DL: Mestno jedro - Že prve ovire na poteh ob Rinži

16.10.2021 | 12:50

Razprava o idejnem načrtu je bila na trenutke zelo polemična in tudi odklonilna. (foto: M. G.)

Razprava o idejnem načrtu je bila na trenutke zelo polemična in tudi odklonilna. (foto: M. G.)

Dolgoročna strategija ureditve središča mesta tudi ob vodi – Poseg v habitat bi lahko pregnal vodomca – Vrtovi in zelene površine so v lasti občine – Denar za projekt še v zraku

Eden izmed idejnih projektov, s katerimi želijo dati drugačno, prepoznavnejšo podobo mestnem jedru Kočevja, je tudi predstavljen projekt ureditve levega brega reke Rinže od športne dvorane do čistilne naprave. Pas, ki je po namenski rabi opredeljen kot zelena obrežna površina, meri 24 tisoč kvadratnih metrov, dolg pa je 1,6 kilometra.

V Gaju ob spodnji dvorani, kjer naj bi se pot približevala reki, naj bi s posegom samo nudili podporo športnim vsebinam, enako bo tudi na območju skulptur nasproti knjižnice. Pod vrtcem bo urejena varna povezana pot – brez prečkanja parkirišč in ceste, pri tržnici naj bi ustvarili malo bolj urbani stik z vodo, ki bi ponujal dodatne površine za stojnice in druge inštalacije. Na tem delu naj bi ukinili parkiranje in odlaganje smeti. Ob Tesarski ulici je treba prek vrtov narediti stik blokovskega naselja do javne poti, ambiciozna ureditev je predvidena tudi v parku pred zapornicami, kjer bi uredili vse potrebno za kak večji dogodek, saj to prostor dovoljuje. Pri čistilni napravi bo preprosta parkovna ureditev stanovalcem nudila druženje, tudi prostor za piknik, igro mladine in otrok. Je pa želja, da bi s projektom nadaljevali vse do Mestnega loga, saj je to območje strateško opredeljeno tudi v občinskemu podrobnemu načrtu.

A pot do priprave idejne zasnove do dejanskega projekta za izvedbo, ki bo podlaga za kandiranje za sredstva na razpisu lokalne akcijske skupine – po optimističnih predvidevanjih bi se to lahko zgodilo prihodnje leto, dela pa bi stekla leta 2023 – ne bo lahka oziroma bo tlakovana s številnimi podrobnostmi, kar je nakazala tudi razprava ob predstavitvi zasnove, ki so jo pripravili pod streho tukajšnje tržnice.

Nekateri lastniki parcel ob načrtovani trasi in tudi Muhamed Delić, predstavnik Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije, sekcije od Kolpe do Barja, so ugovarjali tako pripravljenemu projektu, sploh brez vnaprejšnjega usklajevanja z društvom, kar velja tudi za obnovo brežine Rudniškega jezera, na katerem gnezdijo številne vrste ptic. Če pride do temeljitega posega v njihov habitat, zlasti pri Športnemu parku in ob zapornicah na Rinži, se bodo tiste ptice, ki na Kočevskem gnezdijo v manjšemu številu – izpostavil je vodomca – gotovo odselile.

»Nove načrtovane poti ob vodi bodo samo pridobitev za lastnike psov, ki jih je v mestu čedalje več. Na klopeh se bodo zbirali tudi nepridipravi, hrup in vandalizem pa bosta dodatno zaposlovala policijo. Oprostite, ampak zame tam sprehod ne bo varen,« je ob predstavitvi projekta pripomnila starejša gospa iz Tesarske ulice. Umeščanje sprehajalnih površin bo vplivalo tudi na kakovost življenja v blokovskih naseljih, nekateri lastniki bodo ostali brez vrtičkov. »Vse kaže, da bo treba prodati hišo. Vsa ta navlaka, govorijo tudi o prostoru za piknik, ki naj bi ga postavili, bo obremenila okolje. Jaz se v njem na bom znašel,« je bentil možakar, ki se je pozneje nekoliko sprijaznil z vsem skupaj in dejal, da bodo stopili skupaj in pri snovanju dokončnega projekta iskali najboljše rešitve.

»Raje odpravite hrup strojev na čistilni napravi, še posebej, ko se ob izpadu električne napeljave vklopi agregat. Že leta in leta prenašamo neznosno ropotanje. Zdaj pa še razkosanje pasu ob vodi. Le za kaj in koga,« se je spraševal občan iz naselja Mestni log. Vse pripombe je sproti zapisovala Katarina Iskra, projektantka iz Ljubljanskega urbanističnega zavoda, ki je skupaj s krajinsko arhitektko Urško Kranjc pripravila idejno zasnovo, podžupan Gregor Košir pa je dejal, da je bila takšna predstavitev prva in seveda tudi koristna. Podana nasprotna mnenja in pobude bodo namreč preučili in v nadaljevanju z občani na vsaki točki, na kateri je predviden poseg, skušali najti rešitve. »Najobčutljivejši del na trasi so vrtovi, ki so v lasti občine. Najemniki z njimi upravljajo začasno,« jih je spomnil Košir in dodal: »Vse, kar delamo, je v interesu ljudi.«

Članek je bil objavljen v 32. številki Dolenjskega lista 12. avgusta 2021

M. Glavonjić

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava