152013

Alexander in Hintermann uprizorila senzacijo v Kvitfjellu

Avtor: Klemen Verlič
4. 3. 2022, 14.49

Prvi od dveh smukov za svetovni pokal alpskih smučarjev letos v Kvitfjellu na Norveškem se je razpletel s pravim trilerjem in velikim presenečenjem. Zmagovalca sta dva, Kanadčan Cameron Alexander in Švicar Nils Hintermann. Gre za tekmovalca, ki nista sodila v krog favoritov. Slovenci so ostali brez točk

Medtem ko so medijski poročevalci že razglasili Švicarja Hintermanna za zmagovalca preizkušnje, se je s številko 39 na sam vrh na svojem komaj štirinajstem startu v svetovnem pokalu izstrelil 24-letni Alexander.

Kanadčan je doslej imel samo eno uvrstitev v najboljšo deseterico na smukih za svetovni pokal. Tako Alexander kot Hintermann, ki je po mami Sonji Hladnik slovenskega porekla, sta progo prevozila z enakim časom 1:44,42 minute.

“Zdi se nekoliko nadrealistično. Ko sem videl na zaslonu številko ena, je bilo noro, sprva nisem mogel verjeti. Sem presenečen, a tudi ne. Trdo sem delal za to,” je dejal premierni zmagovalec svetovnega pokala.

Že pred tem je za presenečenje poskrbel 26-letni Hintermann, ki je bil do svojega 15 leta član smučarskega kluba Kranjska Gora. Na progi, na kateri se je dvakrat poškodoval, je s številko 17 za 12 stotink sekunde prevzel vodstvo in premešal razmere na vrhu.

Za Hintermanna je to druga zmaga v svetovnem pokalu v karieri po uspehu v kombinaciji v Wengnu leta 2017. Za tem so sledila težka leta zaradi poškodb. V tej sezoni je pred Kvitfjellom že dvakrat opozoril nase s tretjima mestoma na smukih v Val Gardeni in v Bormiu.

Od favoritov je tretje mesto zasedel Avstrijec Matthias Mayer, olimpijski superveleslalomski prvak, ki je zaostal 12 stotink sekunde.

Na četrtem in petem mestu sta pristala olimpijski smukaški prvak iz Pekinga Švicar Beat Feuz in vodilni v smukaškem seštevku zime Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, z zaostankoma 19 oziroma 20 stotink sekunde za zmagovalnim parom.

Slovencem se prvi od dve smukov na progi Olympiabakken, enem od prizorišč zimskih iger leta 1994 v Lillehammerju, ni posrečil.

Najboljši Slovenec je bil z 41. mestom postavil Miha Hrobat (+1,81). Boštjan Kline je bil po večji napaki daleč od pričakovanj na 51. mestu (+2,33), Martin Čater je končal kot 53. (+2,37), Nejc Naraločnik pa kot 60. (+2,88).

Kline, ki bo 9. marca slavil svoj 31 rojstni dan, se je s startno številko 24 na progo podal spodbujen z vrhunskima časoma treningov, ko je bil na uradnih preizkusih proge tretji in peti. A je že na prvem skoku z bokom podrsal po podlagi in priložnost za vrhunski dosežek je splavala po vodi. Prav na tej progi je Kline leta 2017 osvojil svojo prvo in za zdaj edino zmago.

“Danes smo pričakovali boljši izplen, predvsem od Boštjana, ki je na treningih smučal odlično. Žal se mu je zgodila napaka, ostale dele pa je odpeljal tako, kot je treba in je imel zelo dobre čase. Jutri je nov dan, Boštjan se dobro smuča in me ne skrbi, da se ne bi zbral. Ostali pa so še nekaj dolžni in upam, da jih tale brca v rit od danes malce prebudi,” je z Norveške sporočil slovenski trener Grega Koštomaj.

Današnji smuk je bil nadomestni za odpadlega v Lake Louisu. V Kvitfjellu bodo v soboto pripravili še en smuk, ko bo svojo uspešno in dolgoletno kariero uradno sklenil Norvežan Kjetil Jansrud.

Tudi po devetem smuku na vrhu smukaškega seštevka zime ostaja Kilde (490 točk), Feuz na drugem mestu zaostaja zgolj tri točke, Mayer na tretjem 28 točk. Najboljši Slovenec v tem seštevku je Čater na 21. mestu (104 točk).

Vir: STA

1

Kapun pred Večnim derbijem: Tekma sezone za Olimpijo in Maribor, možnosti so 50:50 (VIDEO)...Več

2

Nikdar več “Neverkusen”, Bayer je premierno nemški prvak! (VIDEO)...Več

3

1

Sanjska Slovenija v sanjskih Stožicah: Cristiano in soigralci pokleknili z 2:0!...Več