Fabio Quartararo Augusto Fernandez MotoGP

Nedelja, 19. 6. 2022, 14.18

vn nemčije, motociklizem

Quartararo slavil na nemškem Sachsenringu

Fabio Quartararo | Francoz Fabio Quartararo (Yamaha) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva v motociklizmu v elitnem razredu motoGP na nemškem Sachsenringu.  | Foto Reuters

Francoz Fabio Quartararo (Yamaha) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva v motociklizmu v elitnem razredu motoGP na nemškem Sachsenringu. Drugi je bil njegov rojak Johann Zarco (Pramac Ducati), tretji pa Avstralec Jack Miller (Ducati)

Svetovni prvak je sicer v Nemčiji nastopil oslabel zaradi bolezni, a se to na sicer razgretem asfaltu in v vročini, ko so imeli dirkači precej težav z utrujenostjo, na koncu ni poznalo. Francoz je odlično začel dirko, za katero so je v soboto privozil drugo izhodišče, ter se kmalu prebil v vodstvo.

Precej slabše pa se je dogajanje razpletlo za enega njegovih tekmecev v SP, Francesca Bagnaiao. Tovarniški voznik Ducatija pa ima po drugi zaporedni ničli vse manj možnosti, da bi še posegel v boj za naslov prvaka. Danes je zapravil odlično sobotno izhodišče, ko si je privozil prvo startno mesto, ter po tretjini dirke padel in predčasno končal, s tem pa na široko odprl vrata predvsem Quartararoju in Espargaroju, saj sta mu že precej pobegnila.

Medtem ko je bil Quartararo na prvem mestu zanesljiv in ni delal napak, ob koncu je lahko celo nekoliko ublažil ritem, saj je imel dovolj naskoka, pa je bil bolj zanimiv boj za zadnjo stopničko. Tudi na drugem mestu se je namreč po polovici dirke učvrstil Zarco, ki je kmalu ugotovil, da rojaka ne bo mogel ujeti, je pa zato brez težav zadržal drugo mesto.

V boju za tretje je nekaj časa bolje kazalo Aleixu Espargroju, osmoljencu prejšnje dirke v Kataloniji, ko je s krog prezgodnjim slavjem zapravil drug mesto in končal na petem. Tokrat je bil blizu tretji stopnički, toda vztrajni napadi drugega tovarniškega voznika Ducatija Millerja so ob koncu le obrodili sadove in Avstralec je prišel do končnega tretjega mesta, medtem ko je bil Španec četrti.

"Kot smo pričakovali, je bila dirka težka in naporna. Imeli smo težave z gumami, kljub temu sem skušal ujeti Fabia, a sem videl, da ne bo šlo. Sem pa kljub temu veliko pridobil, saj mi je pomagal, da sem ostal na drugem mestu," je bil z izkupičkom zadovoljen Zarco.

Še bolj pa je bil z novimi 25 točkami zadovoljen drugi Francoz na odru za zmagovalce. "Počutim se precej utrujeno. Imel sem zdravstvene težave, še zdaj kašljam, toda sem zadovoljen. Tvegali smo z gumami, še posebej zadnjimi, a se je izplačalo, saj so zdržale," je dejal Quartararo.

Z novo zmago, tretjo v sezoni po Portugalski in Kataloniji, je svetovni prvak še nekoliko povečal naskok na prvem mestu seštevka sezone. Zdaj ima Francoz 172 točk, drugi pa ostaja Španec Aleix Espargaro (Aprilia), ki bil danes četrti, ima pa 138 točk. Tretji je s 111 Zarco, mejo sto točk pa je dosegel tudi danes sicer šele deseti Italijan Enea Bastianini.

Po današnji dirki bodo imeli dirkači v prvem delu sezone še dirko v Assnu naslednji teden, potem pa bo na vrsti poletni premor, saj bo dirka v britanskem Silverstonu na sporedu šele 7. avgusta.

Španski zmagi v moto2 in moto3

Španec Augusto Fernandez (Kalex) je zmagovalec dirke razreda moto2 dirke svetovnega prvenstva v motociklizmu na nemškem Sachsenringu. Drugi je bil njegov rojak Pedro Acosta (Kalex), tretji pa Britanec Sam Lowes (KTM).

Augusto Fernandez je zmagovalec dirke v razredu moto2.

| Foto: Reuters Augusto Fernandez je zmagovalec dirke v razredu moto2. Foto: Reuters

V vodstvu SP je kljub današnjemu odstopu ostal Italijan Celestino Vietti (Kalex), ki ima 133 točk, drugi je Japonec Ai Ogura (Kalex), ki je bil danes le osmi, s 125.

Španec Izan Guevara (Gasgas Aspar Team) je zmagovalec dirke v najšibkejšem razredu moto3. Na zmagovalnem odru sta končala še Italijan Dennis Foggia (Leopard Racing) in Španec Sergio Garcia (Gasgas Aspar), vodilni v skupnem seštevku prvenstva v moto3.

V skupnem seštevku prvenstva vodi Španec Sergio Garcia (Gasgas Aspar) s 166 točkami, na drugem mestu je današnji zmagovalec Guevara (159 točk), tretji skupno pa je Italijan Dennis Foggia (Leopard Racing), ki ima 115 točk.