Slovenija do remija v Oslu

Oslo, 09. 06. 2022 22.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenska nogometna reprezentanca je na stadionu Ulevaal v Oslu odigrala tretjo tekmo lige B Lige narodov. Nasprotnika sta se razšla brez zmagovalca, dvoboj se je končal tudi brez zadetkov (0:0), Slovenci pa so zadnje pol ure tekme po izključitvi Miha Blažiča nastopili z igralcem manj. Obračun proti Norveški je vodil Boštjan Cesar, ki je zamenjal Matjaža Keka, potem ko je ta zaradi okužbe z novim koronavirusom ostal v domovini.

Andraž Šporar je igral zadnje pol ure tekme v Oslu.
Andraž Šporar je igral zadnje pol ure tekme v Oslu. FOTO: Aljoša Kravanja

Slovenska vrsta na stadionu s pogledom na vrh skakalnice na Holmenkollnu doslej še ni osvojila niti točke. Potem ko se je v slovenski vrsti v zadnjih dneh govorilo o dveh porazih, slabi igri in morebitnemu odhodu Matjaža Keka (tega zaradi okužbe z novim koronavirusom ni bilo v norveško prestolnico), pa so bili Norvežani pred tekmo v naletu, v gosteh so premagali tako Srbijo kot Švedsko. Toda slovenska vrsta se je tokrat predstavila v drugačni luči, resda strelsko ni bila uspešna, a borbenosti je bilo tokrat neprimerno več kot v Beogradu pred dnevi, tako da je prišla do želene točke: prve na Norveškem in prve v tej izvedbi Lige narodov. Slovenci so tekmo začeli z nekaterimi spremembami, v sistemu 4-4-1-1 sta bila v osrčju obrambe David Brekalo in Miha Blažič, na bokih Gregor Sikošek in Žan Karničnik, na sredini Petar Stojanović (na naslednji tekmi ga ne bo zaradi kartonov), Adam Gnezda Čerin, Jasmin Kurtič in Benjamin Verbič, v napadu pa Žan Celar in Benjamin Šeško. Slovenci so kar odločno začeli in v peti minuti prišli do udarca iz kota, po katerem je Brekalo z glavo zgrešil cilj. Nato je bila igra mirnejša, enakovredna in brez velikih priložnosti, v 20. minuti je sicer od daleč poskusil Kurtić, toda Oerjan Nyland ni imel veliko težav.

Norvežani kljub napadalnemu zvezdniku Erlingu Haalandu dotlej pred ne povsem polnim Ullevaalom (ta ima kapaciteto 28.000 gledalcev) niso prišli do omembe vrednega poskusa, zato pa je v 32. minuti po spodobni akciji na levi strani do novega strela prišel Kurtić, toda žogo poslal čez gol. V 37. minuti je bilo znova bolj vroče pred norveškimi vrati, ko je Celar prišel do žoge v bližini gola, zadel tudi vratnico, potem pa naredil prekršek nad vratarjem. V 43. minuti je imela Slovenija tudi nekaj sreče, saj je sam proti Janu Oblaku stekel Joshua King, a se zapletel. Isti igralec je le nekaj trenutkov zatem tudi zadel z diagonalnim strelom malce z leve strani z dobrih desetih metrov, a je bil v prepovedanem položaju. Tik pred koncem polčasa pa so trije Slovenci stekli v protinapad proti dvema Norvežanoma, a je na koncu Kurtić preslabo podal žogo proti Stojanoviću.

Norveška vs Slovenija
Norveška vs Slovenija FOTO: Sofascore.com

V 47. minuti je prvič na tekmi do strela prišel Haaland, toda trem zadetkom s prvih dveh tekem tokrat ni dodal še četrtega, žogo je z glavo poslal v Oblakovo naročje. Pozneje je žogo slabo zadel ob poskusu škarjic. Norvežani so sicer precej odločneje začeli drugi polčas, v 55. minuti je Oblak izjemno posredoval, ko je izpod nog v zadnjem trenutku vzel žogo Haalandu, takoj zatem pa še dvakrat posredoval, preprečil en avtogol in en zadetek po norveškem poskusu z glavo. V 58. minuti je pritisk domačih skušal unovčiti Mohamed Elyounoussi, toda zgrešil je cilj, v 61. je Oblak posredoval po strelu z glavo Alexandra Soerlotha, za nameček pa je Blažič v 63. minuti dobil rdeči karton, ko je kot zadnji igralec naredil prekršek nad Haalandom.

Takoj zatem je s prostega strela s približno 20 metrov Martin Oedegaard zadel prečko, Norvežani pa so še naprej nizali napade, tudi streljali, toda slovenska obramba je še držala ničlo. V 85. so celo gosti prišli do strela z glavo, toda Domen Črnigoj je žogo poslal čez gol. Domači so po naletu Martina Milca v 86. minuti zahtevali najstrožjo kazen, a je niso dobili, Oblak je nato ustavil nov Oedegaardov strel, že v sodniškem dodatku pa je bil dvakrat neuspešen še Haaland.