Gospodarstvo

'Treba je storiti vse, da bo gospodarstvo delalo naprej'

Ljubljana, 06. 01. 2022 17.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Natalija Švab, STA
Komentarji
137

Predsednik vlade Janez Janša se je z ministri udeležil delovnega posveta s predstavniki gospodarstva na Brdu pri Kranju. Udeleženci so govorili o epidemioloških razmerah v državi in morebitnih dodatnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19. Vsi so se zavzeli za dosledno upoštevanje trenutno veljavnih ukrepov, da ne bi bilo potrebno zaprtje, ki bi gospodarstvo hudo prizadelo.

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Tibor Šimonka je ob prihodu na delovni posvet izrazil pričakovanje, da jih bo vlada seznanila s stanjem v državi in z razmišljanjem glede morebitnih nadaljnjih ukrepov.

"Želimo prispevati k doseganju čim višje precepljenosti v državi," je dejal in dodal: "Če bo treba sprejemati kakšne dodatne ukrepe, bomo vedno podprli to, kar bo zagovarjala stroka."

Spomnil je, da je GZS že novembra lani v razmislek predlagala obvezno cepljenje, predvsem za starejše in rizične skupine. "Če bo obvezno cepljenje potrebno, ga bomo podprli, da bi se proizvodno-poslovni procesi nemoteno odvijali," je dejal Šimonka.

Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh je prav tako izrazil skrb zaradi morebitnega ponovnega zaprtja države. Tega si namreč slovensko gospodarstvo v tem trenutku ne more privoščiti, je poudaril – pa naj bo zdravstvena kriza še tako huda. "A še huje je lahko, če gospodarstvo zaprejo," je dejal.

Če bo zdravstvena stroka vztrajala pri zaprtju države, potem pa se mora vlada po Mehovih besedah zavedati, da bo morala poiskati sredstva, s katerimi bo gospodarstvu pomagala preživeti, tako kot je storila leta 2020 in delno leta 2021.

Po Mehovem mnenju drugače ne more biti, saj za sedanje razmere niso krivi obrtniki in podjetniki, ampak gre za višjo silo. "Če se vlaga v gospodarstvo in ljudi, bo to vedno vrnjeno v državni proračun," je poudaril.

Slovensko gospodarstvo je sicer trenutno v zelo dobrem stanju, vendar podjetjem povzroča skrbi rast cen energentov in surovin. Za marsikatero podjetje bo velik problem tudi zvišanje minimalne plače s 1. januarjem 2022 zaradi inflacije v letu 2021. "To je razmeroma veliko breme predvsem za panoge, ki so bile močno prizadete zaradi covida-19 in niso mogle normalo poslovati, pa tudi za energetsko intenzivno industrijo," je opozoril Šimonka.

Epidemične razmere se v zadnjem času spet zaostrujejo, število okužb z novim koronavirusom se v zadnjih dneh giblje okoli 4000 na dan, kar je največ od sredine lanskega novembra. Skrb vzbuja hitro širjenje bolj nalezljive koronavirusne različice omikron, minister za zdravje Janez Poklukar pa je zato že pozval k zmanjšanju števila stikov na delovnih mestih.

Delo v času epidemije.
Delo v času epidemije. FOTO: Dreamstime

Počivalšek: Treba je storiti vse, da gospodarstvo dela naprej

Kot je po sestanku povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek, je bil cilj pogovorov, kako zagotoviti normalno delovanje gospodarstva v času porasta okužb, dotaknili pa so se tudi rasti cen energentov in nekaterih drugih izzivov. 

Počivalšek je dejal, da so se strinjali, da je država v času pandemije reagirala prav. "Je pa svetovna ekonomija na križišču," je poudaril in dodal, da je tudi od reakcij odvisno, ali bodo mladi ostali doma ali zapustili državo. 

Dejal je, da je gospodarstvo na današnjem sestanku zaprosilo za davčne olajšave, razmislek o obveznem cepljenju, pa tudi za pomoč, če bo prišlo do zaostrovanja ukrepov. 

