Slovenija

Nekateri kmetje polja pobelili s sadro, ki močno presega dovoljene vrednosti svinca

Slovenj Gradec, 31. 03. 2022 15.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nekatera polja in travnike v okolici Slovenj Gradca so kmetje zadnje tedne prekrili z nenavadno belo snovjo. Analize so pokazale, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz Steklarne Rogaška in ki tudi do 33-krat presega dovoljene vrednosti svinca. Inšpekcijski postopek poteka pri več kmetih. V Steklarni Rogaška navedbe zanikajo.

Kot so za časnik Večer pojasnili na kmetijskem ministrstvu, so analize vzorcev, vzetih z dveh kmetij, ki jih je opravil Kmetijski inštitut Slovenije, pokazale, da so vrednosti svinca glede na dovoljene vrednosti gnojila v enem vzorcu presežene za osemkrat, v drugem pa 33-krat, visoke in presežene so tudi vrednosti kroma. Zoper dva kmetovalca bodo uvedli prekrškovni postopek.

"Vsi do sedaj zbrani dokazi kažejo na to, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz Steklarne Rogaška," so povedali na ministrstvu.

Inšpekcijski postopek poteka še pri 14 kmetih, ki so uporabljali sadri podobno snov za gnojenje na travnikih, njivah in hmeljiščih na skupni površini 44 hektarjev. Kmete bodo pozvali, da v roku treh dni podajo izjave o poreklu te snovi, o analizi te snovi in količini, ki jo hranijo na deponiji ali so jo že zadelali v tla, ime prevoznika in namen uporabe tega materiala.

Pri štirih kmetovalcih, ki še hranijo material na kupih, bo opravljena analiza na težke kovine, sulfate in kalcij. Če se bo dokazalo, da gre tudi pri ostalih kmetovalcih za sadro, ki ni gnojilo, ali pa ne bodo mogli dokazati porekla tega materiala, bo uveden prekrškovni postopek. Odrejena bo tudi odstranitev te sadre, ki še ni zadelana v kmetijska zemljišča, na za to primerno deponijo.

Traktor
Traktor FOTO: Shutterstock

Glede vprašanja, kako je odpadna sadra sploh prišla do koroških kmetov, se časnik sprašuje, ali je povezava podjetje Intergas z Raven na Koroškem, s katerim ima Steklarna Rogaška sklenjeno pogodbo za odvoz sadre.

Inšpekcija je po nadzoru trošenja bele snovi na koroških kmetijskih zemljiščih uvedla več inšpekcijskih postopkov, med drugim proti družbi Intergas.

Direktor Intergrasa Dominik Hajzer je za Večer dejal, da res delajo s Steklarno Rogaška, da pa ni res, da je ta sadra končala na koroških poljih. Zatrdil je, da jo vozijo v cementarne v BiH, na Slovaškem in v Makedoniji ter da imajo vso dokumentacijo, ki to dokazuje. Ob tem je zanikal možnost, da bi sadro na Koroško brez njegove vednosti vozil kdo od njegovih zaposlenih.

Steklarna je imela pred leti svojo deponijo sadre ob komunalni deponiji v Rogaški Slatini. A ker novi lastniki steklarne, družba Fiskars, niso kupili tudi deponije, je ta prešla v drugo lastništvo in se je zaprla. Steklarna je za odvoz sadre sklepala pogodbe, zadnja, s katero je sklenila pogodbo, je družba Intergas, še poroča časnik.

Steklarna Rogaška: Ne gre za sadro iz Steklarne Rogaška

Iz Steklarne Rogaška so  potem ko je časnik Večer poročal, da je analiza bele snovi na kmetijskih površinah na Koroškem pokazala, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz slatinske steklarne in ki tudi do 33-krat presega dovoljene vrednosti svinca, presežene pa so tudi vrednosti kroma - sporočili, da "glede na navedbe, da najden material na koroških poljih vsebuje 33-krat presežene vrednosti svinca in presežene vrednosti kroma sklepamo, da ne gre za sadro iz Steklarne Rogaška".

"Kot dober gospodar pa je tudi Steklarna Rogaška v prisotnosti inšpektorice za kmetijstvo vzela vzorce na Koroškem in jih predala v kemijsko analizo neodvisnemu laboratoriju. Rezultati še niso znani. Prav tako ni zaključen noben inšpekcijski postopek, zato vas pozivamo, da pred končanimi postopki ne prejudicirate ugotovitev," so sporočili medijem.

