Vikingi niso osvojili Slovenije, mojstrovina Šeška za veliko zmago

Slovenska nogometna reprezentanca je na tekmi 5. kola lige narodov na štadionu Stožice premagala Norveško in se dvignila z dna lestvice (2:1).
Fotografija: Benjamin Šeško (desno) se je izkazal z mojstrskim zadetkom za končnih 2:1. FOTO: Leon Vidic/Delo

Slovenci so tekmo začeli z napadalno navezo Benjamin Šeško-Andraž Šporar, selektor Matjaž Kek pa je Petra Stojanovića z desnega boka obrambe pomaknil višje proti sredini igrišča, za hrbtom standardnega člana Empolija pa je priložnost dobil Žan Karničnik, medtem ko je na drugem boku ob Jaki Bijolu in Mihi Blažiču dvoboj začel branilec Maribora Gregor Sikošek. Na sredini igrišča so dvoboj začeli tudi Adam Gnezda Čerin, Jasmin Kurtić in Benjamin Verbič, medtem ko je gostujoči strateg Ståle Solbakken stavil na oba največja zvezdnika, vezista Martina Ødegaarda in napadalca Erlinga Haalanda v postavitvi 4-3-3.

Domača enajsterica je dvoboj začela pogumno in Verbič si je v 2. minuti priigral obetaven položaj znotraj kazenskega prostora, a zelo slabo pomeril v naročje norveškega vratarja Ørjana Nylanda. Norvežani tekme niso začeli najbolje, tako je Nyland po podaji enega izmed svojih soigralcev povsem zgrešil žogo in Slovencem v 4. minuti omogočil kot, po katerem je do strela pred norveškim vratarjem prišel Šporar, a ni zadel, bil pa je tudi v prepovedanem položaju.

V 11. minuti pa se je kljub redkim nevarnostim pred slovenskimi vrati zatresla Oblakova mreža, ko je po prostem strelu s strani Leo Skiri Østigård neoviran zadel z glavo, a belgijski sodnik Lawrence Visser zadetka ni priznal zaradi prekrška v skoku. Slovenski nogometaši so nato še nekajkrat dobro pritisnili na norveško zadnjo vrsto, Nyland je bil spet neprepričljiv in v enem od napadov blizu temu, da bi »podal« Šešku. V 24. minuti pa velika priložnost za goste, spet je bil Østigård najvišji po predložku s strani, Oblak pa je izvrstno ustavil njegov strel z glavo iz neposredne bližine, nato je spretno in srečno žogo v kot poslal Kurtić.

Haaland v prvem polčasu skoraj neviden, v drugem takoj udaril

Po krajšem zatišju je do strela v 32. minuti z roba kazenskega prostora prišel Karničnik, ki pa z levico ni bil blizu želenemu cilju. Tako je bilo tudi štiri minute kasneje na drugi strani, ko je prvič slovenski obrambi konkretneje ušel Haaland in v težkem položaju izvrstno pomeril proti bližnji vratnici, a zadel le zunanji del mreže, povsem blizu stičišča vratnice in prečke. Slovenija je v zadnjih minutah prvega polčasa povsem prepustila pobudo vikingom, ki pa si niso priigrali konkretnejše priložnosti oziroma vedno znova naleteli na borbeno posredovanje katerega od domačih branilcev. Tako je bilo vse do 45. minute, ko je po prostem strelu spet osamljen ostal Østigård, a spet meril točno v Oblaka.

Andraž Šporar je po podaji Šeška iz neposredne bližine izenačil na 1:1, čestita mu Jasmin Kurtić, ki tako kot ljubljanski napadalec ne bo smel igrati na odločilnem dvoboju za obstanek v skupini na Švedskem. FOTO: Leon Vidic/Delo

To je bilo tudi zadnje razburljivejše dejanje prvega polčasa, v drugega sta se ekipi podali v nespremenjeni zasedbi. Haaland, ki je s pobegom takoj opozoril slovensko obrambo, a nato slabo podajal na nasprotni bok, pa je že v naslednjem napadu zadel za vodstvo. Karničnik je slabo izbijal žogo pred Oblakom in zadel Tarika Elyounoussija, žoga se je odbila do Haalanda, ki ni grešil in hladnokrvno matiral slovenskega vratarja za norveških 1:0. Haaland je v 50. minuti prišel do novega strela, tokrat z okoli 20 metrov z desnico, s katero je nekaj minut prej premagal Oblaka, ki pa mu tokrat ni bilo potrebno posredovati.

