Slovenija

Zaposleni na diplomatskem predstavništvu in predstavnika delegacije predsednika vlade zapustili Ukrajino

Kijev, 26. 02. 2022 08.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
6

Po mučnih urah je zaposlenim na slovenskem veleposlaništvu v Ukrajini in dvema predstavnikoma delegacije predsednika vlade, ki sta tja šla pred njegovim napovedanim, nato pa prestavljenim obiskom, uspelo zapustiti državo, ki jo pretresa vojna. Koliko Slovencev je še v Ukrajini medtem ni znano, pristojni pa opozarjajo, da v Ukrajini ni območja, kjer ne bi bilo možnosti napada.

Kijev, Ukrajina
Kijev, Ukrajina FOTO: Shutterstock

Slovenija se je po nekaj negotovosti nato le lotila umika slovenskega diplomatskega osebja in članov delegacije, ki sta obtičala v Kijevu. Načrt je bil, da  jih bodo najprej premestili v eno od sosednjih varnih držav, kar se je zdaj torej zgodilo.   

Informacijo je potrdil tudi zunanji minister Anže Logar. Sporočil je, daje "konvoj slovenske skupine diplomatskih uslužbencev in dveh predstavnikov kabineta predsednika vlade uspešno prispel na ozemlje EU".

Logar se je ob tem zahvalil Slovaški, vsem zvezam ter krizni celici. Dodal je, da bo veleposlanik v Kijevu Tomaž Mencin nadaljeval z izvajanjem svojih diplomatskih nalog.

O tem, zakaj sta predvsem dva člana delegacije predsednika vlade v Ukrajino potovala še ta teden, so sicer ta teden razpravljali tudi poslanci na zaprti seji odborov za zunanjo in obrambno politiko Državnega zbora. Opozicija je prepričana, da je predsednik vlade ravnal neodgovorno in da je imel dovolj podatkov, da obiska Ukrajine ne bi smel načrtovati. Sicer pa so bili na sejah enotni glede obsodbe ravnanj Rusije.  

Medtem je Andrej Šter z Ministrstva za zunanje zadeve te dni opozoril, da v Ukrajini ni območja, kjer ne bi bilo možnosti napada. Potovalne razmere so zelo otežene. 

Kot so sporočili z Ministrstva za zunanje zadeve, točnega števila slovenskih državljanov, ki so trenutno v Ukrajini, ne morejo posredovati, saj slovenski državljani Ministrstvu za zunanje zadeve niso dolžni sporočati svojih odhodov v tujino oziroma iz države: "Ocenjujemo, da jih je v Ukrajini še nekaj deset. V zadnjih dneh se stopnjujejo klici na konzularni sektor Ministrstva za zunanje zadeve, pri katerih gre večinoma za prošnje po informacijah glede varnosti potovanj v sosednje države in razmer v Ukrajini."

Kot smo že poročali, pristojni Slovencem, ki so v Ukrajini, sporočajo, naj imajo ves čas pri sebi veljaven osebni dokument, priskrbijo naj si zadostne zaloge hrane in vode, če nameravajo potovati z avtom, pa naj imajo pri sebi tudi dovolj goriva, saj lahko pričakujejo pomanjkanje teh dobrin.  

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3