Argentinci so zmago proslavili bučno, kot da bi postali svetovni prvaki. Foto: Reuters

Najprej je v 28. minuti zadel Lautaro Martinez iz bližine po prodoru in podaji Lionela Messija z leve strani. Prednost je v sodnikovem podaljšku prvega polčasa po globinski podaji Martineza povečal Angel Di Maria, ki je žogo lepo dvignil prek vratarja Gianluigija Donnarumme.

Italijanski čuvaj mreže je v drugem polčasu z nekaj sijajnimi obrambami preprečil še višje vodstvo Argentincev, nemočen pa je bil v 94. minuti, ko je končni izid po podaji Messija postavil rezervist Paulo Dybala.

Dva zadetka sta tako dosegla nogometaša, ki igrata v Serie A – Martinez za Inter, Dybala za Juventus. Argentina je neporažena že 32 tekem.

Zadnjič je dres Italije oblekel 37-letni branilec Giorgio Chiellini, ki je bil ob 117. nastopu za reprezentanco na zelenici samo v prvem polčasu. Prejšnji mesec je postalo jasno, da zapušča Juventus, kariero bo nadaljeval v ZDA pri klubu Los Angeles FC. Pogodbo naj bi podpisal v prihodnjih dneh.

Lionel Messi je bil največji zvezdnik tekme na Wembleyju. Foto: Reuters

Obuditev ideje izpred več desetletij

Konec septembra sta Evropska nogometna zveza (Uefa) in Južnoameriška nogometna zveza (Conmebol) podpisali dogovor, da bosta v prihodnjih letih trikrat organizirali takšen dvoboj.

Italijani so se vrnili na Wembley, kjer so julija postali prvaki stare celine, potem ko so po streljanju 11-metrovk premagali Angleže. Argentinci so v finalu Cope Americe v Riu de Janeiru z 1:0 ugnali Brazilce.

Za azzurre je bila tekma v Londonu vrhunec leta, saj se niso uvrstili na svetovno prvenstvo, ki bo novembra in decembra v Katarju. Konec marca so jih v polfinalu dodatnih kvalifikacij v Palermu presenetljivo ustavili Makedonci.

Uefa in Conmebol sta v zadnjem času trdna zaveznika in močno nasprotujeta predlogu Mednarodne nogometne zveze (Fifa), ki želi od leta 2026 naprej svetovna prvenstva prirediti na vsaki dve leti.

Finalissima je neke vrste naslednica Pokala Artemia Franchija, ki so ga izvedli dvakrat, leta 1985 in 1993. Avgusta 1985 je Francija v Parku princev v Parizu z 2:0 premagala Urugvaj, februarja 1993 pa je Argentina v Mar del Plati po 11-metrovkah s 6:5 strla Dansko.

Med letoma 1997 in 2017 je Fifa osemkrat priredila Pokal konfederacij (njegov predhodnik je bil Pokal kralja Fahda v Savdski Arabiji), na katerem se je pomerilo več celinskih prvakov. Marca 2019 je sporočila, da tega tekmovanja ne bo več.