Počivalšek pravi, da so govorili tudi o tem, kako zagotoviti dovolj delovne sile, s čimer imajo še posebej velike težave podjetja, ki ustvarjajo nizko dodano vrednost. "Dejstvo pa je, da bomo imeli za slovensko gospodarstvo na voljo velika sredstva, da bomo to lahko uredili," je obljubil Počivalšek in naštel vrsto evropskih sredstev, ki bodo na voljo. Gre za 100 milijonov evrov iz virov React-EU, 427 milijonov evrov iz načrta za okrevanje in odpornost, v pripravi je tudi paket ukrepov iz naslednje kohezijske ovojnice, kjer Počivalšek pričakuje vsaj približno enak znesek, kot je bil na voljo v prejšnjem programskem obdobju.

"Želel bi izpostaviti, da je vlada sprejela tudi strategijo o digitalni transformaciji v gospodarstvu," je še dodal gospodarski minister in napovedal ustrezne razpise. "Skratka, danes smo izmenjali stališča med vlado in zbornicami, nadaljujemo pa s partnerstvom, ki je že zdaj pripeljalo do tega, da so bili ukrepi optimalni."

"Smo na stališču, da je treba storiti vse, da gospodarstvo dela naprej ob spoštovanju ukrepov zdravstvene stroke," pa je dejal na vprašanje ali se gospodarstvo strinja s potencialnim novim zaprtjem družbe. 

V slovenskem gospodarstvu karantene zaradi širjenja različice omikron v tem trenutku še ne predstavljajo velike težave, a to se lahko spremeni, je opozoril minister, ki je zato vpletene v kritično infrastrukturo pozval, naj organizirajo delo tudi za ta primer. 

"Največji problem, ki se nam zgodi, je, da bomo v situaciji, ko bo vprašanje, kako lahko delo sploh organiziramo," je opozoril. V odgovoru na vprašanje – ali podpira uvedbo obveznega cepljenja pa je dejal, da zagovarja vse ukrepe, s katerimi pridemo do tega, da bo malo okužb. "Obvezno cepljenje še ni prisilno cepljenje. V vsakem primeru te krize brez večje precepljenosti ne bomo mogli dobro preživeti," je še ocenil. 

 

Spregovoril je tudi minister za zdravje Janez Poklukar. Dejal je, da so z gospodarstvom preverili smo aktualne podatke in možne scenarije glede na vse, kar je znano o omikronu. Strinjali so se, da je treba že uveljavljene ukrepe dosledno izpolnjevati. "Zato se zahvaljujem gospodarstvu, ki podpira cepljenje, sodelovali so tudi na dnevih cepljenja," je izpostavil minister.  Zaenkrat delovne organizacije ostajajo v mehurčkih, delalo naj bi se tudi v ekipah, kar bi ohranilo delo v primeru vdora omikrona v delovno organizacijo. Poudarek je bil tudi na zračenju, ohranjanju distance in izogibanju druženja. Predvsem pa je potrebno dosledno izvajanje PCT-pogoja. Podpirajo tudi čim več testiranja, je še dejal minister.  

