Slovenija

Kakšno je zanimanje za zadružna stanovanja pri nas?

Ljubljana, 16. 01. 2023 14.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
A.K., STA
Komentarji
5

V Ljubljani obstaja interes za zadružna stanovanja, kažejo izsledki ankete, ki jo je Inštitut za študije stanovanj in prostora izvedel skupaj z agencijo Ninamedia. V Sloveniji se trenutno pripravlja tri pilotne projekte s področja zadružnih stanovanj, a glavno oviro predstavlja pomanjkanje ustreznih zakonskih okvirov, opozarjajo nevladniki.

V anketi, ki so jo predstavniki Inštituta za študije stanovanj in prostora ter zadrug StanKoop in Zadrugator predstavili na današnji novinarski konferenci, je sodelovalo približno 1000 prebivalcev Ljubljane. Z anketo so prišli do ugotovitve, da se okoli 26 odstotkov odraslih prebivalcev prestolnice zanima za zadružna stanovanja.

Anketa je pokazala, da v Ljubljani obstajata potreba in interes po zadružnih stanovanjih, torej po nekih novih najemniških oblikah, ki bi ponudile dostopno, varno in stabilno domovanje, je po koncu novinarske konference v izjavi za medije pojasnila sodelavka inštituta in članica zadruge Zadrugator Anja Lazar.

Prav tako se je 90 odstotkov anketirancev strinjalo, da so najemnine v Ljubljani previsoke. Primerna povprečna cena bi bila po njihovem mnenju postavljena pri približno 7,18 evra na kvadratni meter. To je skoraj dvakrat manj od trenutne povprečne tržne najemnine, je poudarila Lazar.

Zadružna stanovanja bi bila namenjena vsem, "ki trenutno težko pridejo do nekega kakovostnega domovanja, in vsem, ki si po drugi strani želijo tudi bolj skupnostne oblike bivanja, predvsem pa za vse, ki trenutno plačujejo oderuške najemnine in so primorani pristajati na katastrofalne pogoje na najemniškem trgu," je pojasnila.

Ključi
Ključi FOTO: Dreamstime

Posamezniki ustanovijo stanovanjsko zadrugo in se vanjo včlanijo, nato sklenejo dogovor z javnim akterjem, ki stanovanjski zadrugi omogoči ugoden dostop do zemljišča. Zadruga najame kredit, s katerim na zemljišču zgradi večstanovanjsko stavbo z individualnimi stanovanjskimi enotami in skupnostnimi prostori. Zemljišče ostane v lasti mesta, medtem ko je stavba v lasti zadruge, je pojasnila Maša Hawlina iz Inštituta za študije stanovanj in prostora ter Zadrugatorja.

Lastniki stanovanjske zadruge so vsi njeni člani, nihče pa ni lastnik specifičnega stanovanja. Stanovanje, v katerem živijo, stanovalci najemajo od zadruge za stroškovno najemnino, ki je nižja od tržne in je namenjena odplačevanju investicije.

V primeru, da se posameznik odloči izseliti iz zadružnega stanovanja, dobi povrnjen delež, ki ga je plačal na začetku, novo gospodinjstvo, ki zasede prazno mesto, pa ponovno prispeva neko lastno udeležbo, je dejala.

Stanovanjske zadruge so se po besedah nevladnikov v tujini že pozitivno uveljavile. V švicarskem Zürichu tako zadružna stanovanja predstavljajo več kot 20 odstotkov vseh stanovanj, je izpostavila Hawlina.

Na novinarski konferenci so predstavili tudi tri pilotne projekte s področja zadružnih stanovanj – Zadrugator, StanKoop in Stanovalnica.

S projektom Stanovalnica ciljajo predvsem na novo generacijo starejših, ki si želi drugačne nastanitve. Trenutno se išče večjo nepremičnino na območju Ljubljane, ki bi jo lahko preoblikovali v prostor za sobivanje, saj se slednje kaže kot proaktiven pristop k staranju, je predstavila Lazar.

Zadrugator deluje na področju Ljubljane, sodelujoči v projektu pa si zadruge predstavljajo kot orodje za dostopnejša stanovanja, pri čemer se osredotočajo na medgeneracijsko povezovanje. Projekt uživa podporo tako Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana kot Stanovanjskega sklada RS, saj oba sklada vidita prednosti pri vzpostavitvi zadrug. Vendar jim pri uresničevanju projekta težave povzroča pomanjkanje zakonodajnega okvirja, saj trenutna slovenska zakonodaja onemogoča, da bi zadruga prejela stavbno pravico na javnem zemljišču, je opozorila Hawlina.

Z enako težavo se soočajo tudi v Mariboru, je pojasnil podpredsednik zadruge StanKoop Matic Primc. Ob tem veliko upov polagajo v novo ministrstvo za solidarno prihodnost, ki ga bo vodil Simon Maljevac. "Nadejamo se, da bo ta vlada z novim ministrstvom naredila premike na področju zadružništva," je dejal.

Nevladniki si želijo, da ministrstvo nemudoma odločno pristopi k realizaciji pilotnih projektov in da se oblikuje zakonsko podlago, ki bo primerno podprla razvoj zadružnega stanovanjskega sektorja, je še poudarila Lazar.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

za naše
16. 01. 2023 21.43
-1
Boljševiki ,poberite svojim oligarhom številna stanovanja po lj ,mb, ce ,kr...itd pa jih boste imeli več kot dovolj! Saj to pa ja znate ,glede na to kdo vas vodi iz ozadja!
marker1
16. 01. 2023 21.03
+1
Take stanovanjske zadruge smo že imeli in vse so neslavno propadle, možno celo namerno. Preostanek zemljišč so poceni odkupile občine, ki jih zdaj drago prodajajo, terjatve so pa odkupili razni odvetniki, ki so zavohali denar. Tudi Zbiljski gaj je neslavno končal.
kr_en_moz
16. 01. 2023 15.34
+2
Pred zadrugami bi za te nevladne paciente bilo potrebno poskusno ustanoviti kolhoze. Da si malo probajo, če so te preživete oblike združevanja z njihovo "lezi zahtavaj in čakaj, da dobiš" strategijo sploh kompatibilne
esteller
16. 01. 2023 15.15
+4
Zadruge se lahko grejo v Švici, pri nas pa je balkan mentaliteta. Žal.
mastablasta
16. 01. 2023 14.59
+7
še 7 EUR na m2 je precej.