Znanost in tehnologija

Mladi na spletu do sedem ur dnevno: 'Normalizira se tvegano vedenje'

Bruselj, 05. 12. 2022 16.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nedavna raziskava Evropske unije med najstniki je pokazala, da se mladi na spletu vse pogosteje obnašajo tvegano, mnogi ravnajo tudi v nasprotju z zakoni. Med drugim je v preteklosti več kot petina na spletu izvajala vsaj eno izmed oblik nasilja, drugim uporabnikom pošiljala razno spolno vsebino, vsaj tretjina je prek omrežij zasledovala druge posameznike.

Dobra petina mladih si prek spleta pošilja spolne vsebine, prav toliko najstnikov je priznalo, da so na digitalnih platformah že izvajali vsaj eno izmed oblik nasilja.
Dobra petina mladih si prek spleta pošilja spolne vsebine, prav toliko najstnikov je priznalo, da so na digitalnih platformah že izvajali vsaj eno izmed oblik nasilja. FOTO: Shutterstock

"Tvegano vedenje na spletu se med mladimi vse bolj normalizira, nekatere njihove aktivnosti so v nasprotju z zakoni," so v sklepu raziskave o spletnih navadah mladih v osmih državah EU zapisali znanstveniki. V njej je sodelovalo 8000 mladih, starih 16–19 let. 

Znanstveniki so podatke o 20 različnih spornih spletnih aktivnostih mladih zbirali s pomočjo vprašalnika, pri tem pa ugotovili, da skoraj polovica mladih prek spleta konzumira pornografske vsebine, vsak tretji na črno prenaša različne datoteke oz. se ukvarja z digitalnim piratstvom, tretjina je prek spleta vsaj enkrat zasledovala druge posameznike. Isto število posameznikov je prek družbenih omrežij že trolalo, torej namerno posredovalo šaljivo in napačno vsebino. 

Dobra petina mladih si prek spleta pošilja spolne vsebine, prav toliko najstnikov je priznalo, da so na digitalnih platformah že izvajali vsaj eno izmed oblik nasilja. Nekoliko nižji odstotek mladih obiskuje nelegalne igralniške spletne strani, 15 odstotkov jih pošilja spam sporočila ali ustvarja spam objave, prav tolikšen delež posameznikov je na splet že objavil svojo fotografijo v kočljivem položaju. Nekaj več kot desetina anketiranih najstnikov je sodelovala v piramidnih denarnih shemah, nadlegovala druge uporabnike ali uporabljala sovražni govor. 

Tvegano in v nasprotju z zakonom se obnaša več moških kot žensk

Soavtorica raziskave in profesorica kriminologije na univerzi v vzhodnem Londonu Julia Davidson je ob predstavitvi rezultatov dejala, da mladi v takem načinu vedenja na spletu ne vidijo nikakršnih težav, saj je že tako močno razširjeno. "Velik delež mladih v EU je vpleten v neko obliko kibernetske kriminalne dejavnosti, in sicer do take mere, da so se kazniva dejanja na spletu in spletna tveganja že skoraj normalizirala," je tudi opozorila. 

Hkrati je dodala, da izsledki raziskave kažejo na večjo udeležbo moških pri tveganem ali kriminalnem vedenju. Udeležbo pri spornem vedenju so namreč priznale tri četrtine moških ter 'le' 65 odstotkov žensk. 

Znanstveniki so k previdnosti pozvali tudi starše, ki bi se po njihovem mnenju morali bolje izobraziti o možnem tveganem vedenju na spletu.
Znanstveniki so k previdnosti pozvali tudi starše, ki bi se po njihovem mnenju morali bolje izobraziti o možnem tveganem vedenju na spletu. FOTO: Thinkstock

Polovica mladih na spletu do sedem ur dnevno

Raziskovalci so mlade povprašali tudi o povprečnem dnevnem času, ki ga preživijo na pametnih napravah. Približno polovica je odgovorila, da na spletu preživi od štiri do sedem ur na dan. Štirje od desetih na spletu preživijo več kot osem ur dnevno. Najbolj pogosto obiskane spletne platforme med anketiranimi 16- do 19-letniki pa so bili YouTube, Instagram, WhatsApp, TikTok in Snapchat. 

V študijo pa so bili zajeti posamezniki iz osmih evropskih držav, in sicer Španije, kjer so ugotovili, da se na spletu tvegano ali v nasprotju z zakoni obnašajo tri četrtine mladih, sledile so ji Romunija, Nizozemska in Nemčija z 72 odstotki mladih, ki se na spletu obnašajo tvegano. Na petem, šestem in sedmem mestu so bile Francija, Italija in Švedska, na zadnje mesto pa se je uvrstilo 58 odstotkov mladih Britancev.

EU je sicer nedavno sprejela zakon o digitalnih storitvah, v katerem od velikih spletnih platform, kot je tudi Google, zahteva, da bolj odločno ukrepajo proti kibernetskemu nasilju, pa tudi bolj zavarujejo mladostnike in otroke.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PičiPoki
05. 12. 2022 19.28
Ni tukaj Severna Koreja. Kaj koga briga kolko časa sem na netu...
dobrabejba35
05. 12. 2022 18.29
+2
Jaz rabim kakega lustnega mladenica, da si izmenjava kakšno sliko😊
PičiPoki
05. 12. 2022 19.29
N0EL
05. 12. 2022 19.44
Shisui
05. 12. 2022 17.43
+6
In kaj od naštetega se dogaja samo na internetu? Nič. Vse te stvari ljudje počnejo tako online kot offline.
Zentrum
05. 12. 2022 17.38
+3
"drugim uporabnikom pošiljala razno spolno vsebino" Le na koga me to spominja. Na nekoga v Celju. Nekega posameznika z belo haljo. Hm...