REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Protest: »V devetdesetih smo bili tiho, ko je oblast prišla po izbrisane. A zdaj je napočil čas, da dvignemo glas!«

Protest: »V devetdesetih smo bili tiho, ko je oblast prišla po izbrisane. A zdaj je napočil čas, da dvignemo glas!«Politiki, odgovorni za izbris, ne morejo izbrisati svoje krivde iz devetdesetih. Vir: Twitter

Včerajšnji, 97. petkov protest v Ljubljani je bil posvečen 30. obletnici sramotnega izbrisa, hkrati pa tudi protest proti vojni, ki se je ta teden začela v Ukrajini

Protestniki pa niso pozabili niti na dejstvo, da vlado sedaj vodi pogojno zaradi razžalitve dveh novinark RTV Slovenije - obsojen premier.

Včeraj je namreč vlada (pogojnega zapornika) Janeza Janše pred napovedanim protestom poskrbela za novo sramoto in Trg republike ponovno - ogradila!

Vlada (pogojnega zapornika) Janeza Janše pa je pred napovedanim protestom poskrbela za novo sramoto! Trg republike je danes ponovno ograjen! Tako vlada izkazuje spoštovanje protestu ob 30. letnici izbrisa?

»Vlada (pogojnega zapornika) Janeza Janše pa je pred napovedanim protestom poskrbela za novo sramoto! Trg republike je danes ponovno ograjen! Tako vlada izkazuje spoštovanje protestu ob 30. letnici izbrisa? Tako naša vlada odgovarja na napoved protesta za mir in proti vojni v Ukrajini?« so opozorili v Protestni ljudski skupščini.

Ob tem so spomnili, da je bilo v slabih dveh letih izvedenih že 96 protestov, ki so bili vsi brez izjeme mirni in nenasilni, pa navkljub temu so protestniki vsakič znova soočeni s prekomerno policijsko prisotnostjo: konjenico, policijskimi psi, vodnimi topovi, kaznovanjem posameznih protestnikov, napadi strankarskih medijev in žalitvami s strani vladne garniture!

Tokratni protest so namenili predvsem spominu na današnjo žalostno 30. obletnico državnega brisanja ljudi pod taktirko tedanje Peterletove vlade, ko je bilo 25.671 prebivalk in prebivalcev Slovenije izbrisanih iz registra stalnega prebivališča.

S tem so izbrisanim posameznikom in njihovim družinam bile kršene človekove pravice, povzročena jim je bila neizmerna in nepopravljiva škoda, kar je naposled prepoznalo Evropsko sodišče za človekove pravice.

Vendar pa država v preteklih treh desetletjih ni prevzela odgovornosti za to sramotno dejanje.

Niti so bili krivci zanj pripeljani pred roko pravice.

Slovenska vlada iz časa izbrisa: Janez Janša (obrambni minister), Alojz Peterle (predsednik vlade), Igor Bavčar (notranji minister)... Vir: Twitter račun predsednika SDS

Včeraj so izbrisani le dobili opravičilo, ki ga je šele v zadnjem letu svojega drugega mandata izrekel predsednik države Borut Pahor.

Spomnimo, Pahor je bil tudi v trenutku izbrisa in ves čas njegovega trajanja na različnih visokih funkcijah v državi: od leta 1990, ko je bil prvič izvoljen v takratno Skupščino Socialistične republike Slovenije, preko poslanca v Državnem zboru (med letoma 1992 in 1996), pa vse do leta 1996, ko pa je bil izvoljen tudi za podpredsednika Državnega zbora.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor)

Med letoma 2000 in 2004 je bil celo predsednik Državnega zbora.

Toda v vsem tem času Pahorju očitno niti na misel ni prišlo, da bi se izbrisanima opravičil.

Kot sta to na istem položaju pozneje storila Pavel Gantar in Milan Brglez.

Pahorjevo opravičilo zato žal prihaja veliko prepozno in vse krivice, ki so bile z izbrisom prizadejane, zaradi tega še nikakor niso popravljene.

Zahteva po državnem opravičilu je bila ena od 138 zahtev iniciative Glas ljudstva, so pojasnili petkovi protestniki in Pahorjevo opravičilo označili za prvi korak k priznavanju jasne odgovornosti države.

K javnemu opravičilu izbrisanim so pozvali tudi predsednika vlade in »vse preostale politične predstavnike in odgovorne za to krivico«.

Šter je zagovarjal diskriminacijo izbrisanih
Andrej Šter, danes vodja Konzularnega sektorja MZZ, je zagovarjal diskriminacijo izbrisanih. Vir: Twitter

Pozvali so državo tudi k ureditvi pravnega statusa tistim izbrisanim, ki ga še vedno nimajo.

Na protestu je govoril tudi profesor Dragan Petrovec, ki je spomnil na klavrno dejstvo: »V devetdesetih smo bili tiho, ko je oblast prišla po izbrisane. A zdaj je napočil čas, da dvignemo glas!«

Protestniki so izrazili tudi nasprotovanje vojni v Ukrajini.

Kot pred 30 leti v Sloveniji tudi danes kot posledica geopolitičnih igric svetovnih velesil novi tisočeri izgubljajo svojo prihodnost, so opozorili v Protestni ljudski skupščini.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek