Tujina

Preklel Zelenskega in pristal v hišnem priporu. Podpiral Rusijo?

Kijev, 02. 04. 2023 12.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Tisa Stergel
Komentarji
0

Sodišče v Kijevu je za metropolita Pavla, najvišjega verskega voditelja v državi, zaradi obtožb o sodelovanju z Rusijo odredilo hišni pripor, preiskovalci pa so prečesali njegov dom. Po odločitvi sodišča so mu ne glede na njegovo kljubovanje, da ima diabetes, na gleženj namestili elektronsko zapestnico. Ukrajinska pravoslavna cerkev je sporočila, da bo moral metropolit Pavel v hišnem priporu preživeti 60 dni.

"To sprejemam," je metropolit Pavel dejal, tik preden so mu nadeli elektronsko zapestnico. "Če so križali Jezusa Kristusa, zakaj se potem jaz ne bi s tem sprijaznil?"

 

Gre za zadnji ukrep ukrajinskih oblasti v bridkem sporu s Pravoslavno cerkvijo. Na zaslišanju je sodišče v Kijevu utemeljevalo odločitev s trditvijo ukrajinske obveščevalne službe (SBU), da metropolit Pavel, opat zgodovinskega samostana Kijevsko-Pečerska lavra, najbolj spoštovanega pravoslavnega kraja v Ukrajini, poveličuje rusko agresijo proti Ukrajini in zagovarja vdor ruskih sil v državo. To pa je kaznivo dejanje.

Metropolit je zavrnil obtožbe, da je opravičeval rusko invazijo na Ukrajino, češ da je to politični konstrukt in da s tem nima nič. "Nikoli nisem bil na strani agresorja."

Pritoževanje nad krajem hišnega pripora

Po trditvah ruske tiskovne agencije TASS je sodišče Pavlu odredilo bivanje v vasi, ki leži približno 40 kilometrov jugovzhodno od Kijeva. Pavel se je pritožil, da hiša ni primerna za prebivanje, saj da v njej "ni ničesar za spanje, ni toplote in svetlobe". Nato se je vseeno tako kot z elektronsko zapestnico tudi s tem sprijaznil: "Ampak nič hudega, vse bom prenesel," je dejal. TASS je obenem poročal, da je sodišče Pavlu zavrnilo dovoljenje za obiskovanje cerkvenih obredov.

metropolit Pavel.
metropolit Pavel. FOTO: APTN

Kijev zahteva izpraznitev zgodovinskega samostana

Duhovnike v samostanu Kijevsko-Pečerska lavra, ki sodi pod Ukrajinsko pravoslavno cerkev, so obtožili ohranjanja stikov z Rusijo. Vzporedno z vojno se poglablja tudi konflikt med Pravoslavno cerkvijo, ki trdi, da je zvesta Ukrajini, in ukrajinskimi oblastmi.

V začetku tega tedna je metropolit Pavel, ki je do zdaj živel v 980 let starem samostanu, preklel ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, saj bi ga morali vsi cerkveni predstavniki po ukazu vlade do 29. marca zapustiti, a se je Pavel uprl. V Kijevu so bili namreč prepričani, da so kršili najemno pogodbo, ker so spreminjali zgodovinski objekt.

Ukrajinska vlada trdi, da Ukrajinska pravoslavna cerkev ohranja zgodovinske vezi z Rusko pravoslavno cerkvijo, katere prvi mož, patriarh Kiril, je tesen zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina in ga je v invaziji na Ukrajino tudi podprl.

Številne pravoslavne skupnosti v Ukrajini so pretrgale vezi z Ukrajinsko pravoslavno cerkvijo, ki kljub obtožbam simpatiziranja z Rusijo rusko invazijo na Ukrajino še naprej obsoja. Ukrajinski agenti sicer trdijo, da številni negujejo tesne vezi z Moskvo. Po preiskavah številnih svetih krajev so agenti objavili fotografije rubljev, ruskih potnih listov in letakov s sporočili moskovskega patriarha kot dokaz zvestobe Moskvi.

Napetosti pred samostanom

Pred Kijevsko-Pečersko lavro, znano tudi kot Kijevski jamski samostan, se zbirajo podporniki Ukrajinske pravoslavne cerkve. Kljub dežju so molili in peli, včeraj so se morali spoprijeti s skupino protestnikov, ki jih je obtožila simpatiziranja z Moskvo. Med njimi je bila Kijevčanka Senia Kravčuk: "Oprali so jim možgane, to je zelo nevarno za Ukrajino," je razložila in dodala: "Tukaj pojejo ruske pesmi, podpirajo Rusijo, tu, v središču Kijeva."

Z njo se niti najmanj ni strinjal 21-letni David, preoblečen v duhovnika. "Ravnokar pojejo ukrajinsko himno, oni pa jih obtožujejo proruske drže. Lahko to verjamete? Sam imam ukrajinsko zastavo okoli vratu. Je to znak podpore Rusiji?"

Kazenski postopki in sankcije

Od začetka leta 2022 so kazenske postopke sprožili proti 61 duhovnikom Pravoslavne cerkve, izmed katerih so jih sedem obtožili, da so krivi.

Ukrajinski predsednik Zelenski je včeraj dejal, da je podpisal odloke o uvedbi sankcij proti več kot 650 posameznikom in podjetjem, ki po njegovih besedah "delajo za rusko agresijo". Njegov svetovalec Andrij Jermak je ob tem pojasnil, da so na seznamu ruski državni in lokalni uradniki, pa tudi podjetja, ki se ukvarjajo z vzdrževanjem, popravili ali proizvodnjo vojaške opreme.