Slovenija

Večina prebivalcev evropskih mest izpostavljena zdravju škodljivi onesnaženosti zraka

Ljubljana, 01. 04. 2022 15.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kljub izboljšanju kakovosti zraka je večina ljudi v evropskih mestih še vedno izpostavljena zdravju škodljivemu onesnaženju zraka. Tako je bilo leta 2020 prevelikim količinam drobnih delcev PM 2,5 v zraku izpostavljenih 96 odstotkov evropskega mestnega prebivalstva, opozarja Evropska agencija za okolje (EEA).

"Kljub opaznemu zmanjšanju onesnaženosti zraka iz cestnega prometa v letu 2020 zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa so kršitve evropskih standardov kakovosti zraka še vedno pogost pojav po vsej EU," je Evropska agencija za okolje zapisala ob objavi najnovejše letne ocene kakovosti zraka.

Onesnažen zrak
Onesnažen zrak FOTO: Shutterstock

V poročilu so tako predstavljeni najnovejši uradni podatki za leto 2020 in začasni podatki za leto 2021 o koncentracijah ključnih onesnaževal zraka, izmerjenih na več kot 4500 merilnih postajah v 37 evropskih državah.

Kot ugotavljajo, je bilo 96 odstotkov prebivalcev evropskih mest izpostavljenih koncentracijam drobnih trdnih delcev PM 2,5, ki presegajo letno priporočeno vrednost Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) petih mikrogramov na kubični meter.

PM 2,5 je oznaka za drobni delec s premerom 2,5 mikrometra ali manj. Zaradi svoje majhnosti lahko potujejo globoko v dihalne poti, kar povečuje tveganje za bronhitis, astmo in pljučne bolezni.

Najvišje koncentracije drobnih delcev PM 2,5 med državami EU so bile zaznane v Italiji, Grčiji, Bolgariji, na Slovaškem, Poljskem in v Sloveniji.

V Sloveniji so na štirih merilnih mestih v Ljubljani, Mariboru, Celju in Novi Gorici izmerili vrednosti med 11 in 17 mikrogramov delcev PM 2,5 na kubični meter.

Višje koncentracije trdnih delcev v teh državah so predvsem posledica kurjenja trdnih goriv, kot sta premog in les, za potrebe ogrevanja gospodinjstev in uporabe fosilnih goriv v industrijski proizvodnji, so pojasnili pri EEA.

Estonija je bila edina država EU, kjer vrednosti delcev PM 2,5 v mestih niso presegale priporočil WHO.

Če pa se pri merjenju uporabi manj strogo letno mejno vrednost EU, 25 mikrogramov na kubični meter, se slika precej spremeni. Pri upoštevanju tega merila je le en odstotek mestnega prebivalstva EU izpostavljen previsokim koncentracijam drobnih delcev v zraku.

V tem primeru je bila mejna vrednost presežena v Italiji, na Poljskem in Hrvaškem.

Poročilo je med drugim obravnavalo tudi vrednosti dušikovega dioksida (NO2) v zraku. Leta 2020 so se koncentracije NO2 začasno znižale neposredno zaradi zmanjšanja cestnega prometa v času zaustavitev javnega življenja zaradi pandemije covida-19.

V večjih mestih v Franciji, Italiji in Španiji je bilo opaziti do 25-odstotno zmanjšanje letnih povprečnih koncentracij NO2. Med prvo zaustavitvijo aprila 2020 so se koncentracije NO2, spremljane na prometnih postajah, zmanjšale tudi do 70 odstotkov.

Kljub temu je bilo 89 odstotkov mestnega prebivalstva EU izpostavljenega koncentracijam NO2, ki presegajo smernice WHO, še izhaja iz poročila EEA.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
01. 04. 2022 18.20
...anede da so krive samo zakurjene drve
periot22
01. 04. 2022 16.11
+1
A vojaška letala pa ne onesnažujejo? Drva so bila vedno kurivo!
Korintos11
01. 04. 2022 16.36
+2
Tudi potniška precej prazna in morajo opraviti daljšo pot.