V Kopru so prvič pripravili praznovanje japonskega novega leta - Kagami biraki

Istrska javnost je po zaslugi domačih judo klubov včeraj prvič dobila vpogled v delček japonske tradicije ob prehodu v novo leto. Na OŠ Antona Ukmarja so namreč pripravili Kagami biraki - praznovanje novega leta po japonsko.

Gostje prireditve Kagami biraki so v družbi samuraja s kladivi 
prelomili leseni pokrov soda s sakejem. Foto: Ilona Dolenc
Gostje prireditve Kagami biraki so v družbi samuraja s kladivi prelomili leseni pokrov soda s sakejem. Foto: Ilona Dolenc

KOPER > Kagami biraki je tradicionalna japonska slovesnost, ki jo pripravijo 11. januarja ob prehodu v novo leto. Izraz prevajamo kot “odpiranje ogledala”. V mitski zgodbi o nastanku Japonske ima ob dragulju in meču namreč pomembno simbolno vlogo tudi ogledalo. “Ko pogledaš vanj, vidiš svojo dušo. Japonsko izročilo pravi, da so ga vsi vladarji imeli s seboj, da bi jim ogledalo, ko so pogledali vanj, povedalo, ali delajo dobro ne zase, temveč za druge, za družbo. Morda bi to veljalo prenesti tudi v slovensko politiko,” je svoji razlagi hudomušno pristavil Mojmir Kovač, judo mojster in zanesenjak, ki je med najbolj zaslužnimi za včerajšnjo prireditev.

Pred polnimi tribunami telovadnice OŠ Antona Ukmarja so prikaz japonske tradicije združili s predstavitvijo veščin judoistov iz slovenske Istre - od najmlajših in najštevilčnejših članov judo vrtca do članov inkluzivne skupine juda in veteranov - ter gostujočih judoistov iz Italije in Hrvaške. Ob prisotnosti japonskega veleposlanika v Sloveniji Hiromichija Matsushime, predsednika Judo zveze Slovenije Lovrencija Galufa, koprske podžupanje Mateje Hrvatin Kozlovič, predsednika Judo zveze FJK Sandra Scana in drugih pomembnih gostov so najbolj izkušeni judoisti poskrbeli tudi za prikaz kat Go no in Ju no, pri čemer je ena namenjena krepitvi moči in vzdržljivosti, druga pa gibljivosti in gracioznosti.

Kot je dejal častni predsednik Judo kluba Koper Ivo Marinič, “s prireditvami, kot je Kagami biraki, dokazujemo, da je judo za nas veliko več kot samo samo šport, judo je vzgoja, kultura, zabava, druženje, pomoč, srečevanje prijateljev in sodelovanje ter praznovanje”. Spomnil je, da so prve korake juda v Kopru opravili že leta 1970 in odtlej razvili razvejano judo dejavnost, ki je prisotna v vseh štirih istrskih občinah.

Veliko zanimanja, zlasti med najmlajšimi, je včeraj pritegnil judo mojster Michele, ki je prikazal veščino pisanja japonskih pismenk, še bolj pa so otroci izbuljili oči, ko je ob zvokih tolkal ljubljanske skupine Doten Taiko v telovadnico vstopil japonski samuraj. Skupaj z veleposlanikom in drugimi gosti je izvedel obred, ki spremlja Kagami biraki: z lesenimi kladivi so prelomili lesen pokrov, ki je prekrival sod s sakejem. Po tradiciji se ta ob novem letu nato postreže v posebnih skodelicah.


Najbolj brano