Foto: AP
Foto: AP

Kavčič in Marlene F. (nemški mediji polnega imena ne navajajo) sta se na začetku leta odpravila v Sindžar, kjer sta za potrebe reportaže raziskovala življenjske razmere iraške manjšine Jezidov.

Slovenske oblasti so iraškim sporočile, da gre za novinarja in da želijo z njim vzpostaviti stik.

Po besedah vodje konzularne službe na MZZ-ju Andreja Štera so v Bagdad sporočili, da gre za slovenskega državljana in da ima veljavno novinarsko izkaznico.

"To pomeni, da je novinar oz. da če je dvom o tem, lahko potrdimo, da je novinar, in da želimo izvedeti, kaj mu očitajo, kako lahko razjasnimo kakšno stvar, če je dvom, in da želimo z njim vzpostaviti stik," je povedal Šter za Radio Slovenija.

"Po treh dneh odziva ni oz. je tipičen odziv Iračanov – da bo pogovor o tem mogoč na začetku prihodnjega tedna."

Neuradno smo na MMC-ju dobili podatek, da naj bi bila oba novinarja zaprta v Bagdadu, kot razlog za aretacijo pa se omenja pretečeni vizum.

Sodelavci na Radiu Študent so že v nedeljo izrazili zaskrbljenost, da aretirani novinar nima možnosti komuniciranja, saj so bili z njim nazadnje v stiku v torek. Radio Študent je o aretaciji obvestil tudi Društvo novinarjev Slovenije (DNS), ki je stopilo v stik z mednarodnimi novinarskimi organizacijami.

Kavčič, samostojni novinar in sodelavec Radia Študent, je v Sindžarju pripravljal reportažo o manjšinski skupnosti Jezidov. Skrajna sunitska skupina Islamska država je leta 2014 na gori Sindžar izvedla genocid nad Jezidi. Pobitih je bilo 5000 ljudi, 400.000 je bilo razseljenih, še danes pa je pogrešanih oz. zasužnjenih najmanj 2800 jezidskih žensk in otrok, navaja humanitarna mreža Relief Web.

Na severu Iraka je sicer pred tednom dni Turčija začela vojaško operacijo. Zračna in kopenska ofenziva je po navedbah Ankare uperjena proti Delavski stranki Kurdistana (PKK), ki jo Turčija uvršča med teroristične organizacije.