Pojasnili so, da v proizvodnem procesu v steklarni nastaja sadra ali mavec, ki je po kemijski sestavi kalcijev sulfat. Sadra nastaja v procesu nevtralizacije odpadne žveplove kisline z apnom.

"Sadra, ki nastaja v Steklarni Rogaška, je registrirana kot kemikalija pri Evropski agenciji za kemikalije. Pripadajoči varnostni list, ki je del registracijske spremne dokumentacije, navaja, da snov nima nevarnih lastnosti za okolje," so zapisali.

Dodali so, da je zadnja kontrolna analiza sadre z 18. februarja letos pokazala, da je vsebnost svinca in kroma nizka (pod mejo detekcije analizne metode), "kar je pričakovano, saj Steklarna Rogaška v proizvodnji stekla že od leta 2020 ne uporablja več svinčevega oksida, prav tako pa se kromov oksid ne uporablja pri proizvodnji".

Potrdili so, da Steklarna Rogaška sadro prodaja podjetju Intergas kot ostanek od proizvodnje. "Kupec se je pogodbeno zavezal, da bo v celoti odgovorno in v skladu z vsakokrat veljavno zakonodajo ravnal s sadro in poskrbel, da bo pri končnih uporabnikih dejansko uporabljena kot stranski produkt," so zapisali.