"Ni dobrega gospodarstva brez dobrega zdravja in verjamem, da velja tudi v obratni smeri," še pravi Poklukar, ki pravi, da si želijo odprto družbo, a da bomo imeli v prihodnjih dneh veliko okužb. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (137)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User1832247
07. 01. 2022 18.55
če ne bo korona bo pa kaj drugega potopilo gospodarstvo.predvsem ignoranca vodstvenega kadra ki misli da so delavci roboti!
nebulae ngc6720
07. 01. 2022 15.11
+1
kaj mislite, da vam bodo 3x ali 4x cepljeni delali ! pozabite!
zoran pušenjak
07. 01. 2022 09.16
+2
Komu bo pomagala država. Velikim že, za male podjetnike in samozaposlene pa komaj čaka da crknejo
?ebula
06. 01. 2022 21.59
+2
Smrt janšizmu!
?ebula
06. 01. 2022 21.59
+2
So za zmanjšanje stikov, oni pa se kar naprej dobivajo in prinašajo zmedene ukrepe, ki nikomur ne koristijo.
Draža
06. 01. 2022 21.45
+3
Vse kar je ustvaril narod in Tito do leta 1991 so vse slovenske vlade uničile,samo še navzdol grem
Potouceni kramoh
06. 01. 2022 21.43
+4
Najvecji profiti vecine firm so zabelezeni v zadnih dveh letih korone.Zdej pa le fejst jokat kako slabo gre kapitalistom in ostalim drzavnim sluzbam z mega koronakimi dodatki.
poper00
06. 01. 2022 21.42
+3
Pa kaj ima kumrovški obramboslovec delati z kao gospodarstveniki na sestanku.Moj pes ve 10 krat več od njega.Problem je v tem ,da moj pes čuva mojo lastnino kumrovški pa krade.
john gotti
06. 01. 2022 21.38
+3
najbolj neumni so danes spet pretresali najbolj pametne ukrepe…narobe svet
Draža
06. 01. 2022 21.37
+4
Odkar je vlada uvedla to njihovo korono je samo nož v hrbet zabila državi,namerno v propast.
Z0r98xyw
06. 01. 2022 21.34
+2
pokluka počivalo princ teme bruh
punkracij
06. 01. 2022 21.34
+4
Prelet natovih letal v spremstvu slovenskega aerokluba bo rešil vse.
Kostorog
06. 01. 2022 21.29
+3
Kaj pa če bi naša vlada in DZ njih cca 90 šli pomagat v proizvodnjo tam kjer bo največji izpad, bodo morda potem drugače blebetali.
john gotti
06. 01. 2022 21.41
+1
če gredo te pomagat,takoj ustavijo proizvodnjo in vse propade
svobodna misel 13
06. 01. 2022 21.28
+3
upam da zapremo vse za1 mesec da prav nič ne dela da vidimo te korenjake iz vlade če imajo jajca to narediti :)
Rezervni Kristus
06. 01. 2022 21.25
+3
Enake neumnosti beremo pred vsakim valom,na koncu pa itak vedno ljudje potegnemo kratko...Vse se ponavlja v krogu,še besedne fraze...Dolgočasno do konca....In prav bedni ste že s tem ponavljanjem "vdanega spoštovanja ukrepov",saj so ravno ti ukrepi,na katere ste tako patetično navezani,razlog,da vse propada...Ampak v sprano možganovino to pač ne pride...Pa ne pozabite,da imamo opravka zgolj z navadnim prehladom...In z bujno domišlijo "stroke"....Zapišite si to ob posteljo,ponavljajte trikrat na dan,ter prenehajte že brezzveze paničarit!...
Qwerty
06. 01. 2022 20.45
+7
Gospodarstvo bo ze delalo, samo ljudje ne zelijo samo delat , zelijo tudi zabavo in sprostitev ter druženje, to nam pa kradete.
amarena50
06. 01. 2022 20.44
+10
"Ni dobrega gospodarstva brez dobrega zdravja in verjamem, da velja tudi v obratni smeri," Zakaj je potem tako težko priti do zdravnika, če zboliš? Pa še to samo po telefonu?
Mađioničar
06. 01. 2022 20.43
+6
Se veljaki bojijo za svoje plače
tech
06. 01. 2022 20.41
+5
GZS imajo 5000 članov, OZS cca 25.000 članov, AJPES: V Poslovnem registru Slovenije (PRS) je vpisanih blizu 228.000 poslovnih subjektov. Za te člane lahko uvedejo kar hočejo, ostali blizu 200.000 pa nas pustite ven.
STRIKEONE3
06. 01. 2022 20.39
+5
Z be-bci ki stojijo v vrstah za nove doze in omogočajo vse to skupaj ter krivijo nas je treba delati kot z be-bci saj to SO!