DL: Prihodnost Štritovskega jezera - Dolenjska ima mali Bled

14.11.2021 | 20:00

Domačini so pred nekaj leti postavili nov lesen pomol, saj je jezero poleti kopališče.

Domačini so pred nekaj leti postavili nov lesen pomol, saj je jezero poleti kopališče.

Štritovsko jezero je dolgo več kot 200 metrov in do 120 metrov široko.  Doseže med 10 in 15 metri globine. Vodna površina zavzema 1,5 hektarja.

Štritovsko jezero je dolgo več kot 200 metrov in do 120 metrov široko. Doseže med 10 in 15 metri globine. Vodna površina zavzema 1,5 hektarja.

V nekaj letih bo Štritovsko jezero škocjanska turistična točka – V načrtu ribolov, čolnarjenje, učna pot in pešpot – Zdaj kopališče in drsališče za domačine – Krajani navdušeni

Marsikdo ne ve, da škocjanska občina premore jezero. Štritovsko jezero, ki se nahaja nedaleč od Bučke, je že zdaj kot znamenitost vključeno v nekatere pešpoti v tem koncu. Domačinom je znano, preostalim pa skoraj ne.

A v prihodnosti bo drugače. Vse namreč kaže, da se bo začelo uresničevati, kar že leta govorijo mnogi – da bi jezero, ki je nastalo v opuščenem glinokopu, kjer se je ujela voda, lahko turistično bolje izkoristili in ponudili tudi drugim.

»Gre za turistični biser škocjanske doline z velikim potencialom. Zato smo pristopili k načrtnemu urejanju jezera z okolico, saj o tem govorimo že leta, zgodi pa se nič. Očitno je stvar dozorela, zdaj pripravljamo idejno zasnovo, ki bi jo letos radi spravili pod streho. Nato je na vrsti projektiranje in v naslednjem letu jeseni se s projektom prijavimo na razpis CLLD, če le bo na voljo. Računamo na od 100.000 do 120.000 evrov nepovratnih sredstev,« pove župan Občine Škocjan Jože Kapler.

Najbolj ga veseli, da so domačini navdušeni nad načrti. Nedavnega sestanka v kulturnem domu na Bučki se je udeležilo veliko lastnikov zemljišč okrog jezera ter še mnogi drugi krajani. Občina jim je predstavila vizijo Štritovskega jezera, kaj tu vidijo v letu ali dveh. »Bili smo presenečeni nad navdušenim odzivom, mnogi vidijo tu tržno priložnost, zato bomo sledili njihovim željam in pripombam. Želimo doseči neko soglasje,« pove Kapler.

Silvo Vene

Silvo Vene

KOPANJE, DRSANJE …

Treba pa je biti previden, kako urediti okolico te naravne lepote, ki zdaj pomeni mir in sožitje z naravo. Okrog jezera, ki je pravi raj za mnoge živalske in rastlinske vrste, bodo uredili pešpot (zdaj so brežine marsikje zaraščene), za kar bo treba pridobiti zemljišča. Ta so zasebna, nekaj jih je tudi last Ribiške družine Sevnica. Ta skrbi za ribji zarod, v jezeru tako živijo amur, babuška, krap, linj, ostriž, rdečeoka, rdečeperka, ščuka in zelenika. Karte za ribolov se dobi na bližnji kmetiji Gradišar.

V novem turističnem produktu, kot mu pravijo, seveda načrtujejo ribolov, pa tudi kake vožnje s čolnom in kopanje, a na lastno odgovornost. No, sedaj se mnogi domačini radi osvežijo v jezercu, pred nekaj leti so naredili lesen pomol in prostorček za piknik, tako da je poleti nepogrešljivo kopališče zlasti za otroke, ki se menda vsi tu naučijo plavati.

Miloš Kuzem

Miloš Kuzem

Obisk Štritovskega jezera je še posebej zanimiv spomladi, ko se jezerska gladina spremeni v preprogo cvetočih lokvanjev. Pozimi jezero, ki je globoko okrog deset do petnajst metrov, dno pa je prav zaradi izkopavanja gline reliefno zelo razgibano, postane drsališče. Okrog hektar in pol veliko jezero trikotne oblike nima vodnega zaledja in je značilna kotanja ujete vode brez površinskega dotoka ali odtoka. V obrežnem pasu prevladujejo značilnosti mlake, v globinskem pa jezera. Življenje je v njem in ob njem pestro – zaradi gline suše ni, vegetacija je bujnejša.

UREJENA OKOLICA

Kot pove župan, bi bilo Štritovsko jezero – do Štrita vodi nova, lepo urejena pot z Bučke, pride pa se tudi po drugi strani, po vzporedni cesti od avtocestnega priključka v Dobruški vasi – prostor za aktivne počitnice, seveda čim bolj sonaravne. Osnovna izhodišča so znana: prevladovale bi vsebine za prosti čas, kot so kampiranje in sprehajanje – skratka urejen prostor bi obiskovalcem in turistom nudil priložnost, da kak dan preživijo drugače.

V prihodnosti bi lahko uredili tudi prostor za avtodome, kjer bi turisti pustili avto in se nato s kolesom odpeljali naokrog. Blizu gre Mlinarjeva pot, v Dulah je urejeno športno igrišče, vključili bi še druge zanimive turistične točke.

Race so nepogrešljive prebivalke jezera.

Race so nepogrešljive prebivalke jezera.

NAJ OSTANE MIR!

»Situacija po covidu postaja taka, da turisti iščejo bolj odmaknjene kotičke, zato se nam zdi ta prostor zelo primeren,« poudari škocjanski župan in pove, da so za izdelavo idejne zasnove oblikovali delovno skupino, v kateri so tudi predstavniki Štrita.

V skupini je tudi Silvo Vene, predsednik Turističnega društva Bučka, ki razmišlja podobno. »V društvu podpiramo in se veselimo napredka, ki ga pričakujejo tudi vaščani. Želimo pa, da se temu območju identiteta ne spremeni, da ne bo šlo za množičen turizem, ampak bo vse sonaravno. Ob jezeru vidimo tudi fitnes v naravi, kjer bi bile naprave iz naravnih materialov, pa razne izobraževalne vsebine, na primer učilnica v naravi, saj je območje bogato z rastlinskimi in živalskimi vrstami,« pove Vene.

KOPALEC S ŠKOTSKE

Novomeščan Miloš Kuzem, katerega korenine so iz tega konca, že leta rad prihaja na Štritovsko jezero: prej kot otrok na počitnice, zdaj pa tudi ob dopustih, saj že nekaj let živi in dela na Škotskem. Ob našem obisku se je kopal.

»Voda je krasna, narava je sploh čudovita, predvsem pa je neprecenljiv mir, ki ga nudi ta košček Dolenjske. Vedno izkoristim dopust in večkrat pridem sem,« pove in doda, da se tudi na Škotskem rad kopa v jezerih.

Miloš je slišal, da nameravajo prostor ob jezeru v prihodnosti urediti, kar ga sicer veseli, saj se sploh ne da priti okrog jezera peš, ker je marsikje zaraščeno. A upa in želi, da bodo odločevalci to naredili z občutkom, tako da bo vaščanom prav in ne bo zanje moteče, ter da tu ostane oaza miru v tem ponorelem, hitečem svetu.

Članek je bil objavljen v 38. številki Dolenjskega lista 23. septembra 2021

Besedilo in foto: L. Markelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava