Vzhod Slovenije zajela neurja s točo
Foto: Arso
Foto: Arso

Do zdaj so zaznali približno 100 dogodkov, največ na območju Pomurja, kjer je poleg vetra klestila toča, pri tem pa je bilo poškodovanih večje število ostrešij objektov.

Na območju občine Rogatec so zaznali 24 dogodkov, 12 v Radencih, osem v Beltincih, Mariboru in Svetem Juriju ob Ščavnici, šest v Gornji Radgoni in Murski Soboti, štiri v Križevcih, tri v Lendavi in v Veržeju.

Meteorna voda je zalivala večinoma kleti objektov. Kot so še sporočili z uprave za zaščito in reševanje, je na terenu 24 gasilskih enot.

V Rogatcu je dobri dve minuti padala toča, debela kot jajce. Foto: MMC RTV SLO
V Rogatcu je dobri dve minuti padala toča, debela kot jajce. Foto: MMC RTV SLO

Oranžno vremensko opozorilo velja za popoldne, zvečer in ponoči

Arso je za severovzhod države izdal oranžno vremensko opozorilo za popoldne, zvečer in ponoči, saj so na tem območju zelo verjetna krajevna neurja s točo, sunki vetra in nalivi.

Toča v Rogatcu. Foto: MMC RTV SLO
Toča v Rogatcu. Foto: MMC RTV SLO

V prihodnjih urah se po državi napoveduje burno vremensko dogajanje, saj je v naši bližini vremenska fronta, ki bo pozno popoldne in zvečer dosegla naše kraje. Pred fronto že nastajajo prve plohe, v popoldanskem času pa se bodo razvile tudi nevihte, je za Slovensko tiskovno agencijo dogajanje razložil dežurni vremenoslovec na Arsu Luka Ravnik.

Arso je zato za severovzhod države izdal oranžno stopnjo opozorila, ker je na tem območju povečana verjetnost za nastanek krajevnih neurij, ki jih lahko spremljajo toča, močnejši sunki vetra in nalivi. Oranžna stopnja opozorila pomeni, da naj se prebivalci na to možnost pripravijo. Za preostala območja Slovenije je izdano rumeno opozorilo, ki pomeni, da naj bodo prebivalci na vremensko dogajanje pozorni.

Nevarnost zemeljskih plazov

Zaradi napovedanih neurij in nalivov je danes povečana tudi verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov, in sicer predvsem v severovzhodni Sloveniji, pojavijo pa se lahko tudi drugje, pa opozarja Geološki zavod Slovenije.

Verjetnost pojavljanja plazov se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalci območij, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočij. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter tudi na zastajanje vode, so še navedli v zavodu, ki ima podrobnejša priporočila za ravnanje objavljena na svoji spletni strani.

V Kopru je bila tropska noč

Noč na torek je bila v Kopru prva letošnja tropska noč, je sporočil Arso. Temperatura zraka se namreč ni spustila pod 20 stopinj Celzija.