Slovenija

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu

Ljubljana, 18. 02. 2024 17.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

1992 visoka odškodnina zaradi operacije izraelskega bolnika 

Izraelsko sodišče je slovenskemu nevrokirurgu Vinku Dolencu naložilo plačilo izjemno visoke odškodnine izraelskemu bolniku, ki mu je leta 1992 v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana operiral možganski tumor. Zaradi zapletov po operaciji je bolnik postal trajni invalid. Sodbo za plačilo okoli 2,6 milijona evrov odškodnine in zamudnih obresti so priznala tudi slovenska sodišča. 

Vinko Dolenc
Vinko Dolenc FOTO: Bobo

20. oktobra 2022 pa je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) objavilo sodbo, s katero je pritrdilo pritožbi Dolenca, da so mu bile s slovenskim priznanjem izraelske sodbe kršene pravice do poštenega sojenja po evropski konvenciji o človekovih pravicah. ESČP je Dolencu takrat prisodilo tudi 15.600 evrov odškodnine za nematerialno škodo in povračila stroškov, dodatno sodbo, vezano na odškodnino zaradi nastale materialne škode, denimo izpada dohodka, pa ESČP napoveduje za 22. februar.

2005 hude poškodbe pri porodu 

Pri porodu v postojnski porodnišnici porodničar ni upošteval napotnice za carski rez, ki jo je imela porodnica, in je vztrajal pri vaginalnem porodu. Pri tem je mami počila maternica, otrok pa je zaradi hudega pomanjkanje kisika dobil trajne možganske poškodbe. Primer je pristal na sodišču, ki je porodnišnici naložilo, da mora družini izplačati odškodnino v vrednosti okoli 900.000 evrov. To je bila najvišja odškodnina za zaplet pri porodu v Sloveniji.

Slika je simbolična.
Slika je simbolična. FOTO: Shutterstock

2013 zdravnica v zapor zaradi opustitve pomoči 

Brežiška zdravnica Nada Cesarec je bila obsojena na šestmesečno zaporno kazen, ker kot dežurna zdravnica ni odšla na kraj nesreče, ko je delavec Slovenskih železnic zaradi stika z električnim tokom padel z droga. Tja je poslala voznika reševalca z reševalnim vozilom in zdravstvenega tehnika. Delavec je kasneje v bolnišnici umrl. Razsodišče Zdravniške zbornice Slovenije ji je zaradi tega izreklo javni opomin, v zaporu pa je odslužila le del kazni, saj so jo predčasno izpustili.

2013 odškodnina zaradi napačno vodenega poroda 

Zaradi napačno vodenega poroda se je leta 2013 v kranjski porodnišnici rodila deklica s hudo telesno okvaro. Sodišče je s pravnomočno sodbo krivdo oziroma odgovornost pripisalo bolnišnici, na sodišču pa je julija 2022 stekla obravnava za višino odškodnine. Bolnišnica je po neuspeli pritožbi na vrhovno sodišče sicer podala še pritožbo na ustavno sodišče. Zavarovalnica Triglav je kot drugoobtožena z družino sklenila delno sodno poravnavo za 238.000 evrov odškodnine skupaj z zamudnimi obrestmi.

2015 primer Radan 

Zdravnika na ljubljanski nevrološki kliniki Ivana Radana so obtožili, da naj bi s kalijem skrajšal življenje več neozdravljivo bolnim bolnikom. Radana so odpustili, moral je v pripor, izredni upravni nadzor nad nevrološko kliniko pa je pokazal številne nepravilnosti in pomanjkljivosti. 

Sojenje Ivanu Radanu
Sojenje Ivanu Radanu FOTO: Damjan Žibert

Po dolgotrajnem sodnem procesu je sodišče Radana oprostilo obtožb uboja štirih bolnikov ter neupravičenega snemanja petih bolnikov, zlorabe položaja s predpisovanjem receptov ter ponarejanja listin za upravičevanje daljše bolniške odsotnosti.

20122019 otroška srčna kirurgija

Program otroške srčne kirurgije so več let pretresale različne težave in slabi medosebni odnosi. Mednarodna komisija Zdravniške zbornice Slovenije pod vodstvom mednarodno priznanega srčnega kirurga Igorja Gregoriča je julija 2014 pri izrednem strokovnem nadzoru nad programom otroške srčne kirurgije za obdobje 2007–2014 ugotovila, da bi bilo v letu 2012 mogoče preprečiti smrti štirih otrok. 

