Tujina

Separatisti izgubili večino v katalonskem parlamentu

Barcelona, 13. 05. 2024 06.50 | Posodobljeno pred 10 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
M.S., STA
Komentarji
2

Na regionalnih volitvah v Kataloniji so slavili španski socialisti. Separatisti, ki si prizadevajo za neodvisnost regije, so medtem izgubili večino v regionalnem parlamentu. Zmagovalka volitev bo morala sklepati koalicijo z manjšimi strankami, pogajanja pa se lahko zavlečejo.

Po 99 odstotkih preštetih glasov si je Katalonska socialistična stranka (PSC), ki jo vodi nekdanji minister za zdravje Salvador Illa, zagotovila 42 sedežev v regionalnem parlamentu. Med separatističnimi strankami je največ sedežev (35) dobila stranka Junts nekdanjega regionalnega predsednika Charlesa Puigdemonta. Ta je leta 2017 vodil neuspešni poskus odcepitve od Španije, od takrat pa živi v izgnanstvu. 61-letnik je kampanjo vodil iz francoskega mesta Perpignan, ki leži ob meji s Španijo, saj mu v domovini še vedno grozi aretacija. 

Španski parlament je sicer na pobudo premierja Pedra Sancheza in njegove stranke socialistov (PSOE) marca podprl zakon o pomilostitvi katalonskih separatistov, ki jih preganjajo zaradi poskusa odcepitve, vendar na poti do sprejetja zakona stoji še več političnih ovir.

Salvador Illa, vodja katalonskih socialistov
Salvador Illa, vodja katalonskih socialistov FOTO: AP

Separatistična stranka Esquerra Republicana de Catalunya (ERC) si je medtem na volitvah zagotovila 20 poslanskih sedežev. Napredovala je tudi konservativna Ljudska stranka (PP), ki je postala četrta najmočnejša stranka v Kataloniji. Sledi ji skrajno desni Vox.  Ljudski enotnosti (CUP), najmanjši separatistični stranki, ki se je prebila v regionalni parlament, napovedujejo štiri mandate.

Katalonski socialisti bodo morali koalicijo tako sklepati z manjšimi strankami. PSC je na zadnjih regionalnih volitvah leta 2021 ravno tako zmagala, a niso uspeli sestaviti parlamentarne večine. To so s 74 mandati naposled sestavili separatisti. A tokrat slednji nimajo zagotovljene večine v parlamentu. 

Sanchez je sicer upal na uspeh PSC, katalonske veje PSOE, ki so ji zmago napovedovale tudi ankete. Med drugim želi dokazati, da je njegov poskus zgladitve odnosov med Madridom in Barcelono volivcem bolj privlačen od agende separatistov na čelu s Puigdemontom.

Glede na statistične podatke neodvisnost Katalonije podpira 42 odstotkov prebivalcev. V letošnji volilni kampanji je bilo sicer vprašanje odnosa Katalonije do preostale Španije potisnjeno v ozadje zaradi izzivov, kot sta suša in stanovanjska kriza. 

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dreka?1
13. 05. 2024 10.47
+1
Zdaj Borellija ne bo več strh separatizma v Ukrajini.
patogen
13. 05. 2024 08.23
-1
Rdeča katalonija, skeleča rana slovenskih levičarjev že 85 let. Zadnje oporišče internacionale in komunistov pred begom v Francijo. Od tam se je rdeča revolucija zanesla potem v Dravsko banovino.