint-Saënsa. 

Drugi dogodek se bo odvijal 19. februarja prav tako v Cankarjevem domu, Rossinijevo kantato Stabat Mater pa bo izvajala zasedba mednarodno priznanih solistov, s sopranistko Olgo Kulčinsko, mezzosopranistko Gaëlle Arquez, tenoristom Francescom Demuro, basistom Riccardom Zanellato, Orkesterom Slovenske filharmonije in Komornim zborom Megaron, ki jo bo vodil italijanski dirigent Roberto Abbado. Ta prihaja iz glasbene družine; njegov oče je bil pianist in skladatelj Marcello Abbado, njegov stric pa dirigent Claudio Abbado. Od leta 2018 deluje kot glasbeni direktor Festivala Verdi v Parmi. Leta 2008 je prejel nagrado Franco Abbiati, ki jo podeljuje Nacionalno združenje glasbenih kritikov Italije. 

vstopnice za Zimski festival Ljubljana so že na voljo.
vstopnice za Zimski festival Ljubljana so že na voljo. FOTO: Festival Ljubljana

20. februarja bo na oder Slovenske filharmonije stopila pianistka Olga Kern, ki je priznana kot ena največjih umetnic svoje generacije, zaradi očarljive odrske prezence in tehnične muzikalnosti pa so ji naklonjeni tako občinstvo kot kritiki. Kariero v ZDA je začela z zgodovinsko zlato medaljo na Mednarodnem klavirskem tekmovanju Van Cliburn v Fort Worthu v Teksasu kot prva ženska, ki ji je to uspelo v več kot tridesetih letih, ter z zmago na Mednarodnem tekmovanju Sergeja Rahmaninova. Od takrat redno koncertira s priznanimi orkestri, kot so Simfonični orkester iz Baltimora, Detroitski simfonični orkester, Nacionalni simfonični orkester iz Washingtona, Filharmonični orkester milanske Scale, Simfonični orkester iz Pittsburgha, Orkester Moskovske filharmonije, Kraljevi škotski nacionalni orkester, Orkester Češke filharmonije, Simfonični orkester NHK iz Tokia, Filharmonični orkester otoka Gran Canario, Orkester Stuttgartske filharmonije idr.

Četrti v nizu dogodkov bo sledil dan pozneje v Slovenski filharmoniji, s koncertoma za trobento se bo predstavil španski virtuoz Vicente Campos, ki je po končanem študiju v Valencii osvojil številne nagrade za svoje glasbene dosežke, med njimi tudi prestižno prvo nagrado Mariano Puig. Campos je eden vodilnih španskih trobentačev, dobitnik nacionalne nagrade za glasbo leta 2005, solist v Simfoničnem orkestru iz Valencie in član Trobilnega kvinteta. Je profesor za trobento in vodja oddelka na Konservatoriju v mestu Castellón. Pevka Lidia Rodriguez Gonzalez, rojena v španskem mestu Paradas, se je flamenku profesionalno posvetila že pri 18 letih. Kot članica simfoničnega orkestra OSFE je osvojila številne nagrade in nastopila na različnih festivalih. Miguel Á. Navarro, priznan glasbenik, profesor in dirigent, je sodeloval pri več kot 30 albumih z vodilnimi imeni iz sveta klasične glasbe, kot so Luciano Pavarotti, Alfredo Kraus in Charles Dutoit. Poučeval je na Kraljevi akademiji za glasbo v Londonu in Univerzi v Solunu ter dirigiral orkestrom, kot so Solunski filharmoniki, Orkestra iz Valencie in London Covent Garden Soloists. Ensemble Dissonance, ki ga je ustanovil in ga vodi violončelist Klemen Hvala, združuje priznane glasbenike in profesorje, ki delujejo v slovenskih glasbenih ustanovah. Skupina poustvarja komorno glasbo, naroča nova dela in sodeluje z različnimi svetovno znanimi in mladimi umetniki.

22. februarja bo občinstvo uživalo z violinistom svetovnega kova Maksimom Vengerovom, ki se je začel glasbeno udejstvovati že pri petih letih in se lahko pohvali z impresivnim nizom več kot 3000 koncertov, ki so zaznamovali njegovo pot po vsem svetu. Njegovo prvo studijsko ploščo je pri zgolj desetih letih izdala založba Melodia, danes pa njegova diskografija šteje več kot 40 zgoščenk. Pridružil se mu bo Vag Papian, pianist in dirigent, ki je kariero začel leta 1979 po zmagi na Mednarodnem tekmovanju Vianna da Motta v Lizboni ter kasneje diplomiral na slovitem Moskovskem državnem konservatoriju P. I. Čajkovskega. Skupaj sta nastopila že na številnih odrih po Evropi, ZDA in na Daljnem vzhodu ter posnela zgoščenko za založbo EMI Classic. Vag trenutno deluje kot gostujoči dirigent v Armenskem narodnem opernem in baletnem gledališču in profesor na telavivski Akademiji za glasbo Samuel Rubin.

7. Zimski festival bodo sklenila dela treh mojstrov iz zakladnice klasičnih del v izvedbi Slovenskega mladinskega orkestra pod vodstvom dirigentke Žive Ploj Peršuh. Vsestranska dirigentka in ustanoviteljica ter umetniška vodja orkestra deluje s širokim simfoničnim in opernim repertoarjem, z veseljem pa vodi tudi žanrsko raznolike projekte. Orkester, ki zapolnjuje vrzel med formalnim izobraževanjem in realnostjo poklica, mladim glasbenikom omogoči iz prve roke spoznati vse vidike življenja poklicnega glasbenika. Kot solist se bo s Prvim violinskim koncertom H. Wieniawskega predstavil Rok Zaletel Černoš, ki se je letos kot prvi slovenski violinist udeležil prestižnega Mednarodnega tekmovanja P. I. Čajkovski v Moskvi. Rok je diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Vasilija Meljnikova in že v času študija prejel poleg številnih drugih nagrad tudi Prešernovo.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.