Kriminalisti so zaradi suma malomarnega zdravljenja ovadili enega izmed kirurgov. Primeri smrti teh otrok so pred disciplinskimi organi na zbornici ostali brez epiloga, saj so trije primeri zastarali, v enem primeru pa po mnenju takratnega tožilca pri zbornici ni šlo za strokovno napako. 

Oktobra 2015 je v UKC Ljubljana umrl 37 dni star dojenček s prirojeno srčno napako. Analiza primera je pokazala, da bi bilo smrt mogoče preprečiti, če bi se zdravniki pred diagnostičnim posegom, med katerim je otrok umrl, bolje pripravili. Poročilo je navedlo tudi sistemske težave. Zoper dva kardiologa je bila vložena anonimna ovadba. 

Otroška srčna kirurgija
Otroška srčna kirurgija FOTO: Shutterstock

Konec leta 2017 je vlada sklenila ustanoviti Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni (NIOSB), a nato 13. junija 2019 sprejela odločitev o začetku njegove likvidacije. Tudi NIOSB je 10. avgusta 2018 sporočil, da je zaradi zapletov umrl otrok s srčno napako, ki so ga operirali tuji otroški srčni kirurgi. Istega leta pa je pa je bil zoper UKC Ljubljana vložen še en tožbeni zahtevek. Družina Peterka zaradi domnevne strokovne napake pri zamenjavi srčne elektrode pri otroku zahteva plačilo več kot 860.000 evrov odškodnine, so sporočili 10. novembra 2023. 

24. marca 2023 je sicer sodelovanje z UKC Ljubljana prekinil češki otroški srčni kirurg Roman Gebauer, maja pa še kirurg Miha Weiss, nato je vodenje programa septembra prevzel kirurg Janez Vodiškar. V ustanovi so uvedli tudi izredni zunanji strokovni nadzor zaradi smrti dveh otrok s prirojenimi srčnimi napakami, do katerih je prišlo poleti 2023 na zdravljenju v Izraelu. Novembra je odhod potrdil še otroški kardiolog Miroslav Elek, ljubljanski UKC pa je okrepljeno sodelovanje napovedal z ustanovo za bolezni srca iz Münchna.

2016 smrt dvojčkov v trboveljski bolnici 

V trboveljski bolnišnici sta se rodila mrtva dvojčka. Kot je pokazal nadzor Zdravniške zbornice, je bil carski rez namesto v načrtovanem 37. tednu nosečnosti naročen šele v 38. tednu, dvojčka pa sta pred tem umrla.

2016 afera smejalni plin

V šempetrski bolnišnici sta umrla najmanj dva bolnika, ker je na novem urgentnem oddelku prišlo do napake pri priklopu medicinskih plinov. Namesto kisika je namreč dotekal oksidul oziroma smejalni plin. Na novogoriškem okrožnem sodišču je bila štirim izmed petih obtoženih že izrečena kazen, vendar so tako tožilka kot zagovorniki napovedali pritožbe. 

Peterici obtoženih je obtožnica očitala povzročitev nevarnosti pri gradbeni dejavnosti, enemu pa povzročitev splošne nevarnosti. Družina 52-letnega umrlega bolnika je sicer zoper bolnišnico, zavarovalnico Triglav ter družbi Kolektor Koling in Elita I. B. sprožila tudi civilno tožbo. Sklenili so dogovor o odškodnini, katere višine niso razkrili.

2022 zamenjali identiteto umrlega

V celjski bolnišnici je prišlo do zamenjave identitete bolnikov. Po prvih ugotovitvah so iz doma starejših občanov dva obolela varovanca skupaj prepeljali v celjsko bolnišnico. Ob napačni identifikaciji sta prejela napačni zapestnici, najverjetneje pa tudi napačno zdravljenje. Eden od bolnikov je umrl ter bil nato upepeljen in pokopan pod napačnim imenom. Do napak je po prvih podatkih prišlo v celotni verigi, saj je pokojnega napačno identificiral tudi sodni izvedenec. Vodstvo celjske bolnišnice je odstopilo.

Maj 2023februar 2024 domnevno neprimerno ravnanje z bolniki na ljubljanski psihiatrični kliniki  

Portal N1 je po pogovorih s pacienti ljubljanske psihiatrične klinike, njihovimi svojci, več zaposlenimi, nekdanjimi zaposlenimi in drugimi maja 2023 poročal, da jim je več sogovornikov potrdilo, da so bili žrtve nasilja ali da so bili nasilju priča. Vodstvo klinike je navedbe zavrnilo. 

Ministrstvo za zdravje je Policiji izročilo 23 pričevanj o domnevnem nasilju na psihiatrični kliniki, dejanskih prijav o nasilnih dogodkih, ki naj bi jih nad pacienti storili zaposleni, pa je bilo pet. Policija je po opravljeni preiskavi podala eno kazensko ovadbo zaradi povzročitve lažje poškodbe. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu ministrstva za zdravje je zaradi očitkov uvedel sistemski nadzor nad kliniko. 

Psihiatrična klinika Ljubljana
Psihiatrična klinika Ljubljana FOTO: POP TV

Po poročanju N1 je komisija za sistemski nadzor v teh dneh ostala brez predsednice, potem ko so v preteklih mesecih odstopili še trije člani te komisije. 16. februarja 2024 pa so iz UPK Ljubljana sporočili, da je "pred kratkim" prišlo do domnevnega neprimernega ravnanja zaposlenega v zdravstveni negi. O tem klinika zbira informacije za nadaljnje ukrepe, zato podrobnosti o incidentu za zdaj še ne morejo podati.

November 2023februar 2024 napačnemu bolniku odstranili želodec 

Na Onkološkem inštitutu (OI) Ljubljana so bolniku odstranili želodec, a nato ugotovili, da nima rakavih celic. Do dogodka je prišlo zaradi zamenjave vzorcev tkiv, zaradi česar je bil na operacijo napoten napačen bolnik. 

Na OI so izvedli interni strokovni nadzor, ki je ugotovil, da so bolnika obravnavali skladno z vsemi protokoli, ki veljajo za histološki izvid, po katerem je odstranitev organa potrebna. Medicinski center Barsos, kjer je prišlo do menjave tkiv, pa je urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu ministrstva za zdravje zaprosil za nadzor.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (84)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ne boste verjeli
22. 02. 2024 16.00
+1
Dajajte mi minuse, ampak jaz in vsi moji bližnji imamo že vse življenje same odlične izkušnje z našim zdravstvom. Os osebnih zdravnikov in njihovih med. sester, pa preko bolnišničnega osebja do kirurgov. Je pa res, da so povsod tudi negativni osebki. Tako je življenje.
ABCPRAVILNO
19. 02. 2024 11.46
+2
Pred nekaj let sem bil na UZ abdomna in dobim izvid. "stanje po presaditvi jeter" in sem bil zelo srečan da se te "presaditve" nisem spominjal, ker v resnici so moja prva jetra-hvala bogu, še zmerom v redo. Nisem pač to dajal na velika zvona, ker mi se to ni nikoli zgodilo.
Kostorog
19. 02. 2024 10.08
+0
Včasih je bil dohtar spoštovan in ugleden poklic, marsikatera dobrota s podeželja je končala na njihovih mizah, marsikdo je za boljšo obravnavo tudi kakšno kuverto vtaknil v njihov žep, danes niso vredni kupa gnoja, kar so dokazali z svojimi nenasitnimi zahtevami in obnašanjem, hvala bogu da obstaja teta z koso, pred katero smo vsi enaki.
zmerni pesimist
19. 02. 2024 09.18
+1
Še dobro da je veliko njihovih napak pokrila zemljica
Potouceni kramoh
18. 02. 2024 21.48
+5
V glavnem več ko imajo dnarja v fides kasi in večji požeruhi kot so, bolj ga serjejo.
+3
Zdravstvo lahko rešita le Jenul in Keber vendar le ob podpori naše ljudske skupščine.
periot22
18. 02. 2024 21.28
+2
Koliko smrti pa prikrijejo kot v času covida!
anabanana
18. 02. 2024 21.20
+5
Glejte naprej ne nazaj, koga briga kdo je bil minister pred 15 leti🤮 a bomo letos še imeli kakega pravega dohtara ali bodo samo jamrali🙃 Polha treba odstavit in fides ukinit😵
mihakavc1c
18. 02. 2024 21.00
-1
Nasa vlada bi lahko vec naredila ,tako kot dela ,take so posledice!Ljudje imajo to,kar so volili!
avgust.
18. 02. 2024 20.56
+2
Mogoče bi malce povprašali našo vlado, kako to, da je cel svet bolj pomemben, kot pa problemi doma. Golob se udeleži vsake procesije in se dela pomemben, doma pa štala.
optimist11
18. 02. 2024 20.53
+3
Dr, Vinko Dolenc je bil eden največjih nevrokirurgov kar smo jih imeli. Cenjen po celem svetu. In lastna bolnišnica in država mu ni stala ob strani. SRAMOTA!
Arhaist
18. 02. 2024 20.45
+11
Operacisjke mize, zilne opornice, raspiratorji in se in se…
anabanana
18. 02. 2024 21.21
+2
ZIPPO
18. 02. 2024 20.44
+5
Od vseh teh malomarnih, neodgovornih primerov v zdravstvu, pri čemer se jih je veliko končalo s smrtjo, jih pride v javnost samo 1%. Prizadeti, Oz. žrtve teh postopkov Oz. ne obravnav in njihovi svojci ali nimajo denarja za odvetnike, nimajo moči ali poguma, da se na sodiščih borijo za PRAVICO. Ni jih malo. ŽALOSTNO. Tudi tale primer z želodcem bi pometli pod preprogo, pa jim ni uspelo. Zanimivo je pa tudi to, da v vsej tej verigi zdravstvenega osebja, ki ve in je videlo mnoge te napake, ni odreagiralo in obvestilo pristojnih. In te osebe so ENAKO KRIVE.
sencina
18. 02. 2024 20.24
+10
Sem siguren da je spisek dolg vsaj kot telefonski imenik.Za odškodnine pa zelo majhen.
gongash
18. 02. 2024 20.16
+5
Kaj pa baričevič
mihakavc1c
18. 02. 2024 21.03
+2
GAYPROPAGANDA
18. 02. 2024 20.01
+5
"Zdravnico Nado Cesarec, ki je bila obsojena na šestmesečno zaporno kazen zaradi opustitve zdravniške pomoči......................Cesarčeva je bila junija lani obsojena na zaporno kazen, ker kot dežurna zdravnica ni nudila zdravniške pomoči na kraju nesreče, kjer je delavec Slovenskih železnic zaradi stika z električnim tokom padel z droga. Ta je kasneje v bolnišnici umrl..,,,,,,,,,,.Razsodišče Zdravniške zbornice Slovenije ji je zaradi tega izreklo javni opomin".............in sedaj je zopet zaposlena v ZD Brežice.
Volja
18. 02. 2024 19.59
+7
Postojnski primer se je zgodil po čisto nepotrebnem in bi se ji lahko izognili, če bi vodili "primere porodnic, ki s svojo nosečnostjo odstopajo od vsakdanjega". Ampak ne, vsakih nekaj let na novo odkrivajo toplo vodo v okviru posamezne bolnišnice in si skrivajo take pacientke pod preprogo...
Volja
18. 02. 2024 20.03
+4
Slaba je povezava ali je sploh ni med vodeno nosečnostjo pri ginekologinji, ki tudi zatajijo s pravo informacijo do odhoda v bolnišnico. Vse se odvija le preko podatkov v materinski knjižici. Prvorodke so bolj kot ne v nevarnosti.
Volja
18. 02. 2024 21.29
+2
Upam, da ne bo začel nekdo s porodničarstva solit javnosti pamet, da po % živorojenih sodimo v svetovni vrh. Vsak primer, ki se konča z nenormalnih izidom poroda, je odveč, ampak res odveč.
Senzor
18. 02. 2024 19.57
+9
Zakaj plačujemo zdravstvo, ki je skorajda nedostopno. Tudi zdravniki imajo vedno manj prakse, saj je vse manj pacientov v javnem zdravstvu v obravnavi. Vse hočejo prevaliti na osebne zdravnike. Ne rabimo Zdravniške zbornice, Varuha pacientovih pravic, nič ne deluje v korist pacientov. Imajo visoke plače in so neučinkoviti za pravice pacientov, ki bi morali dobiti zadovoljivo zdravstveno obravnavo. Imamo draga zdravila, ki jih sami preplačujemo, tudi če so predpisana z receptom. Vse gre v smer privatne obravnave.
Xdata1
18. 02. 2024 19.54
+8
Država oziroma vlada naj s sprejetjem Zakona o odškodninah zaradi zdravniških napak že enkrat preseka obupno dolge sodne postopke za odškodnine. Da poskrbijo za prizadete otroke in druge oškodovance, ki zaradi napak že tako težko živijo, ter da se takoj izplača odškodnina, ne pa da se morajo starši po 10 in več let tožariti, pa še potem nimajo garancije, da bodo kaj dobili. PV, malo razmislite o tem.
Podlupo
18. 02. 2024 19.39
+9
Se dogaja, pa se nebi smelo, žal!