Prav tako je bilo v pogodbi dogovorjeno, da Steklarna Rogaška ne prevzema nobene odgovornosti do tretjih oseb za kakršnekoli napake, odškodninske zahtevke ali podobno, ki bi se nanašali na prevzeto sadro, so dodali.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (111)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Michel Franco HD
01. 04. 2022 12.16
+1
Eto ti domače in lokalno. Vse povsod sranje od sranja. Pol pa ti prodajajo pod pretvezo,da je lokalno bolj zdravo.
rcarlos
31. 03. 2022 21.59
+1
Da mi rečejo, da morem ta prah odstranit iz njive, ga grem še isti moment zaorat :D ... Naj grejo pobirat to tisti, ki so jim to prodali :) ... Mi še z umetnimi gnojili ne bomo letos gnojili ker je šlo x4 vse gor in na neki srednji kmetiji, kjer si letno za gnojila zapravil cca. 2000€, po novem bi za gnojila dal čez 8000€, letni dohodek pa isti oziroma glede na ceno goriva manjši, odkupne cene mleka in mesa pa iste... Naj se lepo hebejo, bomo meli za samooskrbo in lokalno prodali na črno, pa če pou Slovenije strada... Na koncu bodo itak kmetje vsega krivi, pa tudi če jih je nekdo drug okol prneso, tak je to na koncu :)
Carpediem32
01. 04. 2022 08.39
+3
Zakaj? Če nekaj stresaš po njivi, moraš vedeti, kaj je to. Pa še enkrat ponavljam: mineralna gnojila zemljo izčrpajo, uporabljati je treba organska gnojila. To bi morali kmetje že vedeti, saj imajo agrarne svetovalce.
cini?no
01. 04. 2022 13.05
+1
Zaradi tega rZmisljanja pač uvažamo pa če gre zato kmet na boben pa kaj
Millady
31. 03. 2022 21.58
+2
Domače je domače..:)
kapetan
31. 03. 2022 21.50
+2
To očistit, temeljito tako, da ostraniš zemljo, odpeljat na uničenje. Vse stroške sanacije naložit kmetu in kazen. Pa vidimo, če se ponovi. Tako rešujejo take probleme v Ita.
JohannDoe
31. 03. 2022 21.18
+5
@periot "Novodobni kmetje živalim niti čistijo ne živali v dreku pol leta in več!" --------- Kot vsak posel. Treba je optimizirat stroške in delo pa maksimirat profit. Če pa še trgovci pomagajo s tem, da je "profit" samo za preživetje, je pa sploh motivacija še večja.
2fast4
31. 03. 2022 21.14
+7
Ekološka predelava, če verjameš... Važno da nima sosed večji kombajn od mene,pa da se vozimo na kurilno olje po njivah in dobivamo subvencije in trošarine povrnjene....
periot22
31. 03. 2022 21.13
+1
Novodobni kmetje živalim niti čistijo ne živali v dreku pol leta in več!
Malek
31. 03. 2022 21.13
+4
Kupujte Slovensko, slovenski kmetje poskrbimo, da boste z malo hrane postali tezji
periot22
31. 03. 2022 21.12
+1
Kupujemo tuje ker domače je strup bio in eko dreko!
JohannDoe
31. 03. 2022 21.15
+3
Tuje, ja. Tam je pa "sploh" zelo drugačno. Industrijsko in masovno pridelano v Italiji, Španiji, na Madžarskem. Da ne omenjamo raznega romunskega in poljskega mesa... čeprav tisto bolj konča kot "domače".
rcarlos
31. 03. 2022 21.54
+4
Johann škoda zgubljat cajt za tte blokovske pametnjakoviče :D ... To so pacienti, ki mislijo, da se v Španiji in ostalih državah pa vse EKO prideluje in majo kljub temu enormno proizvodnjo haha :D ... To so ovčke, ki pač vedo, da je mleko v tetrapaku iz hofra bolj zdravo in "čisto" kot mleko direkt iz umazane krave :D ... Socialnamajstri so to :D
JohannDoe
31. 03. 2022 21.12
+2
Pustimo zdej, da bo dež to "spiral" v hrano, ki bo končala na naših krožnikih. Še vodo iz podtalnice bomo pili "osvinčeno". Ni čudno, da je v tej državi vedno več retardiranih (in jih ena četrtina po mednarodnih raziskavah ne zna brat, čeprav so se učili). Svinec namreč povzroča tudi to.
janez Kovač 1
31. 03. 2022 20.51
+6
In potem kmetje govorijo,da je slovenska hrana zdrava!
JohannDoe
31. 03. 2022 21.06
+2
TEHNOVED
31. 03. 2022 20.50
+1
podobno kot fekalno blato ni bilo iz čistilne tudi tu sadra ni iz steklarne!
Malek
31. 03. 2022 20.48
+9
Kdor pozna direktorja Intergasa, potem ve , da je je sadra povsod drugod, samo tam ne, kjer bi morala biti, so se že določene inštitucije z njim ukvarjale, v bistvu kar vse, od krim, do ostalih. Je pa zanimivo, da so kmetje izgubili spomin, kje so to sadro dobili, pa še zastonj je menda bila. Koroške novice pišejo, da je med njimi eden večjih koroških kmetov, ki je tudi največji proizvajalec mleka. A so zato subvencije, da trosite strup?
JohannDoe
31. 03. 2022 21.08
+3
Subvencije so zato, da kmet in njegova firma naredi biznis, ne zato, da boš ti jedel zdravo. Večina subvencj EU tud gre v multinacionalke in velike firme in ne neke male kmete in družinske kmetije, s katerimi se mi tako radi identificiramo. To je kmetijska politika in strategija EU. In z njo naše države.
PomisliNaSonce
31. 03. 2022 20.11
+6
A zdej bo dež veselo spiral to v tla in vodovode...pa a jih ne mislite polovit takoj pa pozapret te barabe...to je zrelo za dosmrtno
PomisliNaSonce
31. 03. 2022 20.07
+5
A 44 hektarjev so zavarovali zdej z folijo....to je škode še pa še
janez krstnik1
31. 03. 2022 19.57
+7
Če imajo pogodbe iz bosne in slovaške je skoraj sigurno fiktivni posel, material pa vsepovsod samo na deponijah ga ni.
janez krstnik1
31. 03. 2022 19.55
+5
Če bo dosti svinca v zemlji bo pridelek težji 🤣🤣🤣🤣, pa kot bio bodo prodajali😡
spermi?
31. 03. 2022 19.45
+1
Korošci so vedno bili nekaj posebnega
User2137037
31. 03. 2022 21.17
+2
Killer999
31. 03. 2022 18.58
+2
Do zdaj so trosil ometno gnojilo pa se tega so predoziral nikoli se nebodo naucili malo je veliko kaj sele razumeli da unicujejo naravo in zdravjr ljudi
lojze3
31. 03. 2022 19.22
+2
Ti kar kupuj nizozemsko zelenjavo, česen in fižol pa kitajski, je ful zdravo
janez krstnik1
31. 03. 2022 20.02
+0
Lojza, saj slovenski ni daleč ali pa je še slabši, če ni nadzora in če kupec ne preverja, potem je važna samo kvantiteta in zaslužek. Kar pri mleku poglejte, koliko kmetov pije svoje mleko, velika večina glavnih pridelovalcev mleka, za domačo uporabo kupuje že predelano mleko (je malo prečiščeno in razredčeno), zakaj le, ker vedo kaj dajejo v krmo in mleko.
pingo91
31. 03. 2022 18.46
+13
Domače in bio je lahko samo iz domačega vrta, vse ostalo je... milo rečeno sumljivega izvora