27. mednarodni festival filma za otroke in mlado občinstvo Schlingel (Internationales Filmfestival für Kinder und junges Publikum Schlingel) se začenja danes in bo trajal do 15. oktobra.

Festival od leta 1996 organizirajo v mestu Chemnitz, med letoma 1953 in 1990 znanem kot Karl-Marx-Stadt. Foto: Schlingel
Festival od leta 1996 organizirajo v mestu Chemnitz, med letoma 1953 in 1990 znanem kot Karl-Marx-Stadt. Foto: Schlingel

V tekmovalni program festivala, ki velja za največjega v Nemčiji na področju otroškega in mladinskega filma, so se uvrstile tri slovenske produkcije. Vsi trije slovenski filmi v tekmovalnem programu bodo na festivalu doživeli nemške premiere, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra (SFC), ki je financer vseh slovenskih filmov, ki so se uvrstili na festival.

Na ogled bo Vesolje med nami, prvenec režiserke Rahele Jagrič Pirc, mladinska drama o odraščanju, postavljena v Kostanjevico na Krki. Zgodba govori o 14-letnemu Kanadčanu, ki z mamo za poletne počitnice pripotuje v Slovenijo na obisk k babici.

V tekmovalni program se je uvrstil tudi Gajin svet 2 režiserja Petra Bratuše, nadaljevanje priljubljene družinske romantične komedije o pogumni in navihani Gaji.

Na ogled bo še božična avantura Kapa režiserja Slobodana Maksimovića, v kateri spremljamo devetletnega Erika, ki mora zaradi problematičnih staršev živeti v mladinskem domu, in sedemletno Lučko, ki prihaja iz premožne družine.

V programu Panorama bo na ogled Moja Vesna režiserke Sare Kern, ki govori o desetletni Moji, ki živi v predmestju Melbourna z žalujočim slovenskim očetom in nosečo dvajsetletno sestro Vesno. V tem programu bodo predvajali tudi slovensko koprodukcijo Morena (hr. Murina) hrvaške režiserke Antonete Alamat Kusijanović, družinsko psihološko dramo, ki se odvije v štirih dneh na enem od hrvaških otokov.

V programu kratkih filmov bodo prikazali film Za vogalom režiserja Martina Turka, v katerem je dvanajstletni Nejc priča medvrstniškemu nasilju, ob tem pa se spoprijatelji s Timijem, žrtvijo nasilja.