Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Vezi in odnosi se poglabljajo


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 40 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

Nujnost, da v čim krajšem času pridelamo čim več hrane, terja tudi takšno akcijo, kot jo je organiziral svet za kmetijstvo pri občinski konferenci SZDL Šmarje pri Jelšah, skupaj z organizatorjem družbene kmetijske proizvodnje v občini, Hmezadovim kmetijskim kombinatom.

V razpravah o kooperantskih odnosih, ki so v mesecu januarju potekale na petih krajih v občini in so zajele domala vse krajevne skupnosti oziroma zaselke, so sodelovale tudi krajevne družbenopolitične organizacije. Pri tem ni šlo toliko za politično, kot za gospodarsko akcijo s ciljem, čimbolj izkoristiti vse možnosti, ki jih ponujajo dobri pogoji za nadaljnji razvoj kmetijstva, ki je v tej občini opredeljeno kot ena od nosilnih panog gospodarstva. Šlo je tudi za vzpostavljanje zaupanja kmetov do organizatorja proizvodnje in obratno. Neposredni dialog med kmeti-kooperanti in zadrugo je bila tudi priložnost za dobronamerno obojestransko kritiko, za razgovore, v katerih ni manjkalo vprašanj in odgovorov nanje.

V ospredju so bila vprašanja v zvezi s proizvodnimi odnosi, kjer se je pokazal interes proizvajalcev-kooperantov ter naloge organizatorja proizvodnje v občini. Tržišče, ki je bilo do nedavna preveč usmerjeno na sosednjo, hrvaško stran, se zaradi izenačevanja odkupnih cen umirja in kaže na boljše sodelovanje z zadrugo. Kmetje se vse bolj zavedajo, da je trden kooperantski odnos tisti, ki jamči nemoteno proizvodnjo. Ob tem pa so kmetje opozorili na sedanje težave oskrbe z reprodukcijskimi materiali, z rezervnimi deli in gumami za | traktorje in gnojili. Jasno je, da ne morejo razumeti dejstva, da so nekateri proizvodi naprodaj samo za devize.

Razprave so bile tudi priložnost za seznanjanje z intervencijsko politiko v kmetijstvu, z elementi nove davčne politike, zakonom o invalidskem in pokojninskem zavarovanju kmetov, z zakonom s področja zdravstvenega zavarovanja kmetov. Razprava o uveljavljanju dohodkovnih odnosov je pokazala, da kmetje spoznavajo prednosti, ki so jih kot kooperanti: deležni.

Pogoji za razcvet proizvodnje torej so, vzdušje na vasi je ugodno, zaupanje med kooperanti in organizatorjem proizvodnje v občini Šmarje se poglablja.

Takšna bi bila lahko splošna ocena iz razprav o kooperantskih odnosih v občini Šmarje pri Jelšah. Če bo šlo tako naprej, se nam ni treba bati, da bi do leta 1985 ne pridelali 85 odstotkov potrebne hrane doma, pa še na tuje bi jo lahko prodajali, seveda za prepotrebne devize.

Marjela Agrež, Novi tednik, 2. 2. 1984