Šporar po rumenem kartonu zatresel mrežo

Šoka po prejetem zadetku so se Slovenci vendarle precej hitro otresli in uspeli sestaviti nekaj obetavnejših akcij. Najlepšo priložnost so jim ponudili Norvežani sami po napaki na levem boku in prodoru Stojanovića v 54. minuti, po katerem je Verbič po podaji Šeška spet streljal zelo slabo. V 58. minuti je po ostri podaji Kurtića, ki je sledila podaji iz kota, do strela znotraj kazenskega prostora prišel Blažič, a meril občutno previsoko. V 61. minuti je prvi za menjavami posegel gostujoči strateg Solbakken, ki je opravil kar dvojno, a je Haaland v lovu na dokončno potrditev prvega mesta v skupini in napredovanja v najvišji rang lige narodov ostal na igrišču.

V 64. minuti je po dobrem delu Šeška izvrstno skozi norveško obrambo prodrl Stojanović, a nato mu je žoga ušla in je Ljubljančan padel prek vratarja Nylanda. Ostri protesti slovenskih nogometašev, porumenela sta tako Stojanović kot Šporar, so slednjemu tudi odvzeli nastop na Švedskem v zadnjem kolu. A ravno Šporar je bil tisti, ki je poravnal izid v Stožicah, potem ko je po dolgi žogi pobegnil Šeško in odlično podal pred vrata, kjer je nekdanji napadalec Olimpije pospravil žogo v mrežo za 1:1. Sledila je tudi menjava v slovenski vrsti, Sandi Lovrić je že v 72. minuti zamenjal Verbiča. V 74. minuti je sicer porumenel še Kurtić, ki je ravno tako odpadel za dvoboj s Švedi po prekršku na sredini igrišča.

Norvežani so nato z novo napako v 75. minuti omogočili novo lepo priložnost domači izbrani vrsti, Šeško je podobno kot pri izenačujočem golu pobegnil branilcem, a tokrat sam pomeril točno v naročje Nylanda, čeprav se mu je spet obetavno ponujal Šporar. V 77. minuti so Norvežani spet zapretili z nevarnim strelom Mortna Thorsbyja z roba kazenskega prostora, Oblak je bil na mestu, nato pa je Mats Møller Dæhli pomeril prek vrat. Odgovor Slovenije je bil spet silovit, sveži Lovrić je z okoli 25 metrov le za las pomeril čez prečko. Norvežani so bili prek Møller Dæhlija nevarni tudi v 80. minuti, a je po odbijanju žoge znotraj kazenskega prostora Norvežan spet streljal preslabo.

Šeško poskrbel za delirij na tribunah

Toda nato je sledila 81. minuta, ko je po dolgi žogi slednjo s pravo malo mojstrovino ukrotil Šeško in jo z volejem z okoli 20 metrov poslal tik ob norveško vratnico za popoln preobrat. Začela se je norveška ofenziva, v 88. minuti je po kotu z glavo mimo vrat z ugodnega položaja pomeril Østigård. Sledila je nova menjava na slovenski strani, Šporar je prepustil mesto neutrudnemu tekaču Domnu Črnigoju. Po začetku štirih minut sodnikovega dodatka igralnega časa je v svojem kazenskem prostoru za dlje časa obležal Karničnik, Kek je v 93. minuti v igro poslal še Jona Gorenca Stankovića in Davida Brekala, medtem ko je Karničnik po silovitem trčenju s tekmecem igrišče zapustil na nosilih. Že globoko v sodnikovem podaljšku je okrvavljen obležal tudi Blažič, Slovenija pa je zdržala za prvo zmago v letošnji sezoni lige narodov.

Slovenska vrsta po petih kolih v skupini B4 ni več na zadnjem mestu. Zbrala je pet točk, dve manj ima Švedska, Srbija je pri sedmih, vodilna Norveška pa ostaja pri desetih. Prvo mesto vodi v ligo A, zadnje pa v ligo C. Slovenija se je z Norveško nazadnje merila junija in v Oslu igrala 0:0, sicer pa je pred tem z njo na devetih tekmah iztržila eno zmago, dva remija in šest porazov.