Veselje obeh strelcev torkovega polfinalnega obračuna med Argentino in Hrvaško: Lionel Messi in Julian Alvarez. Foto: Reuters
Sorodna novica Modrić – Messi ali kdo bo dobil drugo priložnost za naslov
Statistika srečanja. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Statistika srečanja. Grafiko zagotavlja sofascore.com

Kar ni uspelo Brazilcem, je uspelo Argentincem. Hrvaški selektor Zlatko Dalić je na zelenico za polfinalni boj poslal enako enajsterico kot proti Braziliji, a tokrat je naletel na precej bolj razpoloženega nasprotnika.

Z izjemo uvodnih 20 minut, ko so Hrvati uspešno držali žogo v svoji posesti, so bili Argentinci preprosto boljši nasprotnik. Hitro so začeli prebijati hrvaško obrambo, izkoriščali so slabo consko pokrivanje, njihov trud pa je bil že do odmora poplačan z dvema zadetkoma.

Igralec polfinalne tekme v Lusailu: Julian Alvarez. Večkrat je bil nerešljiva uganka za hrvaške branilce, zlahka je prebijal consko pokrivanje nasprotnika. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Igralec polfinalne tekme v Lusailu: Julian Alvarez. Večkrat je bil nerešljiva uganka za hrvaške branilce, zlahka je prebijal consko pokrivanje nasprotnika. Grafiko zagotavlja sofascore.com
Sorodna novica Messi: Ta ekipa je nora; Dalić: Včasih se ti sreča nasmehne, včasih pač ne

V nadaljevanju se razmerje moči ni bistveno spremenilo, Hrvati so poskušali, a bili pri tem zelo nenatančni. Kazen za neučinkovitost je sledila v 69. minuti, ko so dvakratni svetovni prvaki zadeli še tretjič in razblinili še zadnje hrvaške upe po morebitni vrnitvi ali celo preobratu.

To je bil sicer tretji medsebojni obračun Argentine in Hrvaške na svetovnih prvenstvih. Leta 1998 so bili z golom Mauricia Pinede boljši Južnoameričani, pred štirimi leti v Rusiji pa so s kar 3:0 slavili Hrvati, potem ko so v polno zadeli Ante Rebić, Luka Modrić in Ivan Rakitić. Tokrat so jim Argentinci vrnili milo za drago ...

Argentinci so šestič v zgodovini nastopili v polfinalu svetovnega prvenstva in še šestič so se uvrstili v veliki finale. Nazadnje so sklepno tekmo SP-ja odigrali leta 2014 v Riu de Janeiru, kjer so morali premoč po zadetku Maria Götzeja priznati Nemcem. Foto: Reuters

Hrvati v uvodu boljši, kmalu so se zbudili tudi Argentinci
Uvodne minute tekme so pripadle Hrvatom, ki so zagospodarili na sredini igrišča, žogo so dlje časa držali v svoji posesti, jo skrili nasprotniku, ki se je bolj ali manj le branil. Argentinska obramba ni bila pretirano na preizkušnji, vsak zametek hrvaškega napada je hitro zadušila. Šele po 20 minutah igre so prvič resneje zapretili tudi Južnoameričani, ob izteku 22. minute si je Joško Gvardiol privoščil hudo napako v kazenskem prostoru, ki pa je Lionel Messi na njegovo srečo ni izkoristil. Kmalu zatem je z razdalje sprožil še Enzo Fernandez, njegov močni strel, namerjen v spodnji desni kot, je vratar Dominik Livaković ubranil.

Prvi zvezdnik Argentine Lionel Messi je z bele točke povedel Argentino v vodstvo. Z natančno odmerjenim strelom v zgornji desni kot je premagal hrvaškega vratarja Dominika Livakovića, ki je letos na SP-ju v Katarju zablestel ravno z branjenjem enajstmetrovk. Strel najboljšega argentinskega strelca vseh časov je bil za vratarja zagrebškega Dinama preprosto prevelik zalogaj. Foto: Reuters

Messi zadel z bele točke
Argentinci so bili iz minute v minuto samozavestnejši, po dobre pol ure igre jim je z dolgo globinsko podajo uspelo predreti hrvaško obrambo, zanki prepovedanega položaja se je izmuznil Julian Alvarez. Napadalca Manchester Cityja je s prekrškom zaustavil Livaković, zakrivil najstrožjo kazen in si za nameček prislužil še rumeni karton. Ugovarjanje hrvaške ekipe glavnemu sodniku Danieleju Orsatu ni pomagalo. Odgovornost je nase prevzel Messi, ki je z bele točke silovito sprožil v zgornji desni kot. Livaković se je vrgel v pravo smer, a strel je bil preprosto neubranljiv.

Alvarez po bliskovitem protinapadu povišal na 2:0
Rajanje argentinskih navijačev se še ni povsem umirilo, ko so gavči povedli že z 2:0. Iz bliskovitega protinapada je zadel Alvarez, ki je uspešno švignil mimo Josipa Juranovića in Borne Sose ter iz bližine premagal Livakovića. Ta je moral biti ves čas oprezen, v 42. minuti je z levico po predložku iz kota ubranil nevaren poskus Alexisu Macu Allisterju. Hrvati nikakor niso našli pravega ritma, ni jim uspelo ponoviti igre iz uvodnih minut, njihova obramba je bila ves čas na preizkušnji, številnim pritiskom navkljub je zdržala do polčasa.

Julian Alvarez je iz protinapada takole premagal Livakovića za 2:0. Izkoristil je slabo consko pokrivanje hrvaških branilcev, ne Josipu Juranoviću ne Borni Sosi ga ni uspelo zaustaviti na poti do gola. Foto: Reuters
Alvarez je po lepem samostojnem vložku Lionela Messija povišal vodstvo Argentine na 3:0. Foto: Reuters
Sorodna novica Ekstaza Argentincev, strti Hrvati v solzah. Argentina je v finalu!

Hrvaške menjave niso obrodile sadov
Hrvaški selektor Zlatko Dalić je med odmorom ukrepal, iz igre je potegnil nerazpoložena Soso in Maria Pašalića ter ju zamenjal z Mislavom Oršićem in Nikolo Vlašićem. Po petih minutah nadaljevanja je na klop poklical še Marcela Brozovića in ga nadomestil z Brunom Petkovićem. Menjave niso imele pretiranega učinka na hrvaško igro. Še več, v 58. minuti bi Argentina po lepi akciji prek Messija lahko povedla že s 3:0, a je strel nogometaša, ki je za Argentino igral 171. tekmo, ob bližnji vratnici ubranil Livaković.

Najboljši hrvaški nogometaš vseh časov Luka Modrić si je preostanek tekme ogledal na klopi, potem ko ga je v 81. minuti zamenjal Lovro Majer. Za 37-letnega veterana bo tekma za tretje mesto na mundialu, ki bo v soboto ob 16. uri v Al Rajanu, najbrž zadnji nastop na svetovnih prvenstvih. Za Hrvaško je do danes zbral 160 nastopov. Foto: Reuters

Naveza Messi-Alvarez udarila za tretji zadetek
V 69. minuti je nato sledila akcija večera, ko je Messi na desni strani prejel podajo, po robu igrišča preigra(va)l Gvardiola in podal pred vrata, kjer Alvarez ni imel težkega dela. 3:0. Veselje na argentinski, globoko razočaranje na hrvaški strani. Hrvati so se trudili, poskušali so predreti odlično argentinsko obrambo, a pri tem niso bili kaj dosti uspešni. Dovolj zgovoren je podatek, da je šele v 73. minuti za prvi hrvaški strel v okvir vrat poskrbel Ivan Perišić, ki je z razdalje nastreljal vratarja Emiliana Martineza.

Neuspešno hrvaško iskanje častnega zadetka
Do konca srečanja je raven igre precej upadla. Argentinci so se osredotočili le še na obrambne naloge, Hrvati so napadali, a mreže jim ni uspelo zatresti. Še najbližje zadetku je bil Dejan Lovren, ki je v 85. minuti ob Perišićevi podaji žogo za las zgrešil ob oddaljenejši vratnici. Po petih minutah Orsatovega dodatka je bilo prve polfinalne tekme tudi konec. Argentinci se bodo v nedeljo podali v boj za naslov prvaka, Hrvate pa v soboto čaka obračun za tretje mesto, nasprotnik bo znan v sredo, ko je na sporedu druga polfinalna tekma med Francijo in Marokom. Leta 1998 so boj za tretje mesto dobili proti Nizozemcem (2:1), zmagoviti zadetek je dosegel Davor Šuker.

Messi 34./11-m, Alvarez 39., 69.

12-13 (1/2) Zmag.ČF1-Zmag.ČF2( id: 3370569), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
12-13 (1/2) Zmag.ČF1-Zmag.ČF2( id: 3370569), Postave
12-13 (1/2) Zmag.ČF1-Zmag.ČF2( id: 3370569), Statistika tekme