Na včerajšnji seji mestnega sveta Mestne občine Maribor so se na dnevnem redu seje znašle tudi napovedane podražitve, ki so v minulih tednih dvignile predej prahu med mariborsko javnostjo.

Mariborski župan Saša Arsenovič je tako že uvodoma ob pričetku seje dejal: “Razumem dileme svetnikov, saj se z njimi na človeški ravni soočam tudi sam. Predlogi niso namenjeni predlogu kandidata župana, ampak gre za mesto v celoti. Stojimo na velikem razpotju zaradi nesprejetega proračuna do sedaj. Pred nami so priložnosti, morda največje v zadnjih tridesetih letih, hkrati pa se v svetu odvijajo izjemne spremembe, ki jih občutimo vsi.”

Podražitev bi blažili s paketi vozovnic

Ker so vse od trenutka, ko smo mediji po srečanju z mariborskim županom, obelodanili napovedane podražitve, te v javnosti dvignile precej prahu, je danes Arsenovič poskušal zadevo vsaj nekoliko omiliti. Spomnimo, napovedana je bila podražitev vrtcev, dražji naj bi bil tudi potniški promet, višje cene storitvene pristojbine za čiščenje odpadnih voda na Centralni čistilni napravi Maribor, obenem pa bi bilo uvedeno plačevanje parkirnine ob sobotah. Mariborski župan je tako mestnim svetnikom pojasnil, da uvedbe parkirnin ob sobotah zaenkrat ne bo, napovedane podražitve vozovnic, predvsem krožne kabinske žičnice, pa vsaj Mariborčanov ne bi udarile po žepu, kot je bilo sprva predvideno. Za meščane Maribora je namreč predlagal 30-odstotni popust, zgled naj bi bila sosednja Hrvaška.

V zadnjih letih smo prekomerno v višini pet in pol milijonov prekomerno financirali krožno kabinsko žičnico. S tem denarjem bi lahko zgradili dva nova vrtca. Enkrat moramo postaviti jasne meje, kaj občina mora in predvsem kaj zmore. Iščemo vse možne prihranke in pomoči,” pa je dejal podražitev gondole Arsenovič utemeljil na srečanju z novinarji pred sejo.

Cena enosmerne vozovnice za krožno kabinsko žičnico naj bi se iz štirih evrov dvignila na 10,5, povratna vozovnica pa s šestih na 19,90 evra. Dražja bo tudi vožnja z mestnimi avtobusi. Cena vozovnice v predprodaji za eno vožnjo naj bi se podražila za 30 centov, na 1,30 evra, mesečna vozovnica bi bila dražja za 20 odstotkov.

Predlog mariborskega župana za omilitev posledic podražitev so bile tako ugodne kombinirane vozovnice, zato je tudi danes župane primestnih občin pozval, da tudi same poskrbijo za subvencionirane nakupe vozovnic za svoje občane.

Za ublažitev višjih stroškov vozovnic so sicer pripravili tudi ugodnosti na področju nakupa kuponskih in mesečnih vozovnic, prav tako tudi letnih vozovnic. Uvajajo tudi poseben tip vozovnice “parkiraj in presedi”, ki bo omogočala ugodno parkiranje ob hkratni uporabi javnega prevoza. S podaljšanim intervalom ene vožnje so to raztegnili z novo ceno vozovnice na 75 minut.

Svetniške skupine so se strinjale s preklicem podražitev

Napovedane podražitve so, kljub utemeljitvi župana, med svetniškimi skupinami sprožile nestrinjanje, predvsem z višino novih zneskov, ki bi bili za marsikoga previsoki. Glede popusta za nakup vozovnic gondole so nekateri izražali dvom, da je takšna rešitev sploh v skladu s slovensko in evropsko zakonodajo, ker bi lahko diskriminirala ostale obiskovalce Pohorja.

Evropska zakonodaja tega ne dopušča in glede na to, da se od torka do danes ni spremenila, verjamem, da ta poteza ni bila pripravljena dovolj taktično. Gre za rizik, da se lahko vsi tisti, ki ne bodo dobili subvencije, zgrnejo na MOM in to lahko pomeni veliko finančno breme, ker bodo zahtevali enako ceno,” je svoje pomisleke izrazil Igor Jurišič iz Stranke mladih – Zeleni Evrope.

Svoje nestrinjanje so poleg Stranke mladih – Zeleni Evrope izrazili tudi v Listi za pravičen razvoj MČ in KS, umik podražitev z dnevnega reda seje pa je podprla tudi Lista Franca Kanglerja – Nova Ljudska Stranka Slovenije, ki bo po združitvi s SDS ustanovila novo svetniško skupino z 12 svetniki. 

Župan je sicer umiku nasprotoval, saj je bilo po njegovem mnenju vloženega “preveč truda v smeri branja in sprejetja“, občina pa naj bi se trenutno nahajala v precejšnjem “finančnem krču“.

V minulih dneh je močno odmeval tudi odziv mariborskih svetnikov iz vrst Gibanja Svoboda, ki so jasno izrazili nestrinjanje z napovedanimi podražitvami in županovo “nezmožnostjo ohranjanja konstruktivnega dialoga pri zadevah, ki so pomembne za naše mesto“. Očitali so mu predvsem nesmotrne podražitve, ki bi za prebivalce pomenile dodaten udarec, hkrati pa so izpostavili tudi, da se zaradi različnih pričakovanj glede obravnave mestotvornih vsebin ne vidijo z njim v skupni koaliciji.

Mestni svetniki so bili tako pri nasprotovanju predlogom o podražitvah uspešni, zato do teh ne bo prišlo. Podražitve bodo tako po besedah Arsenoviča mariborsko občino stale dodatnih pet milijonov letno.

Glede prodaje Farmadenta enotni

Mestni svetniki pa so na včerajšnji seji odločali tudi o prodaji poslovnih deležev v družbi Farmadent.  “Če ne podprete prodaje, ocenjujemo, da bi lahko prišlo do izgube premoženja za lastnike, velike gospodarske škode, ob tem pa bi nastopila socialna problematika, saj so ogrožena mesta v Farmadentu in hčerinski družbi GoPharm, “ je pred glasovanjem dejal Jurij Pivka, direktor Farmadenta.

Svetniki so sklep o prodaji Farmadenta podprli s 23 glasovi za in 14 proti.

Arsenovič je obžaloval, da se za prodajo niso odločili že pred nekaj leti, potem ko so že v proračunu za leto 2021 načrtovali deset milijonov evrov iz tega naslova, a je k nižji kupnini prispevalo tudi nekoliko slabše poslovanje nekoč najbolj dobičkonosne občinske družbe.

Če bo posel odobril tudi varuh konkurence, bo podjetje, ki se ukvarja z veleprodajo zdravil in medicinskih pripomočkov, prešlo v last Salusa, ki bo za to občinam, glede na njihove deleže v družbi, odštel 8,46 milijona evrov.

Ker mariborska občina še nima sprejetega letošnjega proračuna, na februarski seji so ga namreč s težavami potrdili v prvem branju, so mestni svetniki danes sprejeli sklep o začasnem financiranju občine v obdobju med aprilom do konca junija oziroma do sprejetja proračuna. Med drugim pa so podprli tudi predlog o spremembi Odloka o turistični taksi in promocijski taksi v Mestni občini Maribor. Ta bo tako namesto sedanjih dveh znašala dva evra in pol, kar bo skupaj s promocijsko takso pomenilo 3,13 evra na dan. Na tak način bi lahko v občinsko blagajno pridobili dodanih 140 tisočakov letno.