Poslopje kongresa. Foto: Reuters
Poslopje kongresa. Foto: Reuters

Za člane odbora, ki deluje enajst mesecev, ni dvoma, da je šlo za poskus državnega prevrata in da je v osrčju vsega stal nekdanji predsednik ZDA Donald Trump.

V četrtek, na prvi javni predstavitvi dokazov in pričevanj, so bile v ospredju Trumpove trditve o volilni goljufiji in vloga skrajnih oboroženih skupin v vstaji. Kot je za Radio Slovenija poročal Andrej Stopar, pa se namerava odbor danes osredotočiti na način, kako je nekdanji predsednik spodbudil privržence k napadu na Kapitol, kjer so 6. januarja 2021 potrjevali elektorske glasove.

Med drugimi bosta pričala vodja Trumpove kampanje Bill Stepien in urednik Chris Stirewalt, ki je izgubil službo na postaji Fox News po objavi projekcije Bidnove volilne zmage v Arizoni.

"Predsednik Trump je sklical množico in podžgal ta napad. Slišali boste tudi o načrtih izdajalske zarote 6. januarja, zločin, ki ga naši zakoni opredeljujejo kot načrtovanje prevrata oziroma nasilnega rušenja vlade Združenih držav ali nasprotovanje njeni avtoriteti. Napad na Kapitol ni bil spontana vstaja," je dejala Liz Cheney, kongresnica iz Wyominga in podpredsednica preiskovalnega odbora, sicer hči podpredsednika Dicka Cheneyja v času administracije predsednika Georgea W. Busha, v odboru pa zaseda eno od dveh republikanskih mest.

Retorika volilne goljufije, ki se je med delom Američanov takoj dobro prijela, še zmeraj uspeva. Demokratska članica odbora, Elaine Luria iz Virginije: "Nekdanji predsednik je še zmeraj tukaj. Pred kratkim je v Wyomingu nadaljeval z lažnimi izjavami o volitvah. Tako dolgo, dokler bodo te sile spodkopavale naše demokratične institucije, bi moralo biti vsakogar strah."

Sorodna novica Vdor v kongres: Ne "napad na simbol demokracije", ampak trk fantazij

Člani odbora predlagajo kazenski pregon Trumpa

Člani odbora so v nedeljo na ameriških televizijah zatrjevali, da imajo dovolj dokazov, da lahko pravosodno ministrstvo ZDA preišče in sproži kazenski pregon nekdanjega predsednika ZDA, kar se v ameriški zgodovini še ni zgodilo.

Odbor predstavlja tezo, da je Trump vedel, da je izgubil volitve novembra 2020 proti demokratu Joeju Bidnu, vendar si je izmislil zgodbo o volilnih prevarah, da bi ostal na oblasti.

Odbor namerava dokazovati, da je obstajal načrt v sedmih točkah, po katerem bi se to lahko zgodilo ne glede na izide volitev.

Trump je najprej poslal svoje pravnike na sodišča, kjer niso uspeli. Nato naj bi nastal načrt, da se prenos oblasti prepreči v zveznem kongresu z razveljavitvijo izidov volitev po državah z republikansko kongresno večino, nato bi vskočili tako imenovani Trumpovi lažni elektorji in države predali njemu. Vse je slonelo na podpredsedniku Miku Penceu, ki je imel 6. januarja lani formalno dolžnost potrjevanja volilnih izidov po državah.

Demokratski člani odbora so nekoliko razočarani nad pravosodnim ministrom Merrickom Garlandom, ker še ni uvedel kazenske preiskave Trumpa. Nekdanjega predsednika lahko morda obsodijo na jugu zaradi pritiska na republikanske državne uradnike zvezne države Georgia. Nanje je pritiskal, "naj mu nekje najdejo tistih nekaj glasov, ki jih potrebuje za zmago". Na zvezni ravni pa je pregon nekdanjega predsednika politično tvegano dejanje.

Odbor namerava predstaviti tudi dokaze, da so nekateri republikanski člani kongresa, ki so sodelovali pri Trumpovem poskusu razveljavitve volje volivcev, vedeli, kaj delajo, zato so ob koncu njegovega mandata prosili, naj jim izda pomilostitev. "Prošnja za pomilostitev jasno kaže zavedanje o krivdi. Zakaj bi sicer mislili, da potrebujejo pomilostitev?" je dejal demokratski kongresnik iz Marylanda Jamie Raskin.

Prvo javno predstavitev pretekli četrtek si je v neposrednem televizijskem prenosu ogledalo 19 milijonov Američanov, čeprav ga republikancem naklonjena postaja Fox News ni prenašala. Ker se bo odbor sešel dopoldne in ne v najbolj gledanem večernem pasu, bo gledanost nedvomno nižja v primerjavi s četrtkom.

ZDA: Drugo javno zaslišanje in predstavitev dokazov